logo

LAKLAKLA


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler.
Mesela;

-Leyleğin günü laklakla geçer.

-İt ürür kervan yürür.

-Kurt bildiği dağa kaçar.

-Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur.

-Yüksek dağın başından duman eksik olmaz.

-Dağına göre kar yağar.

-Büyük gölde büyük balık olur.

-Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur.

-Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir.
Konuyu Vezirköprü’ye ve Vezirköprü sorunlarına getirirsek bu sözcüklerden kaç tanesini seçeriz.
Bana göre hiç birini !…
Sadece aşağıdaki şu iki sözcüğü seçerdim.

Mısır unu gibi birbirini tutmaz.

Biri yapar, biri bozar.
Evet; hiçbir konuda Vezirköprü’deki siyasi parti örgütleri, demokratik kitle örgütleri gibi halk kesimlerini temsil eden örgütler, mısır unu gibi bir araya gelmezler.
İlçenin çözümlenmesi gereken sorunları, yapılması gereken yatırımları konusunda birlikte hareket ederek sorunlara çözüm üretemezler.
Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi gibi büyük kuruluşlar ilçeye yapılması gereken yatırımlar için birlikte hareket etmezler.
Bu kurum ve kuruluşların ilçe sorunlarının çözümünde bir araya gelip başarı sağlamadıkları bir yana (!…) halkta tam tersi bir kanaat vardır.
“Birinin yaptığını biri bozar.”
Halktaki bu kanaati doğrulayacak, bu iddialara inandıracak emareler var.
Örneğin;
Çevre ilçelerin hepsinde organize sanayi bölgeleri yıllar önce faaliyete geçmişken Vezirköprü’de yeri bile saptanamamıştır.
Besi Organize Sanayi yeri bile belirlenip çalışmalara başlanamamıştır.
Sanayi esnafının elzem küçük sanayi sitesinde bile bir ilerleme sağlanamamıştır.
Türkiye’de artık Vezirköprü-Havza, Vezirköprü-Durağan karayolu gibi yol kalmamıştır. Bu yollar tam bir siyaset yüz karasıdır.
Peki; Vezirköprü-Alaçam, Vezirköprü-Bafra, Vezirköprü-Osmancık ulaşımları hiç gündemden düşmemiştir.
Bir başka konu: 24 köyde arazi toplulaştırma çalışması tam bir rezalet!…

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...