logo

Öğretmen olmak arzusuyla okumak isteyen bir köy kızımızın; kendisini çağdaş bir öğrenci olarak yetiştiren öğretmenine, asil duygularıyla bir motif gibi işlediği mektubu… Okuyup Öğretmen Olmak İstiyordum… Öğretmen Sevgisi… 14 Ekim 2001 Pazar

Öğretmen olmak arzusuyla okumak isteyen bir köy kızımızın; kendisini çağdaş  bir öğrenci olarak yetiştiren öğretmenine, asil duygularıyla bir motif gibi işlediği mektubu… Okuyup Öğretmen Olmak İstiyordum… Öğretmen Sevgisi… 14 Ekim 2001 Pazar

(Öğretmenim! Yeni doğacak çocuğunuzu şimdiden
kıskanıyorum. Çünkü: Dünyanın en iyi en tatlı
anne ve babasına sahip olacak!..)
Sizlere bu hafta;
Öğürlü’lü Sercan Güneş’ten, Akören’li Nihal Gerizli’den sonra bir başka kırsal alanlı (Mezra Yenidüzce) köyümüzün güzel yetiştirilmiş kızı Güler Çiftçi’nin; okuma özlemi içinde kendisini yetiştiren öğretmenlerine (Hikmet ve Havva Semizoğlu’na) asil hislerle bir motif gibi işlenen güzel mektubunu sunuyoruz.
Okuma özlemi taşıyan bu üç kızımıza diğer 25-30 kızımızla beraber) okuma olanağı sağlayan, çalışmalarının büyük kısmını eğitime hasretmiş Kaymakam Şevket Cinbir’den aldığımız mektup gerçekten bizi çok duygulandırdı.
Bu asil girişimin ürününü okurlarımızla paylaşmak arzusu ile aynen yayınlıyoruz, Güleser’in mektubunu…
Mezra İlköğretim Okulunu bitiren Güleser Çiftçi’yi; Kaymakam amcası, liseye yerleştirmiş, YİBO’da kalmasını da sağlamış böylece öğretmen olma kapısını açmıştır. Başarılar diliyoruz.
İşte mektup…
Saygıdeğer öğretmenlerim Hikmet ve Havva mektubuma başlamadan önce, sizleri çok sevdiğimi ve ölene kadar da bu sevginin hiç İtmeyeceğini belirtmek isterim.
Okuldan ayrılınca hayatımda bazı değişiklikler oldu, dost sandığım çevrem sanki düşman oldular. Çok sevdiğim insanlar zor günümde sırt çevirdi. İlkokuldan itibaren okuyup öğretmen olmanın hayaliyle yaşadım.
Sandım ki bu hayalimi gerçekleştireceğim. Şu geçirdiğimiz yaz tatili bana zehir oldu. Çünkü ailemi ikna edebilmek için yapmadığım kalmadı. Ailemi ikna etmiştim ama çok geç olmuştu. Okullar açılmıştı. Vezirköprü’deki Okul’unda kayıtları kapanmıştı.
O zaman kime kızacağımı bilemedim. Çok yıkıldım elimden hiç birşey gelmedi. Sizleri ziyaret etmeyi çok düşündüm. Ama benim hayalim sizin karşınıza böyle çıkmak değildi.
İnanın ki size layık bir öğrenci olmak için elimden geleni yaptım. Üniversiteyi bitirip bir öğretmen olarak nerde olursanız olun, o kibar ellerinizden gururla öpmek ilk ve son dileğimdi, ama olmadı. Şimdi ise cehaletle baş başa yaşayan toplumun içine girmekten korkuyorum.
Hikmet hocam, hayallerinizdeki uzun boylu, elinde kitaplar olan bir öğretmen olup ilme, irfana susamış çocukların feryadını dindiremedim. Hayallerinizi yıktığım için özür dilerim.
Kim bilir biz öğrencileriniz için neler düşündünüz, oysa ben sizi belki de hayal kırıklığına uğrattım. İnanın ki böyle olsun istemezdim.
Birgün mutlaka sizi sevdiğimi kanıtlayacağım. Biliyor musunuz öğretmenlerim yeni doğacak olan çocuğunuzu şimdiden kıskandım. Çünkü dünyanın en iyi en tatlı anne ve babasına sahip olacak.
Dilerim sizlerle bir ömür boyu sağlıklı, huzur dolu bir hayat yaşasın. Artık mektubuma son verirken o kibar, o nazik ellerinizden öper, kucak dolu sevgi ve saygılarımı sunarım.
Kendinize iyi bakın unutmayın sizleri hiç kimsenin sevmeyeceği kadar çok seviyorum… Güleser Çiftçi
Esentepe’den Okul Arsası Aranıyor
İlçemize yapılması düşünülen ilköğretim Okulu için, Kaymakam Şevket Cinbir’den aldığımız gerekli bilgiye göre:
Orman İşletmesi arazisine okul yapılacaksa, bu İlköğretim Okulu olmayacak. Çünkü: Bir tarafında Zeki Cevher diğer tarafında Cumhuriyet İlköğretim Okulları var. Başka okul yapılabilir.
Yapılacak okula Esentepe’nin ihtiyacı var. O yörede bir arsa bağışlayan olup, Belediye de bunu imar sahasına alırsa sorun çözülür.
Geçen hafta bir yanlışlık yapmışsınız. O yörede beş dönüm arsamız yok. Ancak okul yapımı için 5 dönüm imarlı arsa gösterilmiş.
Henüz bizim olmayan beş dönüm arsa imar planına alınmış, bunun Belediyece 8 dönüm olarak imar alanına alınmasını bekliyoruz.

Share
8 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?