logo

Marmara perişan oldu Deprem Felaketi Yüreğimizi Yaktı 22 Ağustos 1999 Pazar

Marmara perişan oldu Deprem Felaketi Yüreğimizi Yaktı 22 Ağustos 1999  Pazar

Geçtiğimiz hafta Salı sabahı televizyonlarını açanlar Marmara yöresini perişan eden deprem haberi ile şaşkına döndüler.
O taraflarda (İstanbul, Adapazarı, İzmit, Sakarya, Düzce, Gölcük) gibi yerlerde hemen herkesin bir yakını bulunuyordu. Telefonlar kilitlenmiş, yakın yerlerle bile konuşulmuyordu.
Televizyonlar enkaz altından çıkarılan yaralıları ve ölüleri gösteriyordu.
Merkez üssü İzmit yakınlarında olan 6.8 şiddetindeki deprem Marmara Bölgesini yakıp yıktı. En ağır hasar Bolu, Yalova, İzmit, Adapazarı, Gölcük, Karamürsel ve İstanbul Avcılar’da meydana geldi. Binlerce bina devrildi. Yaklaşık 10 bine yakın ölü, 37 bine yakın yaralıdan bahsediliyor.

Deprem, 56 yıl önce aynı felaketi atlatmış olan Vezirköprü’de de hissedildi.
Yardım Kampanyası
İlçemiz Kaymakamlığınca bir yardım kampanyası açıldı.
Kamu kurum kuruluşlarında görev yapan tüm personelden imzaları karşılığı (arzuya bağlı olarak) nakdi yardımların bir hesapta toplanarak dekontları Kaymakamlığa gönderilecek.
Ayrıca kullanılmamış giyecek, gıda ve temizlik malzemeleri ve diğer tüketim malları gibi “ayni yardım” yapacak kişi ve kuruluşlar bu yardımlarını Ticaret ve Sanayi kuruluşlarına teslim edeceklerdir.
Kaymakamımız değişiyor
Vezirköprü’ye Kaymakam Başkale’den Geliyor
İlçemiz Kaymakamı Tayyar Şaşmaz, Nevşehir Vali Yardımcılığı’na atanırken yerine Van Başkale’den Şevket Cimbir Kaymakam olarak Vezirköprü’ye atandı.
Şaşmaz, gençliği, dürüstlüğü, insan sevgisi ve çağa uygun kafasıyla ilçemizde iyi izlenim bırakmıştı.
Cimbir’de İran’ın tutukladığı askerleri sınırda teslim alan idareci olarak tanınıyor.
Marmara depreminde ölen Vezirköprülüler ve Milletvekili yeğenleri…
Belediye de Yardım Gönderdi
İstanbul tarafında meydana gelen depremde ölenlerden (bizim öğrenebildiklerimiz) emekli öğretmen Kemal Sevinç’in (Ağcaalan Köyünden) kızı Fatma Sevinç (40) Yalova’da enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği, cenazesi Vezirköprü’ye getirildi.
İlçemizin Hayranlı Köyünden Derince Pet-Kim’den emekli Mehmet Yoludoğru, eşi asker olan Sakire ile çocuğu ve 13 yaşındaki Saki Yoludoğru enkaz altında kalarak yaşamlarını yitirdiler. Hayranlı’ların cenazeleri Derince’de defnedildi.
FP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya’nın yeğenleri de depremde yaşamlarını yitirdiler. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.
Belediye’den Yardım
Vezirköprü Belediyesi de deprem bölgesine 4000 ekmek, 200 adet 5’er litrelik su ve gıda maddeleri gönderdi.
Ayrıca Vezirköprülü bir kısım gençler de Adapazarı’na su, ekmek, ilaç gibi yardım malzemeleri götürdü.
FP Milletvekili Musa Uzunkaya’nın 4 yeğeni Samsun’da toprağa verildi
Düzce’ye misafirliğe giden ve depremde yaşamını yitiren Fazilet Partisi Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya’nın 4 yeğeni de toprağa verildi.
Milletvekili Musa Uzunkaya’nın amcasının oğlu olan Dr. Mahmut Uzunkaya(31), eşi Aysun(27), çocukları Emine Büşra(8) ve Zeynep’i de yanlarına alarak yıllık iznini geçirmek için ilk önce Gemlik’te bulunan babasının yanına gitti. Ankara’nın Polatlı ilçesi Temelli Sağlık Ocağı’nda görev yapan Dr. Mahmut Uzunkaya, daha sonra ailesiyle birlikte Düzce’de bulunan bacanağı Ramazan Koç’un evine misafir oldu. Birbirleriyle hasret gideren iki aile sohbet ettikten sonra uykuya daldı.
Gece Saat: 03.02’de büyük bir gürültüyle başlayan deprem Uzunkaya ve Koç ailelerini uykuda yakaladı. Bir anda evleri yerle bir eden depremde, Uzunkaya ailesinin tüm fertleri hayatını kaybederken, Koç ailesinden eşi ve üç çocuğunu kaybeden öğretmen Ramazan Koç, büyük bir şans eseri ölümden döndü.
Samsun’a getirilen Uzunkaya ailesinin cenazeleri, Kökçüoğlu mahallesinde evlerinden alınarak Büyük Camiye getirildi. Anne ve babanın cenazeleri ayrı tabutlarda getirilirken, iki kardeşin cenazesi de aynı tabut içerisinde camiye getirildi.
Minibüsü ehliyetsiz oğluna veren baba, düğün alayını kana buladı
4 Ölü, 12 Yaralı
Dünyadaki deprem, yangın, sel gibi Türkiye’de birde trafik afeti ekleniyor. İddialara göre;
Belalan köyünden, Kırma köyüne düğüne yaklaşık 20 kişiyi minibüse doldurarak giden S.T., minibüsü yeni askerden gelen ehliyetsiz şoför, oğlu S.T.’a verdi. O da kullanmayı beceremediği arabayı Balakçı mevkiinde devirdi.

Share
154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?