logo

Kutlamak gerek…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Halk Kütüphanesi pek çoğumuzun ilgisini çekmeyen, sadece dışarıdan gelen misafirlerimizi götürüp eski Taşmedrese olarak tarihi binasını gösterdiğimiz bir yerdi.

Yer’di’ diyorum, çünkü son yıllarda bünyesine katılan kitaplarla, gerçekleştirdikleri etkinliklerle adından sıkça bahsettiğimiz bir yer haline geldi.

Aktif kullandıkları sosyal medyadan kütüphane bünyesine katılan kitapları görüyor ve çeşitliliği için tercih edenleri kutluyorum.

‘Zaten devlet gönderiyor, niye kutluyorsun?’ demeyin.

Eğer kütüphanenin yöneticileri talep etmezlerse, bu kitaplar ya gelmiyor, ya da o kadar geç geliyor ki, okuyucu açısından miadı dolmuş oluyor.

Yaklaşık 32 bin kitabın bulunduğu, 10 bin güncellenmiş kitabın olduğu, 3 yerel gazetenin yanında 101 süreli yayının düzenli olarak geldiği 5 bin 200 üyesi bulunan Vezirköprü Halk Kütüphanesini sadece 2017 yılında 70 bin kişi aktif olarak kullanmış.

Gerek Kani Yılmaz’ın vekalet ettiği müdürlük süresince, gerekse şimdiki müdür Fahrettin Çakmaklı’nın düzgün etkisiyle hemen her gün kendini geliştiren ve önemli bir yer haline gelen bir eğitim merkezi.

Kütüphanedeki diğer çalışanların da hakkını teslim etmek gerek tabii. Ekip çalışmasıyla okuma alışkanlığını kazandırmak için çalışıyorlar.

Verileriyle Samsun’un ilçeleri arasında ilk sırada bulunuyor.

Uzaklık ve gelişmemişlik yanında, hiç olmazsa bir alanda daha ileride olduğumuzu bilmek güzel.

Yapılan çalışmalar sayesinde Türkiye genelinde ilk kez bir ilçe kütüphanesi (Vezirköprü Halk Kütüphanesi) Türkiye sıralamasında dereceye girerek ikinci olmuş.

Türkiye Kütüphaneciler Derneği tarafından En Yenilikçi Kütüphane seçilmiş.

1142 kütüphane arasından ikinci seçilen bu güzel eğitim merkezi, Çocuk Kütüphanesi de bünyesine katılınca daha güzel çalışmalar yapacaktır.

Samsun ilçeleri arasında neredeyse tüm sınavlarda son sıralardan kurtulamayan Vezirköprü eğer bu durumu değiştirecekse, Milli Eğitimin yanında Kütüphanenin de önemli katkısı olacaktır.

Tavsiye ederim..

Kitap okumak isteyenler, isteyip bu alışkanlığı kazanmak için gerekli enerjiyi bulamayanlar Vezirköprü Halk Kütüphanesi’ne giderek bir kitap seçip, o güzelim mekanda okumanın tadını çıkarsınlar.

Alanlarında gerçekten iddialı olan kütüphanecilerimizi tebrik edeceklerdir.

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...