logo

Okul Aile Birliği Başkanı Ömer Atak; Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi BAŞARILI bir okul

Okul Aile Birliği Başkanı Ömer Atak; Hatice Kemal Kayalıoğlu  Fen Lisesi BAŞARILI bir okul

Vezirköprü Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Ömer Atak, yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi BAŞARILI bir okul ifadelerine yer verdi.

Atak, yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Öğretmen, öğrenci ve veliler olarak özlediğimiz yüz yüze eğitim dönemine nihayet ulaştık. 6 Eylül itibariyle okullarımız tam kapasiteyle ve tam zamanlı olarak eğitim-öğretime başlayacak. Uzaktan eğitim süreci bütün paydaşlar açısından zorlu bir süreçti ve özellikle öğrencilerimiz akademik kazanımlara ulaşmakta zorlandı. Bu süreçte internet, tablet, bilgisayar, telefon ve elbette ders dinleyebilecek uygun bir fizikî ortam bulmakta zorlanan pek çok öğrenci mağdur oldu. Zaman içerisinde bu eksikliklerin bir kısmı giderilse de yüz yüze eğitimin sağlayacağı avantajlar elbette çok daha fazla.
Pandemi döneminde yüz yüze eğitimden uzak kalan pek çok öğrencimizin akademik başarısı düşerken bu dönemi fırsata çevirmeyi başaran öğrencilerimiz öğretmenlerinin ve velilerinin de desteğiyle hayallerine giden yolda önemli birer adım attılar. Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi öğrencilerinden Melike ÇİÇEK, TYT Türkiye 878’incisi olarak hepimizi gururlandırdı. Ayrıca yine Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi öğrencileri olan Kemal KURNAZ, 3862’nci, Muhammed ÇOBANOĞLU 9172’nci, Rümeysa KINA, 17000’inci, Muhammed İŞLEYEN 18000’inci olarak hepimizi gururlandırdılar. YKS Türkiye sıralamasında ilk on binde 5, ilk yirmi binde 7 öğrencisi bulunan Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesini bu vesileyle bir kez daha kutluyorum. Pandemi döneminde, uzaktan eğitim sürecinde öğrenci ve velilerin sorunlarını çözmeye yönelik gayretlerinin bir veli olarak yakından şahidiyim. Akademik başarının yanında öğrencilerin kişisel gelişimlerine ve yeteneklerine de değer veren, öğrencilerini müşteri olarak değil insan olarak gören bir anlayışla bu zorlu süreci yöneten bütün öğretmen ve idarecilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.
Bu başarının sevincini yaşarken okulumuza ve öğretmenlerimize yönelik, yer yer nezaket sınırını aşan ve hatta dedikodu derecesine inen sözüm ona eleştiriler karşısında kendimizi üzülmekten alamıyoruz. Okulumuzun kurulduğu günden bu yana gösterdiği akademik başarıyı her yıl gerçekleşen üniversite yerleştirme sonuçlarına bakarak okuyabiliyoruz. Çevre il ve ilçelerimizdeki pek çok nitelikli okuldan daha yüksek bir üniversite yerleştirme başarısına sahip olan okulumuz ayrıca sportif, kültürel ve sanatsal faaliyetlere de gereken önemi veriyor. Her yıl düzenlenen kültür ve eğitim gezilerinin yanı sıra TÜBİTAK projeleri ve şiir dinletilerine ev sahipliği yapıyor. Çeşitli branşlarda spor müsabakalarında ilçe, il ve ülke genelinde başarılar kazanıyor.
Eleştiri; doğruyla yanlışın, iyiyle kötünün, faydalıyla zararlının ayrılması ve eksiklerin tamamlanarak daha iyiye, daha doğruya, daha faydalıya ulaşılmasında önemini yadsıyamayacağımız bir faktördür. Bu nedenle toplumsal ilerlemeyi ve kurumsal başarıyı önemseyen herkes öz eleştiri yapmalı ve yapılan eleştirileri dikkate almalıdır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak son yıllarda genel itibariyle Vezirköprü’nün, özelde ise Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesinin eğitim başarısının düştüğüne yönelik eleştirileri dikkatle takip ediyoruz ve bu eleştirilere kıymet veriyoruz. Ancak, takdir edersiniz ki eleştirinin de bir usulü, erkânı olur. Yapılan eleştirilerin bir kısmı iyi niyet kisvesi altında bağcıyı dövme gayesi güderken bir kısmı ise kulaktan dolma bilgilerle dedikodu kazanını kaynatmaktan öteye gitmiyor.
Sezar’ın hakkını Sezar’a vermeden yapılan eleştirilerde iyi niyet aramamızı beklemeyin. Bu eleştirilerin önemli bir kısmının eğitim camiası içinden yapılıyor olması ise en hafif tabiriyle aymazlıktır. Takdir edersiniz ki sözün gücü ölçüsünden gelir. Ölçüsüz söz, faydadan çok zarar verir. Yapılan eleştirilerin pek çoğunda kantarın topuzunun kaçtığını görüyoruz. Yolu bir kez olsun Fen Lisesine düşmemiş, öğretmenlerinden hiçbiriyle tanışmamış, okulun üniversite yerleştirme başarısını takip etmemiş pek çok arkadaşımızın kasıtlı, acımasız, mesnetsiz ve art niyetli söylemlerini eleştiri olarak değil bir çeşit karalama kampanyası olarak kabul ettiğimizi bilmenizi isteriz.
Bir sistemin başarısı, girdisi ile çıktısı arasındaki farkla ölçülür. Bu gerçekten hareketle Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi öğrencilerinin tıp, mühendislik, sağlık bilimleri, eğitim ve hukuk fakültelerine yerleşme başarıları okulumuzun akademik başarısının göstergesidir. “Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.” misali çevre il ve ilçelerdeki nitelikli okulların çok daha iyi olduğunu söyleyenlerin pek çoğu söz konusu okulların öğretmen kadrosunu çok iyi tanımadığı ve okulun fizikî imkânlarını bilmediği gibi akademik başarısını da takip etmekten uzaktır.
Elbette bütün okullar; öğretmeni, idarecisi ve yardımcı personeliyle öğrencinin gelişimine katkı sağlamaya çalışır. Bu, okullarımızın görevi olmakla birlikte öğretmenlerimizin özverisi ve gayreti olarak kabul edilmelidir. Bu azim ve gayretle hareket eden tüm öğretmenlerimizin yeni eğitim öğretim yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize verimli ve huzurlu bir yıl diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?