logo

Kuraklık Vezirköprü Barajı’nda su seviyesini çok düşürdü, ancak: Vezirköprü Barajı’nda şimdilik SIKINTI YOK!

Kuraklık Vezirköprü Barajı’nda su seviyesini çok düşürdü, ancak: Vezirköprü Barajı’nda  şimdilik SIKINTI YOK!

Vezirköprü-Havza yolundan geçenlerin önemli kısmı Vezirköprü Barajı’ndaki suyun azalmasını görüp kuraklık endişesi taşıyorlar.
Vatandaş Gazetesi olarak Baraj’a giderek yerinde inceleme yaptık. 80 milyon metreküplük barajın dünya ve Türkiye’de yaşanan kuraklıktan göründüğü kadar etkilenmediği bilgisine ulaştık.
Barajda 5 Milyon metreküp suyun habitatın devam etmesi için bırakılması gerektiği Vezirköprü Barajında ise 10 milyon metreküp civarında su olduğu öğrenildi.

Gittikçe azalan temiz su kaynaklarında yaşanan sıkıntıyla birlikte Vezirköprü Barajı’nın su seviyesinin oldukça düştüğünü görenlerin kapıldığı endişenin şimdilik ciddi boyutta olmadığı öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre özellikle tarımla ekonomisi ayakta kalan Vezirköprü’de yaşanacak olası bir kuraklık herkesi olumsuz yönde etkileyecek. 150 bin dönüm alan sulayan bu baraj Vezirköprü’de tarıma büyük katkı sağlayan durumda.
Bununla birlikte Vezirköprü Barajı’nın su seviyesinin düşmüş olmasına rağmen yağış havzası geniş olan Baraj’da bir kuraklık tehlikesinin bu yıl için görülmediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; yaklaşık 80 milyon metreküplük hacmi bulunan Vezirköprü Barajı’ndan yıllık ortalama 20 milyon metreküp civarında sulama için kullanılan su bulunuyor. Vezirköprü Sulama Birliği’nin yıl içinde sulama için başvuran kimseyi suyun azalması sebebiyle geri çevirmediği, isteyen vatandaşların 4 defaya kadar sulama yapabildikleri belirtiliyor.
Yaşam alanı korunuyor..
Vezirköprü Barajı’nın göletinde su tutulmaya başlanmasıyla birlikte oluşan yaşam çeşitliliğinin sürdürülebilmesi için barajın tabanında 5 milyon metreküp civarında su tutulmasının önemli olduğu belirtilirken, bu güne kadar 10 milyon metreküpün altında su tutulmadığı da gelen bilgiler arasında.
Sürekli bulundurulan bu su sayesinde baraj gölünde yaşayan balıklar ve benzeri canlılar da hayatlarını sürdürebiliyorlar.
Vezirköprü Barajı’nın aynı zamanda Vezirköprü merkezde içme suyunun yeterli olmadığı zamanlarda şebeke suyuna su takviyesi yapması da barajın ilçe için önemini artıran bir başka faktör.
400 km.lik boru ağı..
50 kilometrelik ana boru ile birlikte 400 kilometreyi bulan boru ağıyla devasa bir alanı kaplayan ve neredeyse kesintisiz su vermeye devam eden Vezirköprü Barajı, Sulama Birliği’nin ciddi çalışmalarıyla hem tarımsal üretim için hem de Vezirköprü’deki şebeke suyu sağlanması açısından önemli ve görünmeyen bir çalışmaya imza atıyorlar.
Balık tutmak tehlikeli ve yasak!
Vezirköprü Barajı’nda balık tutmaya giden vatandaşların da çok tehlikeli bir iş yaptıklarını söyleyen uzmanlar, “burada suyun barajın altına gitmesini sağlayan mazgallar var.
Bunlar devasa büyüklükte ve çalışmaya başlayınca ne kadar iyi yüzme bilseniz bile çıkma şansınız yok. Bu güne kadar böyle bir tehlike yaşamadık. Umarız bundan sonra da olmaz ama vatandaşlarımızın burada balık avlamak için canlarını tehlikeye atmamalarını rica ediyoruz.” Diyorlar.

Share
8 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?