logo

NASIL GİDİYOR?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Uzun zamandır Samsun’daydım. Vezirköprü’ye Parka geldim ilk ziyaretime gelen Ahmet KARA oldu.
Ahmet KARA’ nın babası rahmetli Kemal KARA ile uzun yıllar dostluğum oldu. Ayrıca 30 yıldan fazlada dükkan komşuluğum oldu.
Yaşamımda Kemal KARA ile unutulmayacak anılar vardır. Bunlar ancak bir kitapta anlatılabilir.
Şimdi de oğlu Ahmet KARA ile babasından kalma dostluğu sürdürüyoruz.
Daha sonra samimi dost emekli polis memuru Güngör FIRAT girdi kapıdan.
Peşinden DSP eski ilçe başkanı Haşmet BOLAT, Belediye Meclisi Üyeliği ve 20 yıl da muhtarlık yapmış olan Kemal ATAK, Fazilet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Hamza KOÇAK geldi derken şakalaşmalar ve sohbet başladı.
Yahu uzun zamandır Vezirköprü’de yoktum. Nasıl gidiyor Vezirköprü’de işler diye sordum.
“Sorma” dedi arkadaşlar. “Vezirköprü’de işler kaplumbağa hızıyla gidiyor, bazen de duruyor, kış uykusuna yatıyor.”
Mesela nasıl oluyor bunlar diye eşeledim.

Mesela hastane inşaatı yıllarca sürdü. Sürekli müteahhidi değişti. Hatta monte edilmiş malzemeler sökülüp 12 tırla götürüldü.
Hastanenin maliyeti arttı. En son tamamlanıp açıldı ama merdivensiz açıldı. Herhalde nazar değmesin diye !…
Espriler, gülüşmeler vs.
Bir arkadaş açılmadan çöken Çalköy (Güldere- Kabalı) köprüsünün Aziz Nesin’lik öyküsünü anlattı.
Kunduz’da “Büyük Yatırım” diye şaşa ile temeli atılan ondan sonrada gerçekten “kış uykusuna yatan” Gençlik Kamp Eğitim Merkezi’ni balık gölüne gelmiş görüntüsünü görenler anlattı.
Bunlar bilinen şeyler, bunları zaten biliyoruz. Başka nasıl gidiyor Vezirköprü’de işler? Dedim.

Vezirköprü-Havza yolunun yapımına nihayet başlandı. Ama inşaat kaplumbağa hızı ile mi gider, yoksa Kunduz Kamp Eğitim Merkezi gibi kış uykusuna mı yatar bilinmez.
İşin aslını söylemek gerekirse, bu ilçeye yapılmasına söz verilen ya da yapımına başlanan hiç bir yatırımın ciddi şeklide takip edilip zamanında yapılacağına kimse inanmıyor.
Tersini söylediğin zaman Vezirköprü-Yağanözü yolunu, Kunduz Eğitim Merkezini, Vezirköprü-Alaçam birbirine bağlayacak Şahinkaya Köprü’sünün önüne koyuyorlar.
Gene kaplumbağa hızı ile giden organize-besi sanayi gündemde. Temennimiz biraz hızlanır da kaplumbağa hızından çıkarsa işler biraz güzel gider diye düşünüyorum.

Share
36 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...