logo

MEYDAN!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Eskiden Milli Bayramların yapıldığı kocaman alandı Cumhuriyet Meydanı.
Türkiye haritasının bulunduğu havuzunda bile oynamışlığımız vardı.
Atatürk Heykeli önünde resmî geçit ve çeşitli etkinlikler olurdu.
Daha sonra bayramlar stada taşındı, sonra nereye taşındığı bilinmez oldu.
O zamanlarda meydan daha büyüktü, Vezirköprü’de araç sayısı ise daha az.
Bu kadar büyük bir alanı Vezirköprü’nün ortasında bırakmak bence ileri görüşün ve ufkun bir örneğidir.
Sağında solundan tırtıklanarak ufaltılmış olsa da, önemli kısmı bugün yeniden meydan olarak yapılacak.
Projeyi ilk duyduğumda “güzel olacak” dedim.
Hem Vezir Otel ve Restoranın olduğu bina güzelleşerek ilçenin merkezine yakışır hale gelecek, hem de büyük bir asfalt kaplıcaları biraz olsun yeşillendirilerek merkezde güzel bir park daha yaratılacak.
Bildiğimiz kadarıyla Cumhuriyet Meydanı’na aşağı doğru 2 ya da 3 katlı otopark yapılacak, üstü de yeşillendirilerek güzel bir meydan haline getirilecek.
İnsanın doğasında yeşil alan sevgisi var.
İlçeye elektrik veya suyu getiren değil de, çevredeki birçok ilçenin kıskandığı Mehmet Paşa Parkı’nı mesela yapanların anıldığını sık sık duyarsınız.
Çamlık Parkı’nı mesela, ağaçlandırarak ilçenin hizmetine sunanlar için hep “Hayır Duası” okunur.
Şimdi Vezirköprü Belediyesi ve Başkan Sadık Edis için bir ölümsüz eser bırakma çalışmasıdır Cumhuriyet Meydanı projesi ve aynı zamanda bir şanstır.
Önce etrafındaki Pancar’a ait olan alanı satın alan Vezirköprü Belediyesi, çalışmasını büyüttü. Kaymakam Kurnaz’ın da hakkını yemeyelim, Öğretmenevi ile Vezir’in yerlerini takas etme fikrinin kendisine ait olduğunu duyduk, hoş fikir onun olmasa dahi kabul etmesi bile bence önemli.
Böylece alanın iki tarafını saran binaların kaldırılarak alanın neredeyse tamamının kullanılması sağlanmış olacak.
Şimdi sadece ortasında kalan eskiden müftülük binası olarak kullanılmış, Diyanet Vakfı’nın binası kalıyor. (Diyanet Vakfı’nın ilçenin hayrına olacak böyle güzel bir alan çalışmasının karşısında duracağını sanmıyorum. Kısa sürede burayı alana katılmasının sağlanması için Belediye’nin önünü açacaktır)
Sonrasında ise Vezirköprü’nün kalbine bir park kazandırmak Belediye’ye kalacak.
Ramazan Bayramı’nın sessiz günlerinde yazımızı yazarken, Vezirköprü’ye güzel bir haber vermek istiyorduk, bu haber iyi geldi. Bir de bayram fıkrasıyla tamamlayalım:
Bayram sabahı, namazdan sonra mahallenin erkekleri kahvede toplanmışlar, biri laf açmış:
“Eee, mübarek ramazan geldi, gitti, acaba memnun kaldı mı?”
Bektaşi cevabı yetiştirmiş:
“Mübarek memnun kalmasa her yıl on gün önce gelir mi?”

Share
107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...