logo

Meksika buğdayı ekilen tarlada yılda iki defa ürün alınıyor. Verim: Bire 695 kadar yükseldi: Meksika Buğdayı Ekenlere Törenle Ödüller Verildi 13 Temmuz 1969 Pazar

Meksika buğdayı ekilen tarlada yılda iki defa ürün alınıyor. Verim: Bire 695 kadar yükseldi: Meksika Buğdayı Ekenlere Törenle Ödüller Verildi 13 Temmuz 1969 Pazar

Vezirköprü’de bu yıl en verimli buğdayı yetiştiren çiftçiye törenle ilk defa ödül verilmiş, konuşmalar yapılmıştır.
Samsun teknik ziraat müdürü Bedri Süzer’in konuşmasıyla yapılan törende Süzer encümenle şöyle konuşmuştur.
Sayın Vezirköprülüler,

Samsun bölgesinde ilk defa deneme mahiyetinde ekilen Meksika buğdayından Vezirköprü’ye 7 bin dekar araziye 70 ton buğday ekilmiş tahminlerimizin üstünde bir netice alınmaya başlanmıştır. Ziraatımızı ne kadar fennileştirirsek o kadar fazla ürün alırız. Yüzde 7’si çiftçi olan Amerika, bütün dünyaya buğday veriyor. Bu tekniğin yarattığı bir durumdur. Biz artan nüfusumuza %90’ımız çiftçi olmasına rağmen dışarıdan buğday alıyoruz. Fazla gübre verilirse diğer buğdaylar yatar, Meksika buğdayı yatmaz. Meksika buğdaylarının kepeği çok az, unu çok fazladır. Bir kardeşten 52 tane, bir başakta 60, 101 adet buğday bulunmaktadır. Meksika buğdayı ekilen yerden yılda iki defa ürün alınabilir.
Vezirköprü’ye 500 tavukluk ve Ziraat Binası Yapılacak
Samsun Ziraat Müdürlüğü eskinin masa başında çalışılması yerine şimdi köy köy dolaşmak suretiyle örnek çalışmalar yapmaya başlamışlardır.
Bu arada ilçemize gelen Samsun teknik ziraat müdürü Bedri Süer yapılacak ziraat teknisyenliği binası ile 500 tavukluk için gösterilen yerlere bakmışlardır.
Ayrıca müdürlük harman mevsimine girmekte olduğumuz şu zamanda üretimle de ilgilenmektedir.
Milli Eğitim Bakanı Vezirköprü Belediyesi önünde konuştu:
“Halkın Yardımıyla Sanat Enstitüsünü Açmaya Çalışacağız.”
Milli Eğitim Bakanı İlhami Ertem ilçemize gelerek belediye önünde bir konuşma yapmıştır.
Bakan konuşmasında Vezirköprü Sanat Enstitüsünün bu yıl açılmasına çalışılacağını, daha ziyade köy çocuklarının alınacağını Sanat Enstitüsünden üniversiteye öğrenci girebileceğini, yatılı yapılacak okulda köylerden geniş çapta öğrenci alınması imkanı sağlanacağını belirttikten sonra köy çocuklarına okuma fırsatı sağlanacağını da sözlerine eklemiştir. Bakan 1968 yılında 55 bin köylü çocuğu okuyabilirken, 1969 yılında 107 bin köy çocuğu okuyabilmektedir. Demiştir. Bakan ortaokulda oradaki eski binada tetkikler yaptıktan sonra belediyenin önünde konuşmasını yapmış ilçeden ayrılmıştır.
Bazı Yerde Müfettiş Bazı Yerde Milletvekiliyim diyen bir şahıs Ladik’de yakalanıp Vezirköprü’de Tevkif Edildi
Geçtiğimiz Cumartesi günü Boyabat istikametinden Vezirköprü’ye gelen bir adam, önce ilçemizde ileri gelen CHP’lileri ziyaret etti. Ben dedi (Bingöl Milletvekiliyim. Parti tarafından geliyorum. Daha önce A.P.’de idim. İstifa ettim CHP’ye geçtim.) Parti durumunu anlattı. Gezdiği yerlerde CHP’nin durumu gayet iyiydi. Ama genel merkez karmakarışıktı.
Bingöl Milletvekili(!) Mehmet Münir Ergelen daha önce Boyabat Oteline inmiş, oraya da Ziraat Bankası müfettişiyim, demiş yanında bulunan ve iş bulmak için getirdiği bir çocuğu da otele yatırmıştır.
Daha sonra şehir kulübüne gitmiş yemek vs yedikten sonra Ladik doktoru Faruk beyin taksisi ile Ladik’e gitmiştir.
Ladik’te de orada şehir kulübünde yemek yerken ilçemizden açılan telefon üzerine tevkif edilmiştir.
Generaller Helikopterle Domuz ve Kurt Avladı
Merzifon Hava üssünden Kunduz Ormanlarında helikopterle domuz avlamaya gelen isimleri açıklanmayan iki Türk ve bir Amerikan Generali iki gün kaldıkları Kunduz ormanında havadan attıkları yüzlerce mermi ile Çaputlu Mevkiinde bir domuz bir de kurt vurmuşlardır.
Amerika’nın Merzifon’daki askerleri için vurulan domuz helikopterle Merzifon’a götürülmüştür.
Aynı generaller ilk gelişlerinde de bir domuz vurarak dönmüşlerdir.
Seven Dededen Mektup Var?
Ortaokulun Alamadığı Para Fakir Öğrencilere Verilecek
İyiliklerini başarılı bir gizlilikle yürüten Seven dedenin ilçemiz okulları için gönderdiği para gazetemizde neşredilmiş, düzenli yönetimi bulunan okullar bu paraları almışlardır. Fakat her nedense ortaokul öğrencilerinin faydasına olan durumda bile birazcık bir ilgiyi esirgemiş para sahibine bu yüzden ulaşamamıştır. Para İstikamet Pazarı Sahibi Necdet Ağca’da kalmıştır. Bunun üzerine bizim bile im olduğunu bilmediğimiz fakat yardımlarını izlediğimiz Seven Dede’ye gazetemizle gönderdiğimiz mesaja posta ile cevap aldık.

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?