logo

Kutsal Gecelerimizden Berat Kandili


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Cenab-ı Hakka hamd ve Resulüne Salatu Selam olsun ki bizleri sıhhat ve afiyetle bir Berat Gecesine daha kavuşturdu. 27 Mart Cumartesi Pazara bağlayan gece Şaban Ayı’ nın 15. Gecesi olan Berat Gecesini inşallah büyük coşku ile kutlayacağız.
Berat Gecesi bir mümin olarak önemsememiz ve değerlendirmemiz gereken pek yüce bir gecedir.
Yüce Allah (cc) insanlar için koyduğu son emir ve yasaklarını ihtiva eder Kuran-ı Kerim’ i Cebrail isimli melek vasıtası ile Yüce Peygamberimize indirdi bir Ramazan ayı Kadir gecesinden başlayarak yirmi üç yıllık zaman dilimi içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v.)’ e getirdiği Kuran-ı Kerim’ in ayetleri ve sureleri Cebrail (as) nereden alıyordu?
Cebrail (as) Hz. Peygamber (s.a.v)’ e indirdiği Kur’ an-ı Kerim’ in ayetleri ve sureleri ayetleri ve sureleri Cebrail (as) nereden alıyordu? Cebrail (as) Hz. Peygamber (s.a.v.) ‘ e indirdiği Kur’ an ayetlerini ve surelerini dünya göğündeki bilmediğimiz ve bilemeyeceğimiz hususi yerinden alıyordu.
Berat Gecesi Kur’ an-ı Kerim ilahi bilgilerin mekanı olan yedinci gökteki Levh-i Mahfuz dan Cebrail aldığı dünya göğündeki özel mekanında bir bütün halinde indirildiği bir geçektir. Bunun içindir ki Berat Gecesi Kur’an la ilgili bir gecedir.
Dünyamızdaki tabiat düzenini ihtişamını düşündük mü? Yağmurlar karlar yağar kasırgalar zelzeleler vücuda gelir kara toprakta binbir çeşit renk ve kokuda mahsuller sergilenir denizlerde ve karalarda muhtelif cins balıklar ve hayvanlar doğar ve ölür insanlarda doğumlar ve ölümler birbirini takip eder. Yerküremizdeki bütün bu olaylar programlı mıdır?
Bu hadiselerin düzenleyici vazifeleri var mıdır?Sayılamayacak kadar çok ve muhtelif olan bu olguların planlı ve vazifelileri mevcutsa planın hazırlandığı vazifelerin belirlendiği bir zaman var mıdır? bütün bu olaylar kader programı içinde yıllık planlar halinde programlıdır vazifeleri de meleklerdir.
Berat Gecesinde gelecek bir yıl içinde doğum ölüm rızıklar ve tabiat olayları gibi vücuda gelecek bütün olayların programlandığı zamandır. Anlaşılacağı üzere gelecek bir yılımızla ilgili hayat programımızın düzenlendiği gecedir.
Berat Kadir geceleri gibi mübarek gün ve geceler Müslümanların Allah’ a yöneldikleri çeşitli ibadetlerle meşgul oldukları tevbe ve istiğfar ve günahlarının bağışlanmasını Yüce Allah’ tan istedikleri bereketleri ve feyisli zamanlardır.
Yüze Allah bu konuda şöyle buyuruyor: Ey Müminler! Hepiniz Allah’ a tevbe edin ki felah bulasınız. “Hz Ayşe validemizin rivayetine göre; Peygamber Efendimizin Berat Gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir:
“Allah’ ım! Azabından affına gazabından rızana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin seni layık olduğun şekilde medh’ ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin.
Yine Hz Ayşe (ra) şöyle anlatıyor: Peygamberimiz bir gece kalktı namaz kıldı namazda secdeyi öyle uzattı ki orada öldü zannettim. Elimle ayağına dokununca kımıldadı. Sevindim ve yerime döndüm Secdede şöyle dua ettiğini duydum: “Allah’ ım azabından affına gazabından rızana sığınıyorum. Senden yine sana iltica ediyorum şanın yücedir. Sana yaptığım senayı senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana gereği gibi hamdetmekten acizim.
“Berat gecesinde Kur’an okuyalım, zikir yapalım, tesbih çekelim, teheccüd namazı kılalım.
Berat Kandilinizi tebrik eder sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice nice kandilleri idrak etmenizi Yüce Allah’ tan temenni ve niyaz ederim.
Berat Gecesi yaptığımız dualar kabul ve makbul olsun.
Berat Gecesini ihya eden kullar hürmetine bizleri de ilhak buyursun.
Berat Gecesi Türkiye’ miz için hayırlara vesile kılınsın.

Share
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...