logo

Ofis buğday almayı bıraktı. Köylerde tavuk ölümlerinin önü alınamıyor. Hayvancılığa (resmi) ilgi yok. Üretici perişan… Vezirköprü’de köylü dertli… 31 Ekim 1971 Pazar

Ofis buğday almayı bıraktı. Köylerde tavuk ölümlerinin  önü alınamıyor. Hayvancılığa (resmi) ilgi yok. Üretici perişan… Vezirköprü’de köylü dertli… 31 Ekim 1971 Pazar

Öyle bir hâl ki: üretici durumundaki köylü perişan ne yapacağını şaşırmış vaziyette, 30-40 bin Liralık traktör 60-70 bin Lira olmuş, akaryakıt misli misli artmış traktör ve benzeri üretim araçlarını alabilme şartlan ağırlaştırılmış olmasına Devalüasyon hazretlerinin tüm yükü üretime inkâr edilmiyecek katkısı olan köylünün üzerine yüklenmesine rağmen köylüye el uzatan olmamıştır.
Sudan ucuz buğday
Buğday pazarı bile bulunmayan İnsanların üst üste bir balık istifi gibi sıkıştığı çok dar pazar yerinde, buğdayını diğer ürünlerini sudan ucuz Hata çok zor satabilen 65 bin Vezirköprü köylüsü dertli olmasında kim olsun?. . Bir ay öncesine kadar ümitle koştuğu TOPRAK MAHSÛLLERİ OFİSİ de kapanmış, tıpkı sümerbankın kapanışı gibi buda köylünün aleyhine olmuştur.
Bilindiği gibi sümerbankın ilçemizde büyük ilgi görme sini, fakir fukaranın bu kuruluşa alış veriş için koşmasını bazı kimseler hazmedememiş şikâyet edip kaldırmışlardır. Muhtarların halkın derdine tercüman olan müracaatı üzerine gönderilen müfettiş bey de durumu sadece belediyeden inceleyip dönmüş olumsuz rapor vermiştir.)
Köylünün sattığı malın fiatı on yıl öncesine göre artış göstermemiş, aldıkları 25-30 hatta daha fazla artmıştır.
Tavuk ölümleri
Vezirköprü’ye yapılacak (örnek tavukçuluk tesisleri) için gelen para, ilçeye vatandaşın gidemeyeceği kadar uzak yerden alınan çok pahalı arsaya 2490 sayılı kanun esasları da kaale alınmaksızın ziraat dairesi binası yapılmıştır, (Oysa o semtlerde metre karesi 4-5 liradır.)
Fakat ilçe ve köylerin sokakları tavuk ölümlerinden geçilmez olmuştur. Halkın bu önemli gıdası da ilgisizlik yüzünden yok olurken, ilgililer Samsun daha işin acı gerçeğine bile vakıf değillerdir. Üretime önem verilmemektedir. Diğer hayvan hastalıkları ele alınmadığı gibi suni tohumlama ile ilgili hiçbir tesis de yoktur; hayvancılık muhiti, 138 köylü 75 bin nüfuslu Vezirköprü ilçesinde…

Başbakan Nihat Erim’in istifası
Cumhurbaşkanı tarafından Kabul Edilmedi
Çarşamba günü saat 10.00 da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısından kısa bir süre evvel Başbakan Erim istifa mektubunu Cumhurbaşkanına vermiş, toplantı henüz sona ermeden de, saat 13.00 de istifanın kabul edilmediği açıklanmıştır. Açıklamanın tam metni şöyledir:
“Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başbakan Prof, Dr. Nihat Erim’in intifasını kabul etmemiş ve parlamentonun, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk kamuoyunun tam güvenine sahip olan hükümetin istifasını gerektiren bir durum olmadığını bildirerek, hükümetin programını gerçekleştirmek üzere göreve devam etmenini istemiştir…”
Cumhuriyet’in 48.Yıldönümü
Vezirköprü’de Törenlerle Kutlandı
Geçtiğimiz Cuma günü Cumhuriyetin 48.yıldönümü, bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenle kutlanmıştır.
Yağışlı bir havada belediye binası önünde yapılan kutlama töreni, Kaymakam Adil Yazar ve Lise öğretmeni Alaattin Hancı’nın günün manâ ve önemini belirten konuşmalarıyla başladı. Daha sonra Lise, Erkek Sanat Enstitüsü ve İlkokul öğrencilerinin okuduğu şiirlerle tören sona erdi.
İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth
Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile eşinin İngiltere’ye yapmış olduğu ziyareti iade maksadı ile majeste İngiltere Kraliçesi ikinci Elizabeth refakatinde eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ve kızı Prenses anne olduğu halde 18 Ekim’de Türkiye’yi resmen ziyaret etmiş, 25 Ekim’de de yurdumuzdan ayrılmıştır.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?