logo

MİRAÇ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer vatandaş okuyucuları;
Mübarek recep ayının sonlarına doğru geldik. Recep ayının 27. Gecesi olan 21 mart cumartesiyi pazara bağlayan gece miraç gecesdir.
Peygamber efendimizin miraca çıktığı mübarek gecelerdendir. Kendisine ayterlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulu muhammedi bir gece mescidi haramdan çevresini bereketlendirdiğimiz mescidi aksaya götüren allahın şanı yücedir.
Hiç şüphesiz o hakkı ile işitendir o hakkı ile görendir buyuruyor yüce allah. Bütün varlıklar için onları kuşatıcı tabi kanunlar koyan hz. Allah cc üstün meziyetler ile yarattığı insan için de hususi yasalar koymuştur.
Hz. Allah insanın gelişimini ve mutluluğunu sağlayacak bu yasalarını da insanlar içinden seçerek görevlendirdiği peygamberlerle bildirmiştir. İlahi emir ve yasakları tebliğ ederek hayatı yücelten bu mukaddes kadronun sonuncusu ve peygamberliği alem şumül olanı Hz. Muhammed (sav) dir.
Hz. Muhammed (sav) peygamberlik görevi ile vazifelendirildiği andan itibaren diğer bütün peygamberler gibi kendisine vahyolunan inanç esaslarını ferdi ailevi ve iştimai hayatı yönlendiren emirleri ve yasakları sunmaya başlamıştır.
Miraç kelime olarak yükseğe çıkmak yükselmek yükselmeyi sağlayan manevi asansör gibi anlamlara gelir. Miraç insanlığın kurtuluşu için gönderilen Hz.Peygamber sav in Cenab-ı Hakk’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşe ederek onun huzuruna yükseldiği mukaddes bir yolculuk kainatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevi bir buluşmadır.
Yüce allahın sınırsız ve sonsuz kudreti sayesinde zaman ve mekan boyutları aşılarak bir gece vakti gerçekleştirilen bu mucize miraç kandili olarak müslümanlar özellikle milletimiz tarafından manevi yoğunluğu yüksek bir atmosfer içinde kutlamaktadırlar.
Peygamberimiz (sav) hayatından önemli bir yeri olan miraç hadisesi cenabı hakkın sadece sevgili rasulu hz. Muhammed (sav) bir ihsanıdırç bu gece allahü teala hz. Peygamberi mekkeden Kudüs’e getirmiş oradan da göklere daha sonra da hiçbir insan ve hiçbir meleği erişemeyeceği yüce makamlara nüksetmiştir.
Hicretten 1.5 yıl kadar önce bir gece vakti büyük melek cebail (as) peygamberimizi burak adı verilen ve maiyeti bizce bilinmeyen bir binek üzerinde mekkede ki mescidi haramdan alıp kudüste ki mescidi aksaya götürdü.
Hz. Peygambere yaptırılan bu yolculuğun kudüse kadar olan ve isra adı verilen bölümü miraç suresini en başında ki ayeti kerimede ifade buyurulmuştur. Sübhanellezi isra. İsra gece yürüyüşü anlamına gelir isra ve miraç peygamberimiz (sav) üstün makamlara yükselişi allahın yüce katına kabul edilişi ve olayıdır.
Yüce yaratıcıya yakınlığının en üstün derecesi olan miraç beşer anlayışı çizgisinin ötesinde bir olaydır. Hz. Muhammed (sav) bütün peygamberilerin hatemi sonuncusu olduğundan onun elinde şahsında ve etrafında meydana gelen mucizelerde evvelki peygamberlerin gösterdikleri mucizelerden daha büyük ve daha parlaktır. Peygamberimizin mucizeleri çeşitli ve sayıca da çoktur.
Bu mucizelerden biri de isra ve miraç mucizesidir. isra ve miraç olayı isra ve necm surelerinde anlatıldığı gibi peygamber efendimiz (sav) inde bir çok hadisi şeriflerinde anlatılmakta bir çok tefsirler bu olaya geniş yer vermektedir.
Cenab-ı Hakk miraca inanan peygamberimize çokça iman eden ve yüce peygamberimize çok salavatı şerife getiren kullarımızdan eylesin. Cenabı hak miracımızı hayırlara vesile kılsın. Cenab-ı Hakk miraç gecesi ile hepimizi afad musibet ve beladan korusun..

Share
118 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...