logo

Kunduz’da Güreşlere Rekor Katılım

Kunduz’da Güreşlere Rekor Katılım

Vezirköprü Belediyesi tarafından bu yıl 15.si düzenlenen Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm Festivali 7’den 77’ye her kesimden vatandaşın bir araya gelmesine öncülük etti.

15.Vezirköprü Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm Festivali kapsamında Kunduz’da düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşlerine rekor katılım oldu.
Güreş Ağalığı’nı yine Halil İbrahim Çiçek kazanırken Başpehlivanlığı Nedim Gürel’i yenen Tanju Gemici aldı. 5 gün süren Festivalin her aşamasına ilgi büyük oldu.

Vezirköprü Belediyesinin önderliğinde bu yıl 15.si düzenlenen Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm festivali kapsamında ilçemiz yine on binlerce kişiyi ağırladı.
Festival kapsamında ilk gün düzenlenen etkinlikte Protokol üyeleri ve katılımcılar Belediye önünden mehteran grubu eşliğinde Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Burada ilçemize gelen mehteran takımının düzenlediği gösterilerin izlenmesiyle ilk günkü etkinlik son buldu.
Festivalin ikinci gününde Kunduz Mevkiinde gerçekleştirilen etkinlikler öncesinde açılış duası gerçekleştirildi. Dua sonrasında festivalin açılış konuşmasını Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis yaptı.
Başkan Edis festivalin öncesinde yaptığı konuşmada, “Biz demiştik ki, tarihi Kırkpınar’a rakibiz. Görüyoruz ki Karadeniz deyince Kunduz akla geliyor. Güreşler denildiğinde Kırkpınar ve Elmalı’dan sonra şimdi de Kunduz geliyor. Kırkpınar’dan daha yüksek Başpehlivan sayımız var. Bütün güreşçilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu güreşler, bu organizasyonlar bizleri bir arada tutuyor.
Güzel kültürümüzü, dinimizin güzelliklerini yaşıyoruz. O yönüyle lütfen destek olalım. Ülkemizin birliği ve dirliği için dua edelim. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Samsun Valisi Osman Kaymak’ın ardından konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise; “Bu organizasyon şuan Türkiye’deki en nitelikli organizasyon. Kunduz güreşlerine katılım her geçen yıl daha da artıyor. Burada insanlarımız artık tribünlere sığmaz durumda. Samsun’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bu tribünleri yapan Milletvekilimiz Yusuf Ziya Yılmaz ile az önce istişaresini de yaptık. Eğer mümkün ise bu tribünleri gelecek yıl Kunduz Güreşlerine kadar daha da büyüteceğiz.” Şeklinde konuştu.
Konuşmaların sonrasında protokol üyeleri ve güreş severler başpehlivanlık güreşlerini izledi. Sembol, minik 1, minik 2, teşvik, tozkoparan, deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük, büyük orta, baş altı ve baş kategorilerinde düzenlenen güreşler ilgiyle izlendi.
Güreşler sırasında ağalık ihalesi düzenlendi. 8 güreş ağası adayının katıldığı güreş ağalığı ise 200 bin liradan açıldı. Açık artırma ile yapılan ağalık ihalesi 2019 yılı güreş ağalığını yapan iş adamı Halil İbrahim Çiçek’in 355 bin lira teklif vermesiyle sona erdi.
Seyir zevki yüksek olan güreşlerde sembol, minik 1, minik 2, teşvik, tozkoparan,deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük, büyük orta, baş altı ve baş kategorilerinde düzenlenen müsabakalar beğeniyle izlendi.
Güreşlerde Nedim Gürel’i yenerek başpehlivanlığı kazanan Tanju Gemici altın kemerin sahibi oldu. Altın Kemeri kazanan Gemici’ye kemerini Samsun Valisi Osman Kaymak taktı. Başpehlivanlıkta Nedim Gürel ikinci olurken, Cengizhan Şimşek ve Orhan Okulu’da üçüncülüğü paylaştı.
Kunduz Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni eski bakanlardan Kürşat Tüzmen, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda kişi izledi.
Festival kapsamında yine bayramın 2.günü Reşat Gümüş yönetimindeki Grup Mavi Düş ekibi İrem Çankaz’ın seslendirdiği şarkılarla davetlilere güzel bir akşam yaşattı.

Festivalin üçüncü günü Kunduz Mevkiinde gerçekleştirilen Geleneksel Okçuluk ve Bilek güreşi gösterilerinin ardından yine Kunduz mevkiinde düzenlenen çeşitli sosyal etkinlikler ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Halk oyunları gösterisiyle son buldu.
Yine akşam 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkında düzenlenen Şiir Dinletisiyle festival sona erdi.

Share
121 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?