logo

Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi.
Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor.
Bu güne kadar Vezirköprü’de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi.
İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü Belediyesi otellerini vererek katkıda bulunacaklar. Vezirköprü’de Taşhan, Vezir Otel ve Öğretmenevi geçici olarak 1 aylığına yurtlarda yer bulamayan öğrencilere tesis edilecek.
Burayı ayrı ayrı açabiliriz.
Büyükşehir Belediyesi’nin neden sadece Anakent Butik Otel ve Vezirköprü’deki Taşhan’ı yurt öğrencilerine açtığı ile başlayalım.
Acaba sadece Samsun Merkez ve Vezirköprü’de mi üniversite yurtlarında kontenjan eksikliği mevcut? Tamamlanması çok da eski tarihlere dayanmayan Vezirköprü’deki üniversite yurtlarının bu kadar kısa sürede ihtiyaca cevap veremeyecek hale gelmesinin sebebi, yapılıştaki öngörü eksikliği midir?
Öğretmenevi’nin kullanılmasının nedenine gelince; aslında Sağlık Meslek Lisesi’nin önündeki (Turizm Lisesi olarak yapılacak olan) bina olarak belirlense de, buranın halen yapılmaması nedeniyle Öğretmenevi kullanılacakmış.
Öğretmenevi’nin 42 kişilik kapasitesi var. Buraya öğrenciler yerleştirilsin, ancak Vezirköprü’de Öğretmenevi’nde kalmaya çalışacak dışarıdan gelecek öğretmenler nerede kalacak?
Daha önce de belirttiğim gibi, okullar açıldı ama konusu ve sorunları bitecek gibi değil.
Bu nasıl iş?
Öğretmenevi demişken, burada yapılan Taşımalı Eğitim yemekleri için iddiaları da gündeme getirmeden olmaz.
İddialara göre, burada yapılan yemeklerin ekmekleri için Vezirköprü’de hiçbir fırından teklif bile alınmamış. Ekmekler direkt olarak Samsun’dan bir fırında alınmaya başlanmış.
İki türlü gariplik var bu işte;
Birincisi, ekonomik olarak zor günler geçiren Vezirköprü esnafını bir kenara bırakarak, yok sayarak (kışın özellikle kar yağdığında oluşabilecek aksaklıkları saymıyorum bile) Samsun’dan alınan malzemenin alımında izlenen yol doğru mudur? Doğrudan teminle alındığı görülen bu alımda bu güne kadar işlerini dürüst yaptığına inandığımız kişiler de zan altında kalmıyorlar mı?
İkincisi, Samsun’da 2 TL olan ekmek fiyatı Vezirköprü’de 1,5 TL. Bunun üzerine bir de yol maliyetini ekleyince Samsun’daki fırıncılar ya Samsun halkını kazıklıyor ve Fırıncılar Odası ve Belediyesi buna göz yumuyor, ya da düşük maliyetli ekmek üretimi ile Vezirköprü’deki öğrencilerin hakkı gasp ediliyor.
Ekmek üzerinden yapılan bu alımların diğer malzemeler için de aynı şekilde yapılmış olmadığına inanıyoruz.
Vezirköprü’deki idarecilerin bu yanlıştan kısa sürede döneceklerini umuyorum.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...