logo

Minibüscüler adalet istiyor

Minibüscüler adalet istiyor

İlçemizden Samsun’a yolcu taşıyan S.S Vezirköprü 11 No.lu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Halk Otobüslerine ilişkin çifte standart uygulandığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi.

Vezirköprü’de ve Samsun’da kendilerinin otogardan kalkmasına rağmen, Halk Otobüslerinin otogar dışından kalkmasına izin verildiğini, bu da yetmezmiş gibi Samsun’da şehir içi güzergâhlarda seyahat izni verilmesiyle haksız rekabete yol açıldığını iddia eden Minibüsçüler, Büyükşehir yetkililerinin de olaya ilişkin bir çözüm üretmediklerini savundular.

Daha önce de çeşitli defalar şikâyette bulunduklarını ancak çözüm bulamadıklarını kaydeden minibüsçüler son çare olarak konuyu Cumhurbaşkanına gönderdikleri bir mektupta buldular.

Minibüsçülerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdikleri mektup şöyle:

“CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA” – ANKARA

Sayın Cumhurbaşkanım biliyoruz ki yoğun gündeminizden dolayı bu tarz ufak tefek sorunlar ile sizi meşgul ediyoruz, öncelikle özür dileriz, başka bir seçeneğimiz kalmadığı için size yazmaya mecbur kaldık.

Biz S.S Vezirköprü 11 No.lu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi olarak; 27 araç ile 30-40 senedir karda, kışta, sıcakta ve soğukta hiçbir engel tanımaksızın Vezirköprü – Samsun arası yolcu taşımacılığı yapmaktayız. Araçlarımız son model olup yolcularımızın rahat edebileceği bir şekilde sıkıntısız hizmet vermekteyiz. Ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi bir ihale yaparak 30-40 senedir hizmet verdiğimiz yolu para karşılığı ihaleye çıkartmıştır. Güzergah üzerinde 270 adet il trafik komisyonu kararı ile çalışan ve günlük 16 aracın bekleme yaptığı sadece 10-11 aracın çalışabildiği araca ihtiyaç olmadığı arz/talep durumu gözetmeksizin araç ilave yapılmıştır. Araçları gerçek taşımacılara ihale etmemiş, muhtar ve müteahhitlere vermiştir. 30-40 senedir alınan kararlar doğrultusunda çalıştığımız güzergahlar iptal edilerek tahditli M plakalı araçlarımızı yok etmeye çalışmışlardır. Bu hususta Belediye aleyhine mahkeme kararı olmasına rağmen karara uyulmamıştır. Bu yaptığımız işler ile hiç alakası olmayan inşaat müteahhitlerine verilmiştir. 20 aydır haksız bir şekilde bizi rekabete sürüklemektedirler. Bizleri Vezirköprü otogarından kalkmaya mecbur ederken bu ihale ile verdikleri araçları çarşı merkezinden yolcunun geliş güzergâhından kaldırmaktadırlar.  20 aydır zarara uğradıklarını belirten evine haciz gelen, iflasın eşiğine gelen arkadaşlarımız vardır. Biz adaleti Resmi Makamlardan istediğimiz halde Büyükşehir Belediyesini karşılarına almak istemedikleri için sümen altı yaptıklarına inanıyoruz. Büyükşehir Belediyesini makamında dertlerimizi anlatmaya gittiğimiz de ise hiç ummadığımız bir durum ile karşılaştık, bizi ciddiyetle dinlemedi. Biz adaleti alt makamlardan isteyemez hale geldik, Samsun’un hiçbir yerinde bu tür bir ihale yok iken sadece Vezirköprü’de yapılması ise çok düşündürücü. Bizi büyük baskı altına aldılar, şu an ise hiç kimseye izin vermezken bizim rakip firmamıza Samsun içine girme izni verildi. Bizim araçlarımızın ise otogarı geçmelerine izin verilmiyor. Vezirköprü’de biz Minibüsçülerin üzerine çok gelindiğini ve bu durumun sizin kanalınız ile düzeltileceğini düşünüyoruz. Bizde sizde sadece buradaki yanlışların düzeltilmesini ve adaleti sağlamanızı diliyoruz. AKP Genel merkezine ve BİMER’e yazılan dilekçelerimize hiçbir şekilde cevap verilmedi, çözüm de üretilmedi.

İlçemiz şoförler odası başkanı dâhil ihale ile alınan araçlarda hisselidir, sizden ricamız adaletin sağlanması ve problemin çözümüdür. Saygılarımız ile arz ederiz.

Şimdi Minibüsçüler Cumhurbaşkanından yanıt gelecek mi, onu bekliyorlar.

Share
1213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

#

Minibüscüler adalet istiyor” için 2 Yorum

 1. Bizlerde yolcu olarak adalet ve hakkaniyet istiyoruz.Halk Otobüsleri ortaya çıkmadan Vezirköprü-Samsun 11 Tl. idi.Eğer Halk Otobüsleri olmasaydı şu an en az, en az diyorum 15 Tl. Belki 20 Tl. olacaktı. Nasıl olsa rakip yok.Bence rekabet çok güzel.Kalite ve ucuzluk geliyor.Onlar para kazanırsa siz de kazanırsınız.

 2. Bahçelerimiz işgal edilip bar oldu Atakum sahilinde Yargıya verdik 2011 yılnda kazandık yargıtay yıkım kararı verdi ama Hala duruyor 100 lerce insan bahçelerimizde ellerde kadehler fasıllar naralar 02
  lere kadar Ses bir km den duyuluyor,köylünün bir kasa incirine el koyan zabıtalar önlerinden geçerken ne hikmetse duymuyor ve gör
  müyorlar Birinin bahçesinde alkol alsalar namus abidesi kesilip cina
  yet işler.Telore edenler versinler bahçelerini açsınlar kapılarını diyo
  ruz Adalet güçsüzlere işliyor.Vah benim ülkem vah Vah garibana vah