logo

Kuşun kanadı suya değdi mi, değmedi mi?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de okulların kapanmasıyla ramazan ayının kırgınlığı ve tarım işiyle uğraşanların iş yoğunluğu birleşince esnaf adına ölü sezon başladı.
Yine esnafın büyük kesiminde ortak ses “durgunluk.”
Yıllardır yazdık, çizdik ancak neredeyse bir arpa boyu yol alamadık.
Genel olarak baktığımızda uzun zamandır ilçe adına bir gelişme yaşadığımızı söylemek zor, hatta imkansız.
Geçtiğimiz hafta Vatandaş Gazetesi’nde 3 ilçenin karşılaştırması vardı.
Kavak İlçesi Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte hızlı bir gelişme kaydediyor. Bunu görmemek olmaz.
Havza’da hadi normal hastaneyi geçelim; yapımı süren fizik tedavi hastanesi bile ilçenin gelişmesinde hızlı bir ivme yakalanmasını sağlayacaktır.
Özel yatırımın yapılması ve organize sanayi bölgesinin açılmasıyla birlikte Havza, yıllardır iç bölgenin abisi olma iddiasındaki Vezirköprü’yü biraz daha geriye düşürecektir.
Bazı beklentilerimiz değişmiyor.
Defalarca kaleme aldığımız gibi; ‘kalkınmada öncelik ilçe bazında olmalı!’
Merzifon’daki gelişmeleri görerek “buranın kalkınması gerekir” deyip kalkınmada öncelik sağlayan DEVLET, Vezirköprü’ye YOL bile yapmazken,
Organize sanayiyi bırakın küçük bir sanayi sitesi için bile yıllarca uğraş vermesi gereken bir ilçe olarak; KALKINMIŞ olmanın ceremesini neden çekiyoruz?
SAMSUN’a bağlı olduğumuz için..
Büyükşehir Yasasıyla birlikte isimleri mahalle olarak değişse de, Merkez’in en uzak ilçesi olan Vezirköprü’nün köyleri istedikleri gelişmeyi ne zaman görebilecekler?
Çevre ilçelerle yol bağlantısı isteyen Vezirköprü, bağlantısı olan Havza ve Durağan ile bile yol ağını düzeltemezken; Merzifon, Bafra, Alaçam gibi diğer ilçelerle nasıl bağlantı kuracak?
Sadece tarım ve ilçeye bu güne kadar maddi getirisi olmayan turizm ile bu ilçedeki GÖÇ önlenebilir mi?
İlçe içerisindeki kısır çekişmelerin, güç gösterilerinin bir kenara bırakılmaması nedeniyle bu sıkıntıların hangisi konuşulabiliyor?
Birlik söylemleri sadece bayram mesajları ve dileklerde geçtiği sürece nasıl sıkıntılarının üzerinden gelen bir ilçe olabilir Vezirköprü?
Zaman hızla geçiyor.
Vezirköprü; sadece çevresindeki ilçelerle değil, Türkiye’deki her ilçe içerisinde layık olduğu yeri almak için mücadele etmeli.
Kuşun kanadı suya değdiydi, değmediydi diyerek kavgayla geçirecek zamanı olan bir ilçe değil çünkü!..

Share
1077 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Manipülasyon

  15 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa! Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanab...
 • Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye'nin En Büyük Festivali'nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Samsun'da başladı. Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 g...
 • Neyin Savaşı?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Ağrı, Ardahan. Sarıkamış, Kars, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Cizre, Adana, Samsun, İzmir, Zonguldak, Antalya, Edirne, İstanbul, ortak vatanımız değil mi ? Çanakkale'de Kurtuluş Savaşında Diyarbakır'lı ile Samsun'lu boyun boyuna yatmıyor mu ?... Buna savaş demiyorum. Aklıma birilerinin “Benliğinin, egosunun” uğruna halk çocuklarını feda mı ediyor?... Bu acıları görünce aklıma boşu boşuna Arap çöllerinde ölenler geliyor aklıma ... Ne zaman bir Yemen türküsü söylense içim burkulur. Gözlerim yaşlarla dolar. Anadolu'nun dört bucağından kınalar yak...
 • İlişkiyi Sürdürmek

  08 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Düğün mevsimi gelmişken, ilişkiler hakkında size yardımcı olacak bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Hiçbir ilişki bitirmek üzerine kurulmaz ama süreç tamamen hayal ettiğimiz gibi de gitmeyebilir. Nelerle karşılaşma olasılıklarımız olduğuna bakalım. Bir durumu sürdürmeye çalışmak, o şeyi kurmaktan daha zor olabilir. Romantik ilişkilerde de başlangıçta çoğu şey olduğundan daha güzel görünürken, çiftler karşılıklı birbirlerini daha gerçek görmeye başladıklarında, ilişkiyi yormadan sürdürmenin yollarını bulmazlarsa birbirlerine tahammül ettikleri d...