logo

Muhalefet olmadan


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Siyasette genel bir kanı vardır;
“Muhalefet olmadan, iktidar olmaz”
Daha doğrusu demokrasilerde bu kural işler diye düşünülür.
Muhalefet ise, ne dediğini bilecek, nerde durduğunu bilecek, kendi ideolojisini tanıyacak.
Bir de birileri tarafından görevlendirilmiş olmayacak; kendisine ait söyleyecek sözleri olacak.
Vezirköprü’de yıllardır bir çok sıkıntının giderilememesinin ana nedeni MUHALEFET olmaması belkide.
Alttan bir itme hissetmeyince mevcut iktidarda kim olursa olsun, ister istemez bir rehavet, bir “nasıl olsa biz gerekli oyu ve gücü elimizde tutarız” yaklaşımı olur.
Vezirköprü’de uzun zamandır olan biten (daha doğrusu bir türlü olup bitmeyen) olayların karşısında sadece kişi hedefli muhalefetin dışında bir muhalif duruş görülmedi.
Bırakın muhalif bir duruş sergilemeyi, en küçük bir kıpırtı bile olmadı.
Bu durumda ilçe olarak gerekli yatırımı, gerekli işlerin yapılamamasını tek başına iktidara bağlamak yanlış; daha doğrusu kolaycılık olur.
Çok değil, 10-15 yıl önce teşvik ve kalkınmada öncelik gibi büyük ölçekli sıkıntılarını dillendiren Vezirköprü; bugün gelinen noktada bir ‘yol’ sorununu aşamıyor.
Gerçi hangi sorunu aşabiliyor ki..
Yine aynı tarihlerde FAKÜLTE isteyen Vezirköprü, bugün sadece sınavların ilçede yapılmasını ister hale gelmiş. O da; konunun muhatapları hiç bir şey yokmuş gibi davranırken, üzerine iş düşmeyenlerin söyledikleriyle canlanmış.
Samsun’a bağlı olmanın sıkıntısnı çeken Vezirköprü, birden milletvekillerinin yoğun ilgisine maruz kalmış gibi sessizce kabuğuna çekilmiş.
“Büyüdükçe küçülmek” tabiri, Vezirköprü’de “ben yoksam olmasın” olarak devam etmiş.
Makamlardan önemli kısmı ise, sadece boynunda davul taşıyanların yer aldığı tokmağın kimin elinde olduğu ise bazen belli olan bazen olmayan bir hale gelmiş.
Ondan sonra da hamasi laflarla sanki Vezirköprü’nün en iyi savunucusuymuş rolü üstlenilmiş.
Bu rol esnasında ilçenin kendinden menkul akıldaneleri de kendi çıkarları doğrultusunda birlikte hareket etmeye başlayınca, Vezirköprü günden güne gerilemeye ve bu günkü şeklini almaya başlamış.
Evet bugün gelinen noktada, Vezirköprü garipliğini çekmek zorunda.
Yaşanan olaylarda iktidarın sorumluluğu muhakkak, ancak tekrar söylüyorum/soruyorum;
“Vezirköprü’de bu kadar olumsuzluk sürüp giderken, hangi muhalefet partisi hangi tepkiyi vermiş.
Biz de tuttuk Ticaret Odası Başkanı ‘OKEY’ çıkar deyince haber yaptık.
Muhalefet sessiz olunca tek parti iktidarında sadece tek parti çıkar..

Share
1137 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...