logo

Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat!

Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat!

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle, ülkemizde hayvan sevkleri ile kurban kesimi konusunda birtakım önlemlerin alınması konusunda uyardı.

Kurbanlık hayvanlarda bulunması gereken belgeler arasında; hayvanların İl içi sevklerinde kulak küpelerinin ve pasaportlarının, iller arası sevklerinde ise bunlara ilave olarak veteriner sağlık raporunun bulunmasının zorunlu olduğu belirtildi.
Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmeli, kurban edilecek hayvan; çok zayıf, gebe ya da yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalıdır. Kurbanlık hayvanların kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı, yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı, öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı, yara, şişlik ve ödemi olmamalı, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalı, hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir.
Kurbanlık Hayvanlar, Bakanlığımızdan Şartlı Onay/ Onay Belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilmelidir. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamaz.” Açıklaması yapıldı.

Share
63 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?