logo

“Okumak İstiyorum” diyen köylerimizin kızlarına, Kaymakam amcalarından destek: 26 Mayıs’ta temeli atılacak kız öğrenci yurdunu, Eylül ayında açacağız. Diyor… ATV’de Vezirköprü Programı İlgi Gördü 13 Mayıs 2001 Pazar

“Okumak İstiyorum” diyen köylerimizin kızlarına, Kaymakam amcalarından destek:  26 Mayıs’ta temeli atılacak kız öğrenci yurdunu, Eylül ayında açacağız. Diyor… ATV’de Vezirköprü Programı İlgi Gördü 13 Mayıs 2001 Pazar

Vezirköprü Kaymakamı Şevket Cinbir, ilçemiz için inkâr edilmez yararı olan bir programa daha imza attı.
ATV’de yaklaşık 2.5 saat süren, ilçemiz eğitimine büyük katkısı olacağına inandığımız;
Belkıs Akkale’nin güzel türküleriyle değerlenen Esra Ceyhan’ın canlı yayın programına; Kaymakam Şevket Cinbir, 14 yaşında evlendirmek isteyen babasını; “okumak istiyorum” diye Kaymakam’a şikâyet eden Sercan Güneş, 9 çocuklu babası Sabri Güneş ve annesi de katıldı.
Programda konuşan ünlü sanatçı Belkıs Akkale’de, Vezirköprü’nün eğitim sorunlarına katkı için konser verebileceğini söyledi.

Sercan Güneş
-Okumak istiyoruz. Köyümüzde ebe yok ebe olmak, hatta doktor, mühendis, Kaymakam, Vali olmak istiyorum. Çağı yakalamak istiyorum.
Kaymakam Şevket Cinbir’de:
-Birçok köylerimizdeki kızlarımız, bize okumak istediklerini bildiriyorlar. 26 Mayıs’ta kız yurdunun temelini atacağız. Eylül ayında bitecek. Sayın Valim de bu işe destek veriyor.
19 Mayıs’ta ulusal eğitim programı başlayacak. Sivil toplum örgütleri de bize yardımcı olacak.
Sercan’ın babası ve annesi de yaptıkları konuşmalarda:
-9 çocuğumuz var. Benim kimsem yoktu, ağabeyim askerdeydi. 21 yaşında bu adamla evlendim. Mali durumumuz zayıf. Köy yerde, evlendirmeden; (sattı, satıldı) diye söz ederler.
Canlı bağlantıda, Akören Köyü’nden Nihal Gerizli telefonla katıldı:
-Ben Akören köyündenim. Okumak istiyorum. Kız öğrencilere bu imkan niye verilmiyor. Kaymakamımıza bu yönde çalışmaları için teşekkür ediyorum. Okuyup doktor, vali, hatta Cumhurbaşkanı olmak istiyoruz. Kaymakamımız bana söz vermişti. Kız yurdu yapacaktı, bekliyoruz.
Öğrenci Nihal Gerizli isimli kızımız bu arada çok güzel bir şiir okudu. Şiir herkesin gözünü yaşarttı.
Nihal’in olayını Kaymakam Cinbir şöyle anlattı:
– Geçen yıl Halk Eğitim sergisini açıyorduk. Bu kızımız bana gelmek istiyordu. Engellemek istediler, çağırdım, yanıma aldım. Okulu bitirdiğinde kız yurdu yapılmış olacak, oraya alacağım. 83 bin nüfusu olan 130 köyümüzün kız öğrencilerine yurt gerekli…
Bu samimi, candan istekler karşısında her Kaymakam benim gösterdiğim tepkiyi gösterir. Sekiz yılı bitirince yurdu açacağım. Sayın Valim de destek veriyor. 2001 Eylül’ünde sizi yurdun açılışına davet ediyorum.
Belkıs Akkale’de:
-Eğitimi teşvik etmek zorundayız. Kızlarımızla birlikte, oğullarımızı da okutalım ki; kadınlarımızın, kızlarımızın kıymetini bilsin!
Toplum…
Adliye’den Emekli
Adliyemizin genç ve sevilen zabıt kâtiplerinden Metin Niş, Asliye Hâkimliği’nde 25 yıl 8 ay çalışarak emekli oldu.
Serbest yaşamında da sağlık ve başarılar dileriz.
Gölköy’ünde Okul, Öğretmen ve Gençlik Üzerinde Duruldu
Göl Köyü’nün belde olması törenlerini unutamıyorum.
Şurası bir gerçek ki, çok eleştirdiğimiz ilk Belediye Başkanı Bayram Çiçekdağ; Göl’e güzel bir belediye binası, modern bir park, çeşitli eserler bırakmıştı. (Sezar’ın hakkı Sezar’a…)
Vefai Tek’er Dede Oldu
Gazetemiz sahibi Vefai Tek’er nihayet dede oldu.
Teker’in ortanca oğlu Dr. Gökhan ile gelini Dr. Yeşim Teker’in 5 Mayıs 2001 Cumartesi günü saat 5’te bir kız çocuğu dünyaya geldi.
Tek’er’lerin büyük oğlu Gökşin Tek’er de, 5 Mayıs 1964’te ve saat 5’te dünyaya gelmişti.

Share
58 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?