logo

O gün herkes için gelebilir..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de uzun zamandır konuşulan ve halkın da gündemine oturan işlerden biri HUZUREVİ idi.
100 yataklı olması planlanan ve çevre düzenlemesi dahil projenin büyüklüğü ile orantılı olarak büyük ölçekli, maliyeti de yüksek bir proje.
Doğrusu ilk düşündüğümde yüksek rakamların toplanabilmesi, bir araya getirilebilmesi kısacası bu işin tamamlanabilmesini çok olabilir görmüyordum.
“Ancak, birlikten kuvvet doğar” sözünü hatırlatırcasına Vezirköprü’de konuştuğum hemen herkesin, Vezirköprü’nün ve Vezirköprülülerin hayır işlerinde beklenenin üzerinde davranış sergilediğinin daha önce de görüldüğünü, önemli olanın dürüst bir ekiple işin yürütülmesi gerektiği yönündeki sözleri oldu.
Daha sonra kendiliğinden gelen bağışları da gördük ve bu işin yapılabileceğine olan inancım arttı.
Yanlış bakış açısı düzelmeli..
Bununla birlikte Huzurevi üzerine yanlış bir kanı oluştuğunu da görüyoruz.
Sanki Huzurevleri insanların yaşlılarını büyüklerini terk ettikleri, bazılarının arada sırada giderek sadece ziyaret ettikleri yerler olarak anlatılıyor.
Bir dönem ilçemizdeki siyasetçilerde de “Vezirköprülü atasına bakar” dendiğine şahit olmuştum.
Oysa ecdadınıza yemek vermek, gerektiğinde altını temizlemek veya ilacını uzatmak ona bakmak anlamını taşımaz.
Her insanın olduğu gibi, yaşı ilerlemiş ve kendi yaş grubundaki insan sayısı azalmış herkeste olacak olan sosyalleşme sıkıntısının aşılacağı yerlerdir aynı zamanda Huzurevleri.
Bir anlamda, evlerde bakmaya çalışan evlatların anne-babasına veremeyeceğini veren yerlerdir Huzurevleri.
Ve bugün hepimizin sonunda gidebileceği, ihtiyaç duyabileceği yerlerdir.
(100 yataklı huzurevinin, çalıştıracağı 70 kişiyle olsun, iaşesi ile olsun, İlçenin ekonomisine de önemli katkı verecek olan bir yatırım olarak da sayılabilir, ancak böylesi bir hayır işinde işin içine ekonomiyi sokmayı doğru bulmuyorum.)
Pazartesi günü inşaatının oldu alana giderek “inşaat başlamış” sözünün doğruluğunu yerinde görmek istedim. Huzurevi inşaatının birinci bloğunun ilk katı tamamlanmış, ikinci katı için çalışma yapılıyordu. Daha önce dikkatimi çekmemiş, arkanızı inşaata doğru verdiğinizde sağlı sollu o kadar güzel ve ferah bir manzarası var ki.
Bir tarafta Adatepe Mahallesi’nden Şahinkaya Kanyonu tarafı, diğer tarafta Vezirköprü’nün tepeden görünüşü.
Yolunuz düşese mutlaka bir gidip oradan bakın, tavsiye ederim.
Vezirköprü Huzurevi’nin kazanılması için (pandemi tedbirleri kapsamında) yardım toplanamıyor. Ancak vatandaşların bağış yapmaları önünde bir engel yok. Vezirköprü’nün geleceği sizleri bekliyor..

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...