logo

NASIL GİDİYOR?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Uzun zamandır Samsun’daydım. Vezirköprü’ye Parka geldim ilk ziyaretime gelen Ahmet KARA oldu.
Ahmet KARA’ nın babası rahmetli Kemal KARA ile uzun yıllar dostluğum oldu. Ayrıca 30 yıldan fazlada dükkan komşuluğum oldu.
Yaşamımda Kemal KARA ile unutulmayacak anılar vardır. Bunlar ancak bir kitapta anlatılabilir.
Şimdi de oğlu Ahmet KARA ile babasından kalma dostluğu sürdürüyoruz.
Daha sonra samimi dost emekli polis memuru Güngör FIRAT girdi kapıdan.
Peşinden DSP eski ilçe başkanı Haşmet BOLAT, Belediye Meclisi Üyeliği ve 20 yıl da muhtarlık yapmış olan Kemal ATAK, Fazilet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Hamza KOÇAK geldi derken şakalaşmalar ve sohbet başladı.
Yahu uzun zamandır Vezirköprü’de yoktum. Nasıl gidiyor Vezirköprü’de işler diye sordum.
“Sorma” dedi arkadaşlar. “Vezirköprü’de işler kaplumbağa hızıyla gidiyor, bazen de duruyor, kış uykusuna yatıyor.”
Mesela nasıl oluyor bunlar diye eşeledim.

Mesela hastane inşaatı yıllarca sürdü. Sürekli müteahhidi değişti. Hatta monte edilmiş malzemeler sökülüp 12 tırla götürüldü.
Hastanenin maliyeti arttı. En son tamamlanıp açıldı ama merdivensiz açıldı. Herhalde nazar değmesin diye !…
Espriler, gülüşmeler vs.
Bir arkadaş açılmadan çöken Çalköy (Güldere- Kabalı) köprüsünün Aziz Nesin’lik öyküsünü anlattı.
Kunduz’da “Büyük Yatırım” diye şaşa ile temeli atılan ondan sonrada gerçekten “kış uykusuna yatan” Gençlik Kamp Eğitim Merkezi’ni balık gölüne gelmiş görüntüsünü görenler anlattı.
Bunlar bilinen şeyler, bunları zaten biliyoruz. Başka nasıl gidiyor Vezirköprü’de işler? Dedim.

Vezirköprü-Havza yolunun yapımına nihayet başlandı. Ama inşaat kaplumbağa hızı ile mi gider, yoksa Kunduz Kamp Eğitim Merkezi gibi kış uykusuna mı yatar bilinmez.
İşin aslını söylemek gerekirse, bu ilçeye yapılmasına söz verilen ya da yapımına başlanan hiç bir yatırımın ciddi şeklide takip edilip zamanında yapılacağına kimse inanmıyor.
Tersini söylediğin zaman Vezirköprü-Yağanözü yolunu, Kunduz Eğitim Merkezini, Vezirköprü-Alaçam birbirine bağlayacak Şahinkaya Köprü’sünün önüne koyuyorlar.
Gene kaplumbağa hızı ile giden organize-besi sanayi gündemde. Temennimiz biraz hızlanır da kaplumbağa hızından çıkarsa işler biraz güzel gider diye düşünüyorum.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...