logo

Mart ayı içinde pancar paralarının ödenmesi tehlikede mi?

Mart ayı içinde pancar paralarının ödenmesi tehlikede mi?

Vezirköprü pancarı bir fabrikaya yeterli kapasitede…

Vezirköprü’nün ekonomik kan damarlarından biri ayçiçeği diğeri de şeker pancarıdır. Yağış olmadığı mevsimlerde 80 bin ton civarına düşen pancar rekoltesi; önceki yıl yağışlı hava ile yükselmiş, tam 164 bin ton pancar elde edilmiştir.

60 dönüm arazide 110 köyde ekilen pancarın parasının biran önce ödenmesini, köylü ve piyasanın hareketlenmesini bekleyen esnaf, dört gözle beklemektedir. Bazı iddialara göre de: pancar paralarının mart ayında ödenmesinin çok güç olduğu belirtilirken, ilgililer ise mart ayında ödenmese bile en azından ödemenin başlanabileceğini belirtiyorlar.

Vezirköprü’nün yıllara göre pancar rekoltesi şöyle olmuştur:

1995 yılında, 96 köyde ekilmiş, 100 bin ton pancar alınmıştır.

1996 yılında, 103 köyde ekilmiş, 101 bin ton ürün elde edilmiştir.

Bahçekonak’ta intihar girişimi istenmeyen evlilikten mi?

Bahçekonak köyünde 16 yaşında R.M. isimli genç kız, zehir ya da fazla hap içerek intihar girişiminde bulundu. Derhal Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırılan genç kız daha sonra Samsun’a sevk edildi.

İddialara göre geçtiğimiz pazartesi günü meydana gelen olayda genç kızın intiharına, istemediği biriyle evlendirmek yol açtı.

Vezirköprü’nün 1.Bölge kapsamsından çıkartılmasına tepki

Kalkınmada öncelikte birinci bölge kapsamından çıkartılan ilçemizin, bu haksızlığa uğrayışına tepkiler sürüyor. Sağlık ve Teknik personelden haklarının geri alındığını biliyorlar. Samsun Ayvacık, Ladik birinci bölge kapsamına alınırken; Samsun Merkez, Bafra, Çarşamba, Havza, Vezirköprü birinci bölge kapsamı dışında bırakılması üzüntü yarattı.

ADD’nin Tepkisi

ADD’de yayınladığı bildiride,  Samsun Milletvekilleriyle, siyasi partileri uyararak konuya el atılmasını istedi.

Nezih Yolcu imzalı bildirgede; Vezirköprü’de kamu çalışanlarının ek tazminattan yararlanmalarını olanaksız hale getirenleri zeka özürlü olarak sınıflandırmakta, düzeltilmesi için çaba sarf etmeyenler aynı derecede sorumludur. denmektedir.

Oğlunun kestiği ağacın altında can verdi

Karadoruk köyünde Fatma Çalışkan (65), isimli kadın, oğlu Lütfi Çalışkan’ın(38) kestiği kavak ağacının altında kalarak yaşamını yitirdi.

Yeni Ünite Törenle Açıldı

Vezir-Ağaç film kaplamalı inşaat kalıbı üretiyor…

Şeritli makinelerden film kaplamalı kontrplaklar akmaya başladı. Günde yaklaşık 700 adet “İnşaat Kalıplık Film Kontrplak” üretiyormuş. Bir inşaat için alınan kalıp, 80 defa kullanılıyormuş. İnşaatın kalıpları; film kaplamalı bu kalıplardan kullanıldığında inşaat sıva istemiyor, kendiliğinden sıvalı olarak kalıp altından çıkıyormuş.

Şirketin ayrıca, mobilya sanayinde ve mutfak tezgahlarında kullanılan suntalem içinde çalışmaları son aşamada imiş. Laminet kaplamalı suntaları üretecek ünite içinde çalışmalar sürüyormuş.

Türkiye’de film kaplamalı inşaat kalıbı sadece aynı şirketin İstanbul’daki Pelitsan Fabrikası’nda da yapılıyormuş. Türkiye’de bu üretimi yapan başka bir fabrika yokmuş. Ürünleri büyük firmalara satacakları gibi dışarıya da ihraç edebileceklermiş.

Fabrikanın Genç Genel Müdürü Murat Turan bu izahatı verirken tesisleri genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Vezirköprü’de suntalemin faaliyete geçmesi ilçede mobilya ve mutfak tezgahları sanayinin de gelişimini sağlayacaktır.

Share
676 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?