logo

Milletvekili olsa ne olur, olmazsa ne olur?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

24 Haziran’da yapılacak seçimlerin startı verildi ve iki farklı seçim için gündemler oluşmaya başladı.

İlk ve daha önemli görülen seçim olan Cumhurbaşkanı seçimi için herkesin kafasında adaylar oluşmaya başladı. Tercihler ülkenin önümüzdeki dönemini de belirleyecek.

Diğer seçimler olan Milletvekilliği seçimleri için de adaylar ortaya çıkmaya başladı.

Hızlı şekilde gelişen seçim sürecinde partilerin milletvekilliği adaylıkları için çalışmaların da hızlı olması süreci etkiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu seçimde genel merkezlerin belirleyeceği adaylar ve kısa süren çalışmalarda kimin olacağından çok hangi partiye oy verileceği konuşulacak gibi.

Bununla birlikte her seçim öncesinde konuşulan ‘Vezirköprü’den seçilecek sırada bir adaylık söz konusu olur mu?’ Sorusu çok fazla karşılaştığımız ve konuştuğumuz konuların başında yer alıyor.

Bu kez de Vezirköprü’den aday olmazsa, oy verirken dikkate alınacağını iddia edenler de var, konuyla ilgili olarak ümitsiz olanlar da..

Vezirköprü’nün uzun zamandır sıkıntıları ayyuka çıkmış durumda. Konuşurken hemen herkesin dikkat çektiği farklı konular var ancak öncelikler dillendirilmeye devam edilen ana konular oluyor.

Ana yol, hastane, yatırım olmaması, huzurevi, Organize Sanayi Bölgesi gibi. Tüm bunları toplayınca ortaya ilçenin giderek azalan genel nüfusu yani GÖÇ çıkıyor.

İlçenin bir milletvekili olursa bu konuların çözümünde önemli rol oynayacağına inananlar var. Yeni sistemle milletvekillerinin etkilerinin azalacağını, olsa da faydalı olamayacağını iddia edenler var.

Yeni sistemde hükümet yani icra farklı kişilerden oluşacak. Bununla birlikte siyaset birbirinden ayrılmayacaktır.

Mutlaka siyaset içerisinde güçlü yer tutacak bir Vezirköprü gelecekte uzun zamandır alamadıklarını almaya çalışacak, en azından konuyla ilgili bir muhatap bulacak.

Eğer milletvekili olursa.. Yani Vezirköprülü, ilçesini bilen tanıyan eksikleri konusunda ihtiyaçları konusunda ileri görüşe sahip bir milletvekili olursa.

Örneğin; Ali Eser gibi. Yüksekokul ve barajlar gibi iki büyük ve etkili yatırımı ilçesine kazandıracak bir milletvekili.

Mecliste kulis yaparak Vezirköprü gibi ilçelerin mesela teşvikten yararlanmasını sağlayacak bir düzenleme yaptırabilecek biri.

Çevresindeki ilçelerin arasından gittikçe eriyerek güçsüz ve yalnız bir hale getirilmiş Vezirköprü gibi ilçeleri kalkınmada öncelikli hale getirerek nefes almasını sağlayacak biri.

Olursa..

Olmazsa;

Yine Samsun milletvekili olarak aslında Vezirköprü’nün milletvekili olduğunu söyleyen, arada sırada ilçeye uğrayıp ilçedeki alt kademelerine fırça atan, vatandaşı dinlemeyen ve ilçe adına en ufak bir kıpırdanması olmayan milletvekillerimiz olacaktır.

Biz yine Samsun ilçelerinin gelişmelerini yazarak, Vezirköprü’de neden olmadığını kendi kendimize konuşarak halimize şükretmeye devam ederiz.

Share
815 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...