logo

MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

İstanbul’un kurtuluşu Anadolu’nun rahatlamasına bağlı.
İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesindeki halkın geçim standartlarının düzeltilmesi, bu bölgelerde yaşayan halkın rahatlaması sağlanmadıkça batının özellikle de İstanbul’un kurtulması olanaksızdır.
İçi boşaltılan başkent Ankara’nın içi yeniden doldurulmalıdır.
İstanbul’a taşınan finans kuruluşları dahil tüm genel müdürlükler yeniden Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ya taşınmalıdır.
CHP’nin “Merkez Türkiye” projesine tüm siyasi partiler sahip çıkmalıdır.

“Merkez Türkiye” projesi için derhal çalışmaya başlanmalı, çalışma alanları belirlenmelidir.

“Merkez Türkiye” projesi için uygulama alanı olarak; Samsun’dan, Adana’ya ya da Mersin’e bir hat çekilmelidir.
Güzergâh; Samsun, Çorum, Yozgat, Kayseri ve Konya’nın doğusundan Mersin limanına ulaşacak proje alanı tam olarak belirlenmeli ve ilan edilmelidir.
Bu hat üzerinde ve bu hattın doğusunda kalan kısımlarda, demir yolu, karayolu ve belli merkezlerde büyük hava alanları yapımı için çalışmalara başlanmalıdır.
Bu bölgelerin cazip hale getirilmesi için devlet eliyle sanayi kuruluşları, eğitim için üniversite ve sağlık bakımından tam donanımlı tıp fakülteleri ve üniversite hastaneleri geliştirmeye başlanmalıdır.
Ancak böyle bir çalışma İstanbul ve batı illerine göçü durduracaktır.
Aksi halde devletin süregelen ekonomi ve yatırım politikası bugünkü koşullarda devam ederse sonuç çok vahim olacaktır.
İstanbul ve yoğun göç alan Kocaeli, Tekirdağ, Aydın, Bursa ve İzmir gibi iller önümüzdeki on yılda yaşanamaz, nefes alınamaz hale gelecektir.
Göç veren bölgelerde tarım, hayvancılık gibi üretimler tamamen duracak sanayi de zaten olmadığı için Anadolu tamamen çölleşecek. Türkiye tam anlamı ile yoksullaşacak!..
İstanbul dahil batı illerinde insanlar yoğun sıkıntılı yaşam ve kalabalık nedeniyle birbirlerini yemeye başlarsa kimse şaşırmamalıdır.
Türkiye’deki siyasi partiler, iktidar, muhalefet bu ülkeyi ve bu ülke halkını düşünerek geleceği iyi yorumlayarak hareket etmelidir.
Kuru iddialaşmalarla “isteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul yapılacaktır” restini tekrar tekrar yetkili ve etkililer bir daha düşünmelidir.
Kanal İstanbul’un inşaatına başlandığı an Anadolu’dan İstanbul’a göç hızla artacak, Anadolu boşalacak, sorunlar daha da artacaktır.

“Merkez Türkiye” projesine şu partinin, bu partinin projesi olarak değil tüm partilerin ve Türkiye’nin projesi olarak iyi niyetle bakılmalıdır.
Ülkenin hayrına olacak konularda birlik olunması bu halkı mutlu eder.
Sonuçta herkes mutlu olur.

Share
309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...