logo

(Okullar kapanırsa milli eğitimi daha güzel idare ederiz.) zihniyeti ve 160 Öğrencisi Olan 18 Yıllık A.K.S. Okulu Öğretmensizlikten Kapanıyor 18 Ekim 1970 Pazar

(Okullar kapanırsa milli eğitimi daha güzel idare ederiz.) zihniyeti ve 160 Öğrencisi Olan 18 Yıllık A.K.S. Okulu Öğretmensizlikten Kapanıyor 18 Ekim 1970 Pazar

Binası göçtü, göçüyor derken şimdi de milli eğitimin tipik zihniyetine kurban olan 160 öğrencili 18 yıllık Vezirköprü Akşam Kız Sanat Okulu, öğretmensizlikten kapanıyor.
Zaman gelmiş dört öğretmen kadrosu ile çalışmış okul zamanla ilerleteceği yerde büsbütün körletilmiş geçen yıl müdürü alınmış her şeyi tek öğretmen Güner Aksoy’a bırakılmıştır.
Okullar açılalı bir ay olmuş, Milli Eğitim Bakanlığı kız teknik öğretmen okulları genel müdürlüğü, Vezirköprü’nün çok başarılı çalışmaları ile ilçede dikkati çeken okuluna bir türlü yetkili öğretmen tayin etmemiştir. Okul aile birliği başkanı defalarca Ankara’ya gitmiş genel müdürlüğün acayip cevabından başka bir şey alamamıştır.
İlçemize öğretmen gelmiyor, biz ne yapalım. Nihayet kurs öğretmeni (branşı çocuk bakımı olan) birisi tayin edilmişse de oda bir aydan beri ilçeye gelmemiştir.
Kız Sanat Okulu öğrencileri biz kurs öğretmeni istemiyoruz. Böyle olursa okula gitmeyiz, demektedirler.
Kendisi ile konuştuğumuz okul aile birliği başkanı Osman Erkaplan “Okulumuz kapanmak üzere, bir aydır Ankara’ya gidip geliyoruz. Bize kurs öğretmenleri ile idare edin diyorlar. Peki çocuklarımızın heba olan yılları ne olacak?.. O zaman okulu kapasınlar, kurs açsınlar biz de ne olduğunu bilelim. Tayin edilen öğretmenler gelmiyormuş, bu nasıl otorite anlayışı!.. Demiştir.

Lise ve E.S.E ile ortaokulun kayıtları Pazartesi günü kapandı
Vezirköprü Lisesi’ne: 96, E.S.E’ye: 82 Öğrenci Kayıt Oldu
Lise, Erkek Sanat Enstitüsü ve Ortaokulun kayıtları 12 Ekim Pazartesi günü kapanmıştır. Kayıt süresi içinde Vezirköprü Lisesi’ne 96, Erkek Sanat Enstitüsü’ne 82 öğrenci yazılmış, Ortaokula da 272 öğrenci kaydolarak Ortaokulumuzun da 756 öğrencisi olmuştur.
Ortaokulda kâtip yok
Vezirköprü Lisesi ile birleşen Ortaokulumuzda iki yıldır kâtip bulunmamaktadır. Bilindiği gibi 1969 yılında Hidayet Çokgüler Ortaokul kâtibi iken rapor almış, 22/08/1970 tarihinde emekli olmuş, 09/09/1970 tarihinde de ölmüştür. Bu süre içinde Ortaokula kâtip almak için imtihan yapılmış, fakat imtihanı kazanan kadro gelmediğinden işe alınamamıştır.
Lisenin 10 öğrencisi Öğretmen Okulu imtihanını kazanmış 86 öğrencisi kalmıştır. Bu da yeni açılan Lise için büyük başarıdır. Fakat 842 öğrenci için bir muavin verilmiş, geride kâtip kadrosu dahi verilmediği için Ortaokulumuz ve Lisemiz güçlük çekmektedir.
İstanbul’da Para Kolera’dan 25 Kişi Öldü 540 Kişi Hasta
İstanbul’daki meçhul hastalığın esrarı nihayet çözülmüş, bunun Para-Kolera olduğu tespit edilmiştir.
Korkunç hastalıktan 25 kişi ölmüştür, 540 kişi de hasta bulunmaktadır.
Bir sevilen savcımız daha ayrıldı
Keleçoğlu’nun Vedası
(Vezirköprü’nün sevilen ve 6 yıldır Vezirköprü Adliyesi’nde başarılı olarak hizmet etmiş C.Savcısı Kemalettin Çetin Keleçoğlu da hak ettiği terfii kazanarak Yozgat’ın Çekerek ilçesine atanmıştır.)
Vezirköprü’de Panayır Toto Yattı
Vezirköprü’de bu yıl, koskoca panayır toto 280 yattı. Çaydan atladı, çamura battı, ne olursa olsun, panayır toto Vezirköprü’de yattı bu yıl…
Hayvan vebası var muhitte dediler, derler ya… Nüfus sayımına getirmek de panayıra ayrı marifet…
Tehlike!
Korkunç hastalık Kolera’nın Çarşamba’da da görüldüğü Samsun hoparlörü ile ilan edilmiştir.
Vezirköprü’de Aşı yok
Birer hafta ara ile iki defa kolera aşısı tedbir için şart görülmektedir. Ancak Vezirköprü sağlık merkezinde aşı yoktur.

Share
66 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?