logo

NASIL GİDİYOR?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Uzun zamandır Samsun’daydım. Vezirköprü’ye Parka geldim ilk ziyaretime gelen Ahmet KARA oldu.
Ahmet KARA’ nın babası rahmetli Kemal KARA ile uzun yıllar dostluğum oldu. Ayrıca 30 yıldan fazlada dükkan komşuluğum oldu.
Yaşamımda Kemal KARA ile unutulmayacak anılar vardır. Bunlar ancak bir kitapta anlatılabilir.
Şimdi de oğlu Ahmet KARA ile babasından kalma dostluğu sürdürüyoruz.
Daha sonra samimi dost emekli polis memuru Güngör FIRAT girdi kapıdan.
Peşinden DSP eski ilçe başkanı Haşmet BOLAT, Belediye Meclisi Üyeliği ve 20 yıl da muhtarlık yapmış olan Kemal ATAK, Fazilet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Hamza KOÇAK geldi derken şakalaşmalar ve sohbet başladı.
Yahu uzun zamandır Vezirköprü’de yoktum. Nasıl gidiyor Vezirköprü’de işler diye sordum.
“Sorma” dedi arkadaşlar. “Vezirköprü’de işler kaplumbağa hızıyla gidiyor, bazen de duruyor, kış uykusuna yatıyor.”
Mesela nasıl oluyor bunlar diye eşeledim.

Mesela hastane inşaatı yıllarca sürdü. Sürekli müteahhidi değişti. Hatta monte edilmiş malzemeler sökülüp 12 tırla götürüldü.
Hastanenin maliyeti arttı. En son tamamlanıp açıldı ama merdivensiz açıldı. Herhalde nazar değmesin diye !…
Espriler, gülüşmeler vs.
Bir arkadaş açılmadan çöken Çalköy (Güldere- Kabalı) köprüsünün Aziz Nesin’lik öyküsünü anlattı.
Kunduz’da “Büyük Yatırım” diye şaşa ile temeli atılan ondan sonrada gerçekten “kış uykusuna yatan” Gençlik Kamp Eğitim Merkezi’ni balık gölüne gelmiş görüntüsünü görenler anlattı.
Bunlar bilinen şeyler, bunları zaten biliyoruz. Başka nasıl gidiyor Vezirköprü’de işler? Dedim.

Vezirköprü-Havza yolunun yapımına nihayet başlandı. Ama inşaat kaplumbağa hızı ile mi gider, yoksa Kunduz Kamp Eğitim Merkezi gibi kış uykusuna mı yatar bilinmez.
İşin aslını söylemek gerekirse, bu ilçeye yapılmasına söz verilen ya da yapımına başlanan hiç bir yatırımın ciddi şeklide takip edilip zamanında yapılacağına kimse inanmıyor.
Tersini söylediğin zaman Vezirköprü-Yağanözü yolunu, Kunduz Eğitim Merkezini, Vezirköprü-Alaçam birbirine bağlayacak Şahinkaya Köprü’sünün önüne koyuyorlar.
Gene kaplumbağa hızı ile giden organize-besi sanayi gündemde. Temennimiz biraz hızlanır da kaplumbağa hızından çıkarsa işler biraz güzel gider diye düşünüyorum.

Share
24 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...