logo

16 Mayıs 2017

KOVCULUK

KOVCULUK

Müslümanların ayıplarını araştırmayın her kim Müslümanların ayıplarını araştırırsa Allahü Teala da onun ayıbını takip ederek evinin içinde de olsa onu rezil ve rüsva eder.
Dinimizde Müslümanların ayıp ve kusurlarını araştırmak kötü zanda bulunmak yasak ve günahtır. Maalesef günümüzde bu huylar çok yaygın hale gelmiş onun bunun kusurları araştırılıyor kötü zanda bulunuluyor hatta yaptıkları zanlar kendilerini iftiraya kadar götürmektedir.
Tamamı ile yerli yerinde gözü ile müşahade etmediği halde filanlar faiz işi yapıyor filanlar zina yapıyor filanın sevgilisi ve dostu var gibi kötü zanlarda bulunmak İslam toplumunu huzursuz hale getirir. Kul hakkı günahına da girilmiş olunur. Müslüman kesin bilmedikleri konular da konuşmamalı. Müslümanların ayıplarını yayıp onları toplumda rencide etmemeli.
Bilakis kusurlarını örtmeli elinden geliyorsa onun yanlışlarını düzeltmelidir. Yıkıcı değil yapıcı olmalıdır. Gerçek Müslümanlar ancak kendi kusurları ile meşgul olanlardır. Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: müjdeler olsun o kimseye ki kendi kusurları insanların kusurlarını araştırmadan alıkoymuştur. Bundan böyle elimizi, dilimizi Müslümanlardan çekelim kendi kusurlarımızda uğraşalım. Aynı zamanda kovculuk nenime yapmaktan da uzak durulmalıdır. Ne gıybet yapalım nede dünya ve ahirette başkaları ile uğraşalım en iyisi dili kötü şeylerden uzak tutalım. Dilini tutan kurtulur.
İslam dininde sosyal yapıyı zedeleyen kardeşlik bağlarını koparmaya yönelik bulunan kovculuğun haramlığı üzerinde durulmuş ve kovculuk yapanların büyük bir azabın beklediği haber verilmiştir. Biz Müslümanlar gıybetten kovculuktan sakınmamız gerektiğini anladıktan sonra buna bağlı olarak Müslümanların kusurlarını araştırmaktan onlar arasında kovculuk yapmaktan da uzak duralım. Başkalarının kusurlarını yanlışlarını gizli hallerini müminlere hiç yakışmayan davranışlardır. Kamil manada mümin olmamız böylesi kötü alışkanlıkları terk etmemize bağlıdır. Kainatın efendisi şöyle buyurmuştur:
Müslümanların ayıplarını araştırmayın her kim Müslümanların ayıplarını araştırırsa Allahü Teala da onun ayıbını takip eder ve onu rezil eder. Demek ki kovculuk sırrı açıklanması hoşa gitmeyen bir şeyden örtüyü kaldırmaktır.
Bir müslümanın görevi insanların hallerinden hoşa gitmeyen bir şey gördüğünde sükut etmesidir. Sükut etmekten maksat insanların gizli kusurlarını ifşa etmemek toplumda zelil bir duruma düşürmemektir yoksa kötülüklere ses çıkarmamak kötülüklerin yayılmasına müsaade etmek anlamında anlaşılmamalıdır.
Çünkü müminler bir kötülük gördüklerinde o insana iyiliği emretmelidir. Kötülükten alıkoymaya çalışmalıdır. Kişinin dilini tutmasını dili tutmanın faydaları çoktur ağzına geleni söylemenin de zararları pek çoktur. Cenabı hak kovcuların şerrinden ve dilini tutanlardan eylesin.. Cenabı hak iki müslümanın arasını bulup onları İslami ölçülere saptıran kullarından eylesin..

Share
783 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?