logo

Kutsal Gecelerimizden Berat Kandili


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Cenab-ı Hakka hamd ve Resulüne Salatu Selam olsun ki bizleri sıhhat ve afiyetle bir Berat Gecesine daha kavuşturdu. 27 Mart Cumartesi Pazara bağlayan gece Şaban Ayı’ nın 15. Gecesi olan Berat Gecesini inşallah büyük coşku ile kutlayacağız.
Berat Gecesi bir mümin olarak önemsememiz ve değerlendirmemiz gereken pek yüce bir gecedir.
Yüce Allah (cc) insanlar için koyduğu son emir ve yasaklarını ihtiva eder Kuran-ı Kerim’ i Cebrail isimli melek vasıtası ile Yüce Peygamberimize indirdi bir Ramazan ayı Kadir gecesinden başlayarak yirmi üç yıllık zaman dilimi içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v.)’ e getirdiği Kuran-ı Kerim’ in ayetleri ve sureleri Cebrail (as) nereden alıyordu?
Cebrail (as) Hz. Peygamber (s.a.v)’ e indirdiği Kur’ an-ı Kerim’ in ayetleri ve sureleri ayetleri ve sureleri Cebrail (as) nereden alıyordu? Cebrail (as) Hz. Peygamber (s.a.v.) ‘ e indirdiği Kur’ an ayetlerini ve surelerini dünya göğündeki bilmediğimiz ve bilemeyeceğimiz hususi yerinden alıyordu.
Berat Gecesi Kur’ an-ı Kerim ilahi bilgilerin mekanı olan yedinci gökteki Levh-i Mahfuz dan Cebrail aldığı dünya göğündeki özel mekanında bir bütün halinde indirildiği bir geçektir. Bunun içindir ki Berat Gecesi Kur’an la ilgili bir gecedir.
Dünyamızdaki tabiat düzenini ihtişamını düşündük mü? Yağmurlar karlar yağar kasırgalar zelzeleler vücuda gelir kara toprakta binbir çeşit renk ve kokuda mahsuller sergilenir denizlerde ve karalarda muhtelif cins balıklar ve hayvanlar doğar ve ölür insanlarda doğumlar ve ölümler birbirini takip eder. Yerküremizdeki bütün bu olaylar programlı mıdır?
Bu hadiselerin düzenleyici vazifeleri var mıdır?Sayılamayacak kadar çok ve muhtelif olan bu olguların planlı ve vazifelileri mevcutsa planın hazırlandığı vazifelerin belirlendiği bir zaman var mıdır? bütün bu olaylar kader programı içinde yıllık planlar halinde programlıdır vazifeleri de meleklerdir.
Berat Gecesinde gelecek bir yıl içinde doğum ölüm rızıklar ve tabiat olayları gibi vücuda gelecek bütün olayların programlandığı zamandır. Anlaşılacağı üzere gelecek bir yılımızla ilgili hayat programımızın düzenlendiği gecedir.
Berat Kadir geceleri gibi mübarek gün ve geceler Müslümanların Allah’ a yöneldikleri çeşitli ibadetlerle meşgul oldukları tevbe ve istiğfar ve günahlarının bağışlanmasını Yüce Allah’ tan istedikleri bereketleri ve feyisli zamanlardır.
Yüze Allah bu konuda şöyle buyuruyor: Ey Müminler! Hepiniz Allah’ a tevbe edin ki felah bulasınız. “Hz Ayşe validemizin rivayetine göre; Peygamber Efendimizin Berat Gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir:
“Allah’ ım! Azabından affına gazabından rızana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin seni layık olduğun şekilde medh’ ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin.
Yine Hz Ayşe (ra) şöyle anlatıyor: Peygamberimiz bir gece kalktı namaz kıldı namazda secdeyi öyle uzattı ki orada öldü zannettim. Elimle ayağına dokununca kımıldadı. Sevindim ve yerime döndüm Secdede şöyle dua ettiğini duydum: “Allah’ ım azabından affına gazabından rızana sığınıyorum. Senden yine sana iltica ediyorum şanın yücedir. Sana yaptığım senayı senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana gereği gibi hamdetmekten acizim.
“Berat gecesinde Kur’an okuyalım, zikir yapalım, tesbih çekelim, teheccüd namazı kılalım.
Berat Kandilinizi tebrik eder sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice nice kandilleri idrak etmenizi Yüce Allah’ tan temenni ve niyaz ederim.
Berat Gecesi yaptığımız dualar kabul ve makbul olsun.
Berat Gecesini ihya eden kullar hürmetine bizleri de ilhak buyursun.
Berat Gecesi Türkiye’ miz için hayırlara vesile kılınsın.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...