logo

Müjde gelmedi..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen İl Kongresi Pazar günü yapıldı.
Partili olanlar kadar olmayanlar için de beklenti Erdoğan’ın konuşmasında söyleyecekleriydi.
Beklentiler boş çıktı diyebiliriz.
Genel ülke ve dünya sorunları ve bakış açıları dışında özellikle Vezirköprü olarak beklediğimiz müjdelere maalesef değinilmedi.
Şahsen özellikle beklediğim KENEVİR üzerinde durulmaması, Vezirköprü’nün burada yalnız kalması anlamı taşır mı, ileride göreceğiz. Duyduklarımız Vezirköprü’de üretilen kenevirin Havza’da da değil, Gümüşhacıköy’de açılacak bir tesiste işleneceği. Eğer böyle olursa, Vezirköprü elindeki bu değerli bitkiyi ve sanayiyi kaçırmış olacaktır.
Vezirköprü’de Kaymakamlık ve Belediye’nin yer tahsisi için çalışmalarının sürdüğünü de duyuyoruz ama somut ilerleme olmaması, ektirilen kenevirin ektiren kişiler tarafından alınması depolanması gibi maliyetlerinin baskısıyla biran önce işlemeye geçmeleri gerekliliğini şart koşuyor.
“Böyle olunca Gümüşhacıköy’deki (şuan kullanılamaz durumda olduğu söylenen) tesisin bakımdan geçirilerek kullanılır hale getirilmesi ve gelişecek sanayinin o bölgeye kayması kaçınılmaz olur.”
Geçtiğimiz hafta açılması beklenen yeni hastane binası da açılamadı.
Vezirköprü’de özellikle hastanenin açılmasının dikkatle beklendiğini gelen yorum ve şikayetlerden, vatandaşların gelip gidip sormalarından anlıyoruz.
Bu hafta açılmadı, ancak önümüzdeki kısa zaman diliminde açılacağı yetkili makamlar tarafından ısrarla söyleniyor.
Yeni hastane açılacak açılmasına da, hastanenin ulaşımının Vezirköprü halkının kafasında soru işaretleri uyandırdığı da ortada.
Havza yolu üzerinde yapılan kavşağa bir sinyalizasyon yapılır mı, (aynı şekilde Tır Garajı önündeki kavşağa da bekleniyor) yoksa bu şekilde bırakılır mı sorularıyla tartışmalar sürüyor. Hastanenin arka tarafından ilçe merkeziyle bağlantısını kuracağı söylenen yol ve köprü inşaatının ise oldukça yavaş ilerlediği yakın zamanda bitmeyecek gibi göründüğü bu tartışmaların başka boyutunu oluşturuyor.
Sabırla beklemeye devam ediyoruz.

Yılbaşından önce yeni yerine geçeceği iddia edilen hastanenin eski binasının ne olarak kullanılacağı ise sanki hiç olmayacakmış gibi duran bir başka tartışma konusu.
Vezirköprü’de eski kamu binalarının sonraki kullanımlarında mümkün olduğunca akılcı ve ileri görüşlü davranılması gerektiğini önceki tecrübelerimizden biliyoruz.
Sağlık Bakanlığı üzerindeki bu binanın elden geçirilerek yine sağlık üzerine kullanılması hem ilçe merkezini öldürmemiş, hem de ilçeye yeni bir nefes katmış olacaktır.
Ne olacağını birlikte göreceğiz.

Share
51 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...