logo

Miraç


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

27 Şubat Pazarı, Pazartesiye bağlayan gece Allah’ımızın ayının 27. Gecesi olan mübarek gecelerimizden Miraç gecesidir.
Yüce Peygamberimiz hicretten bir yıl önce Recep ayının 27. Cuma gecesi Vukuğu bulan bu büyük mucizeye Miraç denir.
Resulallah, Miraç’a ruh ve bedeni ile uyanık bir halde çıktı. Miraç gecesinde ona nice İlahi hakikatler gösterildi. Ve beş vakit namaz bu gecede farz kılındı. Ayrıca bakara suresinin son iki ayeti kelimesi ihsan edildi.
Miraç Kur’an-ı Kerim’de İsra ve Necm sure ile bazı hadisi şeriflerde bildirilmektedir.
Sevgili Peygamberimiz Miraç’tan sonra ashabına cenneti anlatırken buyurdular ki: “Ya Ebu Bekir! Senin köşkünü gördüm. Kızıl altından idi.” Senin için hazırlanan nimetleri müşahede ettim.
Hz. Ebu Bekir de o köşk ve köşkün sahibi sana feda olsun Ya Resulallah dedi. Efendimiz Hz. Ömer’e dönerek “Ya Ömer senin köşkünü gördüm. Yakuttan idi o köşkte çok huriler var idi. Fakat içeri girmedim, senin gayretini düşündüm buyurdular.
Hz. Ömer çok ağladı, gözyaşları arasında anam babam canım sana feda olsun Ya Resulallah senden de gayret kıskanmak olur mu?” dedi.
Daha sonra Hz. Osman’a buyurdular ki: “Ya Osman! Seni her gökte gördüm. Cennet’te köşkünü görüp seni düşündüm.”
Hz. Ali’ye buyurdular ki: “Ya Ali! Senin suretini dördüncü semada gördüm. Cebrail’e sual ettim.
Dedi ki: Ya Resulallah! Melekler Hz. Ali’yi görmeye aşık oldular. Hak Teâlâ, onun suretinde bir melek yarattı. Dördüncü gökte durur, melekler onu ziyaret eder bereketlenirler.”
Sonra senin köşküne girdim. Bir ağaçtan bir yemiş kokladım. Ondan bir huri çıktı, yüzüne perde çekti. “Sen kimsin ve kiminsin?” dedim. “Amcan oğlu Ali için yaratıldım ya Resulallah! dedi.”
Miraç gecesinin sabahında Cebrail (a.s.) gelerek Resulallah Efendimize beş vakit namazı, vakitlerinde imam olarak kıldırdı.
Hadisi şerifte buyruldu ki: “Cebrail (a.s.) Kâbe kapısı yanında iki gün bana imam oldu.
İkimiz, fecr sabah namazını, güneş tepeden ayrılırken öğleyi, her şeyin gölgesi kendi kadar olunca ikindi, güneş batarken üst kenarı kaybolunca akşamı ve şafak kararınca yatsıyı kıldık.
İkinci günü de, sabah namazını hava aydınlanınca, öğleyi her şeyin gölgesi kendi boyunun iki katı olunca, ikindi bundan hemen sonra, akşamı oruç bozulduğu zaman, yatsıyı gecenin üçte biri olunca kıldık.
Sonra; “Ya Muhammed, senin ve geçmiş Peygamberlerin namaz vakitleri budur. Ümmetin beş vakit namazın her birini, bu kıldığımız iki vaktin arasında kılsınlar” dedi. Ve böylece miraç hediyesi beş vakit namaz bize farz kılındı.
Cenabı Hak Miraç gecesine inanan ve Miraç mucizesine hakkı ile ifade ederek ve ona kalbi ile gönlü ile inanlardan eylesin.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...