logo

Okullarımızdan çevre bilinci için proje.. 1 PİL 1 ŞEKER

Okullarımızdan çevre bilinci için proje.. 1 PİL 1 ŞEKER

İlçemizin Boruk İlkokulu ve Akören Ortaokulu’nun kurucusu olduğu 1 pil, 1 şeker e twinning projesinde Karkucak Ortaokulu, Mehmet Paşa İlkokulu, Zeki Cevher İlkokulu, Fazıl Mustafa Paşa İlkokulu, Özel Eğitim Uygulama Okulları ile Çarşamba ve Antalya Belek’ten iki okul öncesi kurum yer alıyor.

Öğrencilerde çevre bilinci oluşturmayı hedefleyen projede öğrenciler aracılığıyla veli ve mahalle sakinleri arasında farkındalık oluşturmak, atık pillerden yola çıkarak tüm kimyasal atıkların çevreye verdiği zararı anlatmak, sadece öğrencilerin değil yakın çevremizdeki herkesin duyarlılığını ve katılımını sağlamak amaçlanıyor.

Proje sayesinde tüm öğrencilerimize “doğayı koruyorum” duygusunu yaşatarak tüm doğal alanların korunması ve atık malzemelerin doğaya kazandırılması konusunda topluma örnek öğrenciler yetiştirilmesi de projenin bir başka hedefi.

Proje ortaklarından Mehmet Paşa İlkokulu öğretmeni Azmi Elikara:
– Proje kapsamında öğrenciler topladıkları atık piller karşılığında şeker kazanacaklar. Projenin logo ve afişleri ise anketlerle belirlenerek tanıtım çalışmaları yapıldı. Okullarda öğrenciler atık malzemelerden kendi pil kutularını yapmaya başladılar. Proje kurucuları tarafından ortak okullara atık pil kutuları ve hediyelik şeker dağıtımları yapıldı. Nisan ayı itibariyle öğrenciler proje kapsamında mahallelerinde,sokaklarında ya da apartmanlarında atık pillerin toplanmasını sağlayacak ve okul yönetimine teslim ederken her pil karşılığında ; dişlerini de fırçalayacağını unutmayacağına söz vererek şekerini kazanacaktır. Dedi.
”1 Pil 1 Şeker” Projesinin haziran ayında sona ereceği belirtildi.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?