logo

Ne Olacak?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

24 Haziran 2018 Pazar günü Türkiye’de hem partili Cumhurbaşkanı hem de milletvekilliği seçimi yapılacak.

Bu seçim ve seçim sonrası oluşacak yönetimin sistemi, ne Türkiye tarihinde ne de demokrasi ile yönetilen ülkelerde olan görülmüş olan bir sistem değildir.

Seçilecek parlamentonun yönetimde hiçbir ağırlığı olmayacaktır. Milletvekilleri ileride kanun yapacak ancak partili cumhurbaşkanı isterse bu kanunları onaylayacak.

Partili Cumhurbaşkanı ülkeyi tek başına yönetecek. Tüm sorumluluklar kendinde olacaktır.

Vezirköprü

60 yılı aşkın parlamenter sistemle yönetilen Türkiye’de Vezirköprü’nün makus tarihi maalesef yenilememiştir.

60 yıllık parlamenter sistemde Vezirköprü’de etkili ve yetkili milletvekilleri çıkmıştır. Ancak bunlar ne yazık ki Ankara’da Vezirköprü için pek söz söylememişlerdir.

Zaman içinde sistem değişmiş, örneğin bütün şehir yasaları çıkarılmış, bu yasa ile vali ve kaymakamların (mülkiyelilerin) yetkileri özellikle yatırım konusu büyük şehirlere aktarılmıştır.

Samsun ili de büyükşehir olduğu için Vezirköprü Samsun ilçesi olarak bu kapsama girmiştir.

Geçmişte olduğu gibi bütün şehir uygulamasında da Vezirköprü büyük ölçüde kapsam alanı dışında kalmıştır.

Şimdi artık 24 Haziran’da yapılacak seçimde demokrasi ve parlamenter sistem kaldırıldığına göre kaderimiz bundan böyle bütün şehrin insiyatifine kalmış olacaktır.

Parlamenter sistemde hizmet alamayan Vezirköprü tek adam yönetiminde bakalım hizmet alabilecek mi?

Örneğin:

15 yıldır yapımı tamamlanmış olduğu halde tarımın hizmetine sunulamayan Duruçay barajı tarımın hizmetine sunulabilecek mi?

20 Yılı aşkın süredir hizmet veren Vezirköprü Barajının sulama kanalları halen tam olarak tamamlanmamıştır. Acaba tamamlanacak mı?

Altınkaya Barajı nedeni ile kapanan Vezirköprü yolu Şahin Kayası altına köprü yapılıp yeniden Vezirköprü-Alaçam yolu açılarak Alaçam-Vezirköprü ticaretinin canlanması sağlanacak mı?

Ayrıca Vezirköprü’nün barajın öte tarafında kalan Vezirköprü köyleri rahatça ilçelerine ulaşabilecek midir?

İnşaatı tamamlandığı halde hizmete açılmayan Kız Meslek Lisesi hizmete açılacak mıdır?

Dillere destan, tam bir mizah harikası olan hastane ne olacaktır?

Çözülmeyen Vezirköprü sorunlarımızın burada hepsini sıralamamız sayfamızı kaplayacaktır.

Hele Havza-Vezirköprü; Vezirköprü-Durağan yolu bir yılan hikayesidir.

Şimdi 24 Haziran seçimlerinde Vezirköprü’den milletvekili çıkacak mıdır? Her şeye rağmen Ankara’da bir temsilcimiz olması bize umut verecektir.

Öğrendiğimize göre, ilçemizin genç avukatlarından Hakan Kiper iyi partiden milletvekilliği adaylığı için başvurmuştur.

Havva Şen Saygın, Yasemin Tasalı, Bekir Keleş ve Osman Aker’in de AKP’den milletvekilliği adaylığı için başvurdukları öğrenilmiştir.

Temennimiz ilçemizden milletvekilliği adaylığı için başvuranlardan başarılı olanlar çıkar ilçemiz için faydalı olurlar.

Milletvekilliği adaylığı için müracaat eden tüm adaylara başarılar dilerim.

Share
793 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...