logo

NASIL BİR BAYRAM GEÇİRDİK ?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Ülkemizde Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere iki dini bayramımız vardır. Bu bayramları aile, dost, ahbap ve akrabalarla büyük bir manevi haz içinde kutlarız.
Ayrıca, gurbette bulunan yakınlarımız, dostlarımız ve hemşerilerimiz bu dini bayramlarda hasret gidermek için memleketlerine gelirler.
Gurbetten gelen bu dost ve hemşerilerimizden Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini dinler ve görüş alışverişinde bulunuruz. Onların Vezirköprü ile ilgili görüşlerini yazılarımızda okurlarımızla paylaşırız. Ne yazık ki, pandemi yani corona virüsü salgını bu yıl ramazan bayramında bu olanağı elimizden aldı!…
Dileğimiz, önümüzdeki Kurban bayramında ülkemizde yaşam normalleşir, siyasetçilerde kavgalı siyasetleri sonucu ülkemizde başka bir sorun çıkarmazsa normalleşen yaşamda geleneklerimize, göreneklerimize uygun bir bayram kutlarız.
Ramazan bayramında içimizde kalan duyguları büyük bir manevi naz içinde dışa vururuz.
Bir de; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olmak üzere, her ülkeye nasip olmayan gerçekten büyük ulusal bayramlarımız vardır.
Ne yazık ki, tek adam yönetimi bu milli bayramları kutlamamak için her milli bayramda bir bahane arıyordu. Corona virüs bu yıl imdadına yetişti, bu bayramların şimdiye kadar ki bölümünü sıkıntısızca atlattı. Böylece bayramların yarısı geçirilmiş oldu.
Corana virüs belasına rağmen ülkemizde gücü elinde bulunduran tek adam zihniyeti ülkemizi sürekli germektedir. Ben inanıyorum ki; Türk halkının AK Partiye oy veren vatandaşları da, CHP’ye oy veren vatandaşları da hem vatansever hem de birbirlerinin dostu ve akrabasıdır. Buna örnek; Vezirköprü’de şahsen benim kardeşim, yeğenim, akrabam birçok kişi Ak Partili ya da MHP’lidir. O zaman sormamız gerekiyor; hangilerimiz vatan haini, hangilerimiz vatan sever?
Bana göre; hep vatan severiz. Çünkü; bu güzel vatandan başka gidecek yerimiz yok!..
O zaman neden insanlar düşmanmış gibi aralarına kin, nefret tohumu ekmeye çalışılıyor?
Tüm uğraşlara rağmen biz Anadolu insanı her başarıyı birlikte sağladığımız bilincindeyiz. Bizi hiçbir güç 12 Eylül 1980 öncesi gibi kardeş kavgasına sürükleyemeyecektir. Biz, siyasilerimizin küfürde, kinde, kemde, sözde değil, ülke sorunlarında yarışmalarını bekleriz.
Biz, Vezirköprü olarak Vezirköprü sorunlarını tartışıyoruz. Siyasilerimizin örnek almasını diliyoruz. Biz, bayramı böyle duygular içinde geçirdik.
Gelecek günlerin aydınlık olması dileğiyle.

Share
108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...