logo

09 Şubat 2022

Nüfus azalıyor, azalacak!


admin
vatandas1959@hotmail.com

Vezirköprü’nün nüfusu gittikçe azalıyor.
Yıllardır ilçenin istihdamı için gerekli girişimler yapılmalı derken bundan bahsediyorduk.
Özellikle inşaat olmak üzere Vezirköprü’nün gençlerinin ağırlığını oluşturduğu önemli bir kısmı dışarıda ekmeğinin peşinde koşuyor.
Giden bu gençlerin sık sık acı haberlerinin de geldiğine üzülerek şahitlik ediyoruz.
İnsanların doğup büyüdükleri yerden ayrılması kolay olmasa da, doymadıkları sürece ellerinden gelen gurbette ekmek aramak olacaktır.
Bununla birlikte Vezirköprü’nün sosyal imkânlarının da yeterli olmaması insanların dışarı gitmesinde rol oynuyor.
Özellikle değişen dünyada gençlerin Vezirköprü’de kalmaları için iyi sebepleri olmalı, daha doğrusu Vezirköprü bu gençlere kalmak için sebep vermeli.
Daha önce de belirttiğimiz eğitim ve sağlık açısından yaşanan eksikler de eklenince vatandaşların gurbete gitmeleri açısından önemli yer tutuyor.
İlçemizde idareciler her ne kadar standartların iyileştirilmesi yolunu benimseseler de, var olanı düzeltmek yetmiyor. Özellikle gençler, internet sayesinde tüm dünyayı gören ve öğrenen gençler başka şekilde bakıyor, farklı talepler geliştiriyorlar.
Tüm bu taleplere cevap vermek mümkün olmayabilir, sonuçta küçük bir ilçenin sağlayabileceği imkanlar ne yaparsanız yapın bir yere kadar olacaktır.
O zaman dönüp dolaşıp insanların temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için gerekli temel alana, iş alanlarına geliyor.
Yıllardır devletin bir yatırımını alamamış ilçelerinden biri olan Vezirköprü bu alanda maalesef oldukça geri kaldı. Bunun yanı sıra özel sektördeki küçük gelişmeleri bir yana bırakırsak ciddi bir alan açılamadığı da ortada. Karma OSB, BESİ OSB gibi alanlarda bir türlü elle tutulur gelişmeyi de sağlayamayınca Vezirköprü nüfusu her geçen gün biraz biraz azalmaya devam ediyor.
Bir okurumuzun dikkatimizi çektiği gibi bu rakamları doğum hızıyla ölçmeden karşımıza çıkan sonuç; yılda nüfusun %2,5 kadarının azaldığı. Rakamlara göre 2021 yılında Vezirköprü’de 1121 kişi dünyaya gelmiş. Ölenlerle birlikte bakıldığında aslında göç eden vatandaşın sayısının %3’ün üzerinde olduğu sonucuna ulaşıyoruz.
Göç, köylerden Vezirköprü merkeze ve dışarıya şeklinde gelişiyor.
Dikkat çekmek gereken bir başka yön, köylerde yaşayan nüfusun Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu. Merkez nüfusunun 33 binlere ulaştığını görsek de, köylerdeki nüfus halen merkezin yaklaşık 3 katı. Burada özellikle köylerdeki nüfusun yaş ortalamasının yüksekliğini de düşünürsek, üretimden değil, terk edilmişlikten olduğu sonucuna varıyoruz.
Vezirköprü tek bir alanda değil, her alanda gelişmek için çabalamalı. Eğitiminden sağlığına, istihdamından şehirleşmesine kadar.
Yoksa zamanında bir kaymakamın söylediği gibi, Vezirköprü nüfusunun 60 binlerde olduğunu bizim bile görmemiz mucize olmayacak.

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...