logo

MİRAÇ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer vatandaş okuyucuları;
Mübarek recep ayının sonlarına doğru geldik. Recep ayının 27. Gecesi olan 21 mart cumartesiyi pazara bağlayan gece miraç gecesdir.
Peygamber efendimizin miraca çıktığı mübarek gecelerdendir. Kendisine ayterlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulu muhammedi bir gece mescidi haramdan çevresini bereketlendirdiğimiz mescidi aksaya götüren allahın şanı yücedir.
Hiç şüphesiz o hakkı ile işitendir o hakkı ile görendir buyuruyor yüce allah. Bütün varlıklar için onları kuşatıcı tabi kanunlar koyan hz. Allah cc üstün meziyetler ile yarattığı insan için de hususi yasalar koymuştur.
Hz. Allah insanın gelişimini ve mutluluğunu sağlayacak bu yasalarını da insanlar içinden seçerek görevlendirdiği peygamberlerle bildirmiştir. İlahi emir ve yasakları tebliğ ederek hayatı yücelten bu mukaddes kadronun sonuncusu ve peygamberliği alem şumül olanı Hz. Muhammed (sav) dir.
Hz. Muhammed (sav) peygamberlik görevi ile vazifelendirildiği andan itibaren diğer bütün peygamberler gibi kendisine vahyolunan inanç esaslarını ferdi ailevi ve iştimai hayatı yönlendiren emirleri ve yasakları sunmaya başlamıştır.
Miraç kelime olarak yükseğe çıkmak yükselmek yükselmeyi sağlayan manevi asansör gibi anlamlara gelir. Miraç insanlığın kurtuluşu için gönderilen Hz.Peygamber sav in Cenab-ı Hakk’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşe ederek onun huzuruna yükseldiği mukaddes bir yolculuk kainatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevi bir buluşmadır.
Yüce allahın sınırsız ve sonsuz kudreti sayesinde zaman ve mekan boyutları aşılarak bir gece vakti gerçekleştirilen bu mucize miraç kandili olarak müslümanlar özellikle milletimiz tarafından manevi yoğunluğu yüksek bir atmosfer içinde kutlamaktadırlar.
Peygamberimiz (sav) hayatından önemli bir yeri olan miraç hadisesi cenabı hakkın sadece sevgili rasulu hz. Muhammed (sav) bir ihsanıdırç bu gece allahü teala hz. Peygamberi mekkeden Kudüs’e getirmiş oradan da göklere daha sonra da hiçbir insan ve hiçbir meleği erişemeyeceği yüce makamlara nüksetmiştir.
Hicretten 1.5 yıl kadar önce bir gece vakti büyük melek cebail (as) peygamberimizi burak adı verilen ve maiyeti bizce bilinmeyen bir binek üzerinde mekkede ki mescidi haramdan alıp kudüste ki mescidi aksaya götürdü.
Hz. Peygambere yaptırılan bu yolculuğun kudüse kadar olan ve isra adı verilen bölümü miraç suresini en başında ki ayeti kerimede ifade buyurulmuştur. Sübhanellezi isra. İsra gece yürüyüşü anlamına gelir isra ve miraç peygamberimiz (sav) üstün makamlara yükselişi allahın yüce katına kabul edilişi ve olayıdır.
Yüce yaratıcıya yakınlığının en üstün derecesi olan miraç beşer anlayışı çizgisinin ötesinde bir olaydır. Hz. Muhammed (sav) bütün peygamberilerin hatemi sonuncusu olduğundan onun elinde şahsında ve etrafında meydana gelen mucizelerde evvelki peygamberlerin gösterdikleri mucizelerden daha büyük ve daha parlaktır. Peygamberimizin mucizeleri çeşitli ve sayıca da çoktur.
Bu mucizelerden biri de isra ve miraç mucizesidir. isra ve miraç olayı isra ve necm surelerinde anlatıldığı gibi peygamber efendimiz (sav) inde bir çok hadisi şeriflerinde anlatılmakta bir çok tefsirler bu olaya geniş yer vermektedir.
Cenab-ı Hakk miraca inanan peygamberimize çokça iman eden ve yüce peygamberimize çok salavatı şerife getiren kullarımızdan eylesin. Cenabı hak miracımızı hayırlara vesile kılsın. Cenab-ı Hakk miraç gecesi ile hepimizi afad musibet ve beladan korusun..

Share
98 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...