logo

Metruk binalar için Adres Bildirimine Müsaade Edilmeyecek

Metruk binalar için Adres Bildirimine Müsaade  Edilmeyecek

İçişleri Bakanlığı’nca geçtiğimiz yıl Kasım ayında 81 il valiliklerine gönderilen genelge kapsamında belediyelerce metruk bina olarak tespit edilen binalar için ikamet adresi olarak gösterilmesine müsaade edilmeyecek.
Konuyla ilgili olarak Pazartesi günü Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya İlçe Nüfus Müdürü Halis Bilen, İlçe Nüfus Müdürlüğü Şefi Aziz Akay, Belediye Fen İşleri Memuru İlyas Cömert ve muhtarlar katıldı.

Toplantıda katılımcılara, valilik veya belediye tarafından metruk bina olduğu tespiti yapılan yapıların, yerleşim yeri adresi olarak bildirilmesine (tespit tarihinden sonra) müsaade edilmeyeceği, bu doğrultuda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ve Adres Kayıt Sisteminde (AKS) yapı ve bina katmanlarına “Metruk Bina” kayıt ve açıklama alanı eklendi.
Böylelikle metruk bina olduğu tespit edilen yapılara ilişkin bilgiler yetkili idarelerce (il özel idaresi ve belediye), MAKS ve AKS üzerinden gecikmeksizin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bildirilmesi sağlanacak.
Valilikler ve belediyeler tarafından yapının metruk olduğu bilgisinin MAKS ve AKS’ye işlenmesinin ardından, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce metruk yapılara adres bildiriminin yapılması elektronik ortamda engellenecek.

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?