logo

Lâdik Öğretmen Okulu kız öğrencileri Vatandaş Gazetesini Bastılar 2 Mayıs 1971 Pazar

Lâdik Öğretmen Okulu  kız öğrencileri Vatandaş Gazetesini Bastılar 2 Mayıs 1971 Pazar

Lâdik Öğretmen Okulu son sınıf öğrencileri Vezirköprü’yü çok beğendiklerini söylediler.
Geçtiğimiz Pazartesi günü Lâdik Akpınar ilk öğretmen okulunun 6’sı kız 36 öğrencisi, ilçemize gelerek Atatürk İlkokulu’nda uygulama çalışmaları yapmışlardır.
Meslek dersleri öğretmeni Tahsin Akşimşek’le beraber Vezirköprü’ye gelen komşu ilçenin 6.A grubu öğrencileri, Atatürk İlkokulu’ndaki çalışmalarından sonra, Mehmet Paşa İlkokulu, Liseye, ESE’ye, Fazıl Ahmet Paşa İlkokulu’na giderek öğretmen ve öğrencileri ile tanışmışlardır.
VATANDAŞ Gazetesinde
Daha sonra gazetemize gelen öğrenciler, gazetemizin basılması hakkında bilgi almışlar, bir ara kız öğrenciler (Rüzgârın Gelini) makinemizde gazete basmışlardır.
Tarihi yerler
Daha sonra tarihi yerlerini gezen müstakbel öğretmenler, tarihi hamamları, Bedesteni, ünlü Fazıl Ahmet Paşa Kütüphanesini gezmişlerdir. Vezirköprü’yü çok beğendiklerini söyleyen öğretmen ve öğrenciler akşamüzeri şehrimizden ayrılmışlardır.
Tekel Çin’e Tütün Satmaya Başlıyor
Samsun Tütüncüler Derneği Başkanı “Rusya ve Japonya ile de temaslar yapıldığını” açıkladı.
Samsun Tütüncüler Birliği Başkanı Necat Çapraşık, “Kuraklık, maviküf ve diğer nedenlerden bu yıl Samsun ve çevresinde rekoltenin düşük, ancak kalitenin yüksek olduğunu” bildirmiş “Ekicinin fiyat bakımından tatmin edildiğini” öne sürmüştür.
Necat Çapraşık “Tekel Bakanlığı bu yıl yeni piyasalar bulma yolunda çalışıyor. Çin, Rusya ve Japonya ile görüşmeler yapıldı. Çin’e tütün satılması Türkiye için büyük fayda sağlar, ancak Tekel bu görüşmelerden henüz olumlu bir sonuç alamadı. Amerika’da bu yıl Türk tütünlerine daha çok ilgi gösteriyor” demiştir.
Vezirköprü’nün sevilen doktorlarından kardeşi menfur bir cinayet sonucu öldürülen
Dr. Necati Zengin Olayı Nasıl Anlatıyor
Geçen hafta resmi kaynaklardan alarak verdiğimiz ilçemiz hükümet doktoru Necati Zengin’in abisinin öldürülmesi cinayetine ait durumu, sayın Necati Zengin kendisini ziyaret edenlere anlatmıştır. Şimdi Zengin’i ziyaret edenlerden olayı dinleyelim.
Olay anlatılıyor
“Eve gittiğimiz zaman baba baygın, Necati bey ise elini yüzüne kapamış ağlıyordu. Evin figanlarına dayanılır gibi değildi. Necati beyi alıp hava alması için dışarıya götürdük.
Necati bey olayı şöyle anlattı: Kardeşimizin kaçmasına bir şey demedik, başına gelen işten sonra abim Şeref ortakçıları bu olaydan sonra çıkarmak istedi, kendisini ikna ettim. Yapmayalım, mahsullerini kaldıralım, dedim.
Her şey yatışmıştı. Fakat arada (fesat) durmadı. Bir arkadaşı abimi Çarşamba günü çiftliğe götürmüş. Sağa sola bakmış, ahıra gitmiş, bu arada bir silah atılmış bu ara abim evlere arkası dönük şekilde iken evlerden abime ateş açılmış. Bu yetmiyormuş gibi A. K.’da abimin kazma ile başını parçalamış, öldürmüştür. En çok ağrıma giden de son muamele olmuştur. Olay yerinde altı boş kovan ve 20 sigara izmariti bulunmuştur.
Havza’da tutuklanan S., F. ve A.K. ile H. K. ilçemizde yargılanacaklardır.
Kızılay genel kongresinde
Vefai Tek’er Ankara’da
Gazetemiz sahibi Vefai Tek’er Kızılay Genel Kongresinde Vezirköprü delegesi olarak bulunmak üzere Ankara’ya gitmiştir.
Toprak reformu nasıl uygulanacak:
(2) Kimlere Nasıl Toprak Dağıtılacak
Geçen sayımızda kimlerden ne şekilde toprak alınacağını yazmıştık. Bu sayımızda da 1970 toprak reformu tasarısına göre kimlere ne şekilde toprak dağıtılacağı konusunu yayınlıyoruz.
Öncelik sırası
1961 ön tasarısında arazi verilmesi öncelik sırası şöyle düzenlenmiştir.
“a-Kendisinin veya ailesinin hiç arazisi olmayıp başkalarının arazisine ortakçılık, kiracılık yapanlar.
b-Kendisinin veya ailesinin arazisi yetmeyen çiftçiler.
c-Tarım ve veteriner fakülteleri ile her derecede tarım okullarını bitirenlerden arazisi olmayanlar veya yetmeyenler,

Share
54 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?