logo

NE DE OLSA KIŞIN SONU BAHARDIR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Şair, “Ne de olsa kışın sonu bahardır, bu da gelir bu da geçer” demiş ama maalesef bu yıl ne kışın sonu geldi, ne de beklenen bahar geldi.
Baharın gelişi sadece havaların ısınması, eriklerin çiçek açması, ormanların yeşillenmesi, bahçelerde gelinlerin, kızların al, yeşiller içinde bahçe işleri ile uğraşması değildir.
Yoksulların odunu, kömürü bitmiştir. Sobasını yakıp ısınamaz, doğal gaz kullananların parası bitmiştir, hem ısınamaz hem de ocağında yemek pişiremez.
Evinde bebeği olan, yaşlısı, hastası olan baharın gelmesini bekleyişleri bir başka çiledir.
Rusya-Ukrayna savaşında bebeklerin, yaşlıların, kadınların çektikleri ezaları, cefaları görünce insanın sinirleri ve dengeleri bozuluyor.
Hep söyleriz “Haklı da olunsa savunma amaçlı olmadıkça savaş bir cinayettir.”
Bahse konu savaşta Rusya haklı olabilir ama şu da bir gerçek ki “savaşın kazananı olmaz.”
Evet, baharın gelmesi gecikti. Eskilerin bir sözü vardı; “Mart karı yoksul başıma yağar.”
Gene eskiler demiş ki; “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.”
Gene baharın gecikmesi ile şu atasözü de bu yıl bahar geciktikçe çokça hatırlanır oldu.
“Kork Aprilin beşinden öküzü ayırır eşinden.”
Bilindiği gibi her türlü çile yoksullar içindir. Varsıllar için kar kış bir romantizm olur.
Önümüzdeki hafta ramazan ayı başlıyor. Yoksullar iftarlık almak için marketlere giremiyor. Sebze hallerinde tezgâhlara bakıp geçiyor.
Ramazan ayının ortalarına doğru sosyetelerin, siyasetçilerin, sözde demokratik kitle örgütlerinin beş yıldızlı otellerde, lüks lokantalarda, saraylarda yoksulun parası ile kuş sütünün eksik olmadığı şaşalı iftar sofraları kurulur.
Bu iftar sofralarının bir özelliği vardır. Bu sofralarda Diyanet İşleri Başkanı, müftüler bulunabilir ama , bir tane yoksul bulamazsınız..!
Bu ara ramazan ayı boyunca park dostlarımız olan, Sevgili Hamza KOÇAK, Haşmet BOLAT, Kemal ATAK, Yaşar SAVAŞ, Ahmet KARA, Rasim ORAL gibi sohbet arkadaşlarımızla pek görüşemeyeceğiz.
Kendilerini özleyeceğiz.
İnşallah bayramdan sonra baharın ısınan ve bayramın hoş günlerinde buluşmak umuduyla.!
Sıkıntılı günler geçiren, savaş mağdurları ve baharı çileli geçiren yoksullara kolaylık dileğiyle…

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...