logo

Okul Servis Araçlarına Eğitim Semineri

Okul Servis Araçlarına  Eğitim Semineri

İlçemizde taşımalı eğitime  öğrenci taşıyan servis

araçlarına Milli Eğitim ve İlçe Emniyet ve Jandarma

Trafik ekipleri tarafından bir seminer düzenlendi.

Seminere Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, İlçe Jandarma Trafik Tim Komutanı Jand. Bşçvş. Hasan Güler, İlçe Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Özgür Tüccar, Servis Şoförleri ve Okul Müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

İlk konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan:

– Vezirköprü’ye giriş ve çıkışlarında hız sınır tabelası var ama servis şoförleri yarış yapar gibi hızlı gidiyorlar, normal hız ile gitmeniz gerekmektedir, önümüz kış araçlarımızın kışlık bakımlarını yaptıralım. Otomatik kayar kapılarını kapalı tutalım çünkü araçlar birbirlerine öyle yakın geçiyor ki çocuklardan birinin kollarını kafalarını uzatması halinde olası bir tablo çok vahim olacaktır, öğrenci servisi yaparken kesinlikle sigara içilmeyecek. Dedi.

Jandarma Başçavuş Tim Komutanı Hasan Güler:

– Servis araçlarımız 15 kişilik eğer 16 kişi alırsanız bu servise kaza olduğu an sizi kimse kurtaramaz, yolcu sayısından fazla yolcu taşırsanız sıkıntı yaşarsınız. Kanunlar belli fazla yolcu almayın, emniyet kemerlerini çocuklara taktırın ayrıca sizde mutlaka takın, kanun 15 yaş üstü kemer takmayan yolcular için ceza uygun görüyor, ayrıca şoförlerin takması zaten zorunlu, çoğu servis araçları halen hususi olarak kayıtlı okul servis araçları ticari amaçlıdır, ruhsatınızı en kısa zamanda ticari olarak değiştirin ayrıca bu araçları ticari amaçla kullanmayın yoksa araçlarınızı trafikten men ederim.

Vezirköprü’de toplam 568 servis aracı hizmet vermektedir. Dedi.

İlçe Trafik Tescilleme ve Denetleme Büro Amiri Özgür Tüccar:

– Devlet gelecek yıl servis araçlarına GPS (takip) sistemi Emniyet kemeri ve koltuk sensörü takılması için şart koşacak, araç içinde kamera olacak ve bu kamera görüntüleri en az 30 gün saklanacak. Okul ve yolcu taşımacılığı yapan firmalarda alkollü araç kullanma, sürücü belgesinde herhangi bir eksiklik, fazla yük alma ve koltuk sayısından fazla yolcu taşıyan araçların herhangi bir kaza anında kasko ve sigortanın ödeme yapmayacağını bunlar yüzünden mağdur olmayın. Taşıdığınız kişiler yarınımız, geleceğimiz. Dedi.

Toplantı da yapılacak hizmetler konuşulurken, ileriye dönük projelerde Milli Eğitim ve Vezirköprü Kaymakamlığı ile yapılacak çalışmaları hızlandırarak bir an önce hayata geçirilmesi için gerekli adımlar atılmasına karar verildi.       bu projeler içinde sivil toplum kuruluşlarından ve çeşitli kesimlerden görüş alınacağı ifade edildi.

Share
658 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?