logo

NAMAZ İBADETİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;
Namaz tüm Müslümanların üzerine farzdır. İmandan sonra 2. Sırayı alan namaz ibadetinin önemi maalesef Müslümanlar arasında anlaşılamamıştır nedense. Bu ibadete karşı son derece gevşeklik tembellik gösterilmektedir.
Tek kurtarıcı namaz mıdır? Kalbin temizliği önemlidir. Güzel ahlaklı iyiliksever olunursa kurtulmak için yeterlidir gibi boş ve yersiz laflar savrulmaktadır. Şunu söylüyorlar falan kişi namaz kılıyor ama şöyle şöyle yapıyor onun gibi yapacağına hiç namaz kılma denilmektedir ve namaz ibadetinden uzaklaştırılmanız için çok oyunlar oynanmakta şeytanın en çok çaba harcadığı işlerden biri de müminleri namaz ibadetinden uzaklaştırmaya çalışmasıdır.
Çünkü namaz dinin direğidir. Onu terk eden Müslüman gün be gün günah çukuruna yuvarlanır ona devam eden mümin ise gün be gün günahlardan ve kötü alışkanlıklardan uzaklaşır. Anlayacağınız kurtuluşumuz namaz ibadetine devam etmeye bağlıdır. Bu hususta aile reislerine büyük sorumluluklar düşmektedir.
Anne ve babası namaz kılmayan çocuğun namaz kılması zordur. Onlara örnek olmak lazımdır. Şurasını iyi anlayalım. Namaz hususunda şeytanın nefsin vesveselerine insanların dürtmelerine ve kınamalarına aldırmayalım. Namaz ibadeti apayrı bir ibadettir.
Onu terk etmek için nefsani ve şeytani bahane sürenlerin çabaları boşadır. Bir insan hangi güzel amelleri yaparsa da iyilikte bulunup sadaka verse de güzel huylu olsa da eğer namaz kılmıyorsa o kişinin ahiret ahvali çok çetin olacaktır.
Güzel ahlaklı olup yardım sever olmak ayrı bir haslettir. O amelinin sevabını ayrıca kazanır. Namaz ibadeti de ayrı bir emirdir. Onu yapmayan da ayrı bir cezaya tabi tutulur.
Namaz kılan kişi bu ibadetinin sevabını alır bunun yanında diğer başka kötü hasletleri de ve hareketleri varsa onun cezasını da ayrı görür.
Şunu anlatmak istiyoruz Allahü telalanın bizlere verdiği emirlerin görevlerin hepsini yerine getirmeliyiz. Birisini yaptığımız zaman diğer emir üzerimizden sakıt olmaz. Bazılarının benim kalbim temizdir namaz olmasa da kurtulurum demeleri gibi her Müslüman bu gibi laflara aldanmamalıdır.
Namaz ibadetini hele şimdi erkendir yaşlandım mı emekli oldum mu hacca gittim mi kılarım deyip erteleyenler çok büyük bir aldanma içerisindeler. Namaz ibadetinin terkinden dolayı ne kadar büyük bir zarar içerisinde olduklarından habersizdirler.
Kâinatın efendisi vefat anlarında dahi namazı emrediyordu. Önemli bir ibadet olmasaydı o halde namazı emreder miydi? Maalesef İslam âleminde çok kişi namazsız Müslüman sanki öldükleri zaman sanki kendisilerini bekliyormuş gibi hareketleri var.
Ey namaz kılmaktan mahrum olan insan akıllanmak için Azrail i ve cehennemi görmen şart mıdır? Namaza gelince son derece tembelleşiyorsun bir iki tokat korkusu veya dünyalık menfaat uğruna öpmedik el çalmadık kapı bırakmıyorsun amirin namaz kılıyorsa onun gözüne girmek için namaza dahi gidiyorsun. Amirinden korkuyorsun da Allah tan niye korkmuyorsun diye mahşer günü hesaba çekileceğini unutma.
Cenabı hak namazını hakkı ile kılanlardan eylesin..

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...