logo

Narlısaray’da Fidanlar Toprakla Buluştu

Narlısaray’da Fidanlar Toprakla Buluştu

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 21 Mart Ormancılık Haftası münasebetiyle Narlısaray İlk ve Ortaokulunda etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve folklor gösterileriyle devam etti.

Gösteri sonrası günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak yaptı. Irmak; “Kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede ise sonbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart günü, Dünya Ormancılık günü olarak kabul edilmiştir.” Dedi.

Birçok ülke, 21 Mart’ı içine alan haftayı Ormancılık Haftası olarak kutlamaktadırlar ifadeleriyle sözlerine devam eden Irmak; “Ülkemizde de 1975 yılından bu yana, ağaç sevgisini yaymak ve onu yarının ümidi genç dimağlara yerleştirmek için Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kutlanmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Irmak; “Bugünün amacı, ormanların korunması, geliştirilmesi, verimli bir şekilde işletilmesi, ağaç ve orman sevgisinin aşılanması yönünde kamuoyunu bilgilendirmek ve yayın organları vasıtasıyla bu konuya gereken önemin verilmesini sağlamaktır.

Ormanlar sadece ağaç ve ağaççık topluluğundan ibaret değildir. Orman, ağaçlar, hava, su, toprak ve diğer otsu ve odunsu bitkiler, mikroorganizma ve hayvanlarıyla kendine özgü kapalı bir dünya, bir ekolojik sistemdir.

Gelişmiş her ülkede olduğu gibi ülkemizde de, ormanlardan tükenmeyecek şekilde faydalanılabilmesi ve korunması için 1839 yılında Orman Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

Ülkemizin orman alanı yaklaşık 22 milyon hektardır. Ülke topraklarımızın %28,6’sı ormanlarla kaplıdır. Ormanlarımızın %51’i verimli orman niteliğindedir. Avrupa’da bulunan 13 bin bitki çeşidinin yaklaşık 10 bin türü ülkemizde bulunmaktadır. 3500 türü ise endemik bitkiler olup yani sadece ülkemizde yetişmektedir.

İnsanlar çocuklarının hayatlarını kolaylaştırmak için bir şeyler biriktirip onlara bırakmak gayreti içerisindedir. Çocukların gelecekte karşılaşabilecekleri en önemli problem hava, su ve çevre kirlenmesidir. Bu yüzden onlara bırakılacak en büyük hediye ormanlardır.

Hayat kaynağımıza, geleceğimize sahip çıkalım ve gelin hep beraber fidan dikelim. Daha güzel, daha yaşanası ve daha yeşil bir dünya dilekleriyle Ulu Önder Atatürk’ün de ifade ettiği gibi, Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle bir ağaçlandırınız ki, ama bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu fark etsin.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından Orman ve Ağaç Sevgisi konulu resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin takdim edilmesi, Narlısaray İlk ve Ortaokulunun bahçesine protokol ve öğrenciler tarafından fidan dikim etkinliğinin gerçekleştirilmesinin ardından program sona erdi.

Share
1034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?