logo

NAMAZ İBADETİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;
Namaz tüm Müslümanların üzerine farzdır. İmandan sonra 2. Sırayı alan namaz ibadetinin önemi maalesef Müslümanlar arasında anlaşılamamıştır nedense. Bu ibadete karşı son derece gevşeklik tembellik gösterilmektedir.
Tek kurtarıcı namaz mıdır? Kalbin temizliği önemlidir. Güzel ahlaklı iyiliksever olunursa kurtulmak için yeterlidir gibi boş ve yersiz laflar savrulmaktadır. Şunu söylüyorlar falan kişi namaz kılıyor ama şöyle şöyle yapıyor onun gibi yapacağına hiç namaz kılma denilmektedir ve namaz ibadetinden uzaklaştırılmanız için çok oyunlar oynanmakta şeytanın en çok çaba harcadığı işlerden biri de müminleri namaz ibadetinden uzaklaştırmaya çalışmasıdır.
Çünkü namaz dinin direğidir. Onu terk eden Müslüman gün be gün günah çukuruna yuvarlanır ona devam eden mümin ise gün be gün günahlardan ve kötü alışkanlıklardan uzaklaşır. Anlayacağınız kurtuluşumuz namaz ibadetine devam etmeye bağlıdır. Bu hususta aile reislerine büyük sorumluluklar düşmektedir.
Anne ve babası namaz kılmayan çocuğun namaz kılması zordur. Onlara örnek olmak lazımdır. Şurasını iyi anlayalım. Namaz hususunda şeytanın nefsin vesveselerine insanların dürtmelerine ve kınamalarına aldırmayalım. Namaz ibadeti apayrı bir ibadettir.
Onu terk etmek için nefsani ve şeytani bahane sürenlerin çabaları boşadır. Bir insan hangi güzel amelleri yaparsa da iyilikte bulunup sadaka verse de güzel huylu olsa da eğer namaz kılmıyorsa o kişinin ahiret ahvali çok çetin olacaktır.
Güzel ahlaklı olup yardım sever olmak ayrı bir haslettir. O amelinin sevabını ayrıca kazanır. Namaz ibadeti de ayrı bir emirdir. Onu yapmayan da ayrı bir cezaya tabi tutulur.
Namaz kılan kişi bu ibadetinin sevabını alır bunun yanında diğer başka kötü hasletleri de ve hareketleri varsa onun cezasını da ayrı görür.
Şunu anlatmak istiyoruz Allahü telalanın bizlere verdiği emirlerin görevlerin hepsini yerine getirmeliyiz. Birisini yaptığımız zaman diğer emir üzerimizden sakıt olmaz. Bazılarının benim kalbim temizdir namaz olmasa da kurtulurum demeleri gibi her Müslüman bu gibi laflara aldanmamalıdır.
Namaz ibadetini hele şimdi erkendir yaşlandım mı emekli oldum mu hacca gittim mi kılarım deyip erteleyenler çok büyük bir aldanma içerisindeler. Namaz ibadetinin terkinden dolayı ne kadar büyük bir zarar içerisinde olduklarından habersizdirler.
Kâinatın efendisi vefat anlarında dahi namazı emrediyordu. Önemli bir ibadet olmasaydı o halde namazı emreder miydi? Maalesef İslam âleminde çok kişi namazsız Müslüman sanki öldükleri zaman sanki kendisilerini bekliyormuş gibi hareketleri var.
Ey namaz kılmaktan mahrum olan insan akıllanmak için Azrail i ve cehennemi görmen şart mıdır? Namaza gelince son derece tembelleşiyorsun bir iki tokat korkusu veya dünyalık menfaat uğruna öpmedik el çalmadık kapı bırakmıyorsun amirin namaz kılıyorsa onun gözüne girmek için namaza dahi gidiyorsun. Amirinden korkuyorsun da Allah tan niye korkmuyorsun diye mahşer günü hesaba çekileceğini unutma.
Cenabı hak namazını hakkı ile kılanlardan eylesin..

Share
986 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...