logo

ÖLÜLERİN DİRİLTİLMESİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;
İbrahim (as) bir keresinde şöyle dedi. Rabbim bana göster ölüleri nasıl diriltiyorsun. Rabbi sordu yoksa inanmıyor musun İbrahim (as) şöyle dedi kesinlikle inanıyorum ama kalbin tatmin olsun.
Bunun üzerinde Hz. Allah şöyle buyurdu: kuş çeşidinden 4 tane al onları kendinde oluştur. Bundan sonra onlardan her bir parçayı bir dağ üzerine koy daha sonra da onları çağır koşarak sana geleceklerdir. Şunu iyi bil ki yüce Allah istediğini yapmaktan yana büyük bir güce sahiptir.
Her şeyi yerinde yapar aziz hakim olan isimlerinin sahibidir. İbrahim (as) bu dileğini açık su götürmez bir bilgiye sahip olmak için yapmıştır. Yüce allah İbrahim (as) yoksa benim ölüleri dirilteceğime dağılmış çözülmüş cansız gibi görülen maddeleri bir araya getirip hayata kavuşturacağıma inanmıyor musun manasına gelecek bir soru sormuştur.
İbrahim (as) ise bu işe kesinlikle inandığını ancak aklının da iyice bu işe yatmasını kalbinin yatışmasını istediğini bildirmiştir. Bunun üzerine İbrahim (as) 4 kuş almasını önce kendisini alıştırmasını ondan sonra da boğazlayıp hamur gibi yoğurmasını böylelikle birbirine kavuşturmasını sonra 4 parçaya ayırıp her parçasını bir dağa koyduktan sonra onları kendisine çağırmasını emretmiştir.
İbrahim (as) bu emri yerine getirmiş kuşların bozulan terkiplerinin bir araya toplandığını canlanıp uçak kendisine geldiklerini görmüştür. Sözü edilen kuşlar şu türdendi. Tavuz horoz karga güvercin. İbrahim (as) bunları şu cümle ile çağırmıştır. Allahın izni ile bana geliniz. Tibyan tefsirinde ise bu ayeti kerimeye ise şu şekilde mana verilmiştir.
Ya Muhammed şu zamanı anlat ve anla. İbrahim (as) yüce Allah tan şöyle bir dilekte bulundu. Yarabbi hele bana göster meftayı nasıl diri kılıyorsun. Yüce hak ona şöyle sordu. Benim ölüleri dirilttiğime inanmıyor musun? İbrahim (as) şöyle dedi kesinlikle inanıyorum ama istiyorum ki kalbim onu açık açık görüp bilsin. Müşahede etsin. Böylece sükûnet bulsun. Yakine dayalı bilgin aynı derecesine ersin. Zira bir şeyin haberi o şeyi görmüş kadar kuvvetli olamaz.
Bunun üzerine yüce halk şöyle buyurdu:4 çeşit kuş al bunlar tavuk horoz Güvercin ve karga olmalıdır. Sonra bunları kendine alıştır kes etlerini kemiklerini birbirine karıştır yoğur parçalara böl yakınında bulunan dağlardan her birine koy sonra onları Allahın izni ile bana gelin diye çağır. Onlar ya uçarak ya koşarak yahut yürüyerek sana geleceklerdir.
Şunu da iyi bil ki yüce Allah istediği bir şeyi yapmaktan yana güçsüz değildir. Her yaptığında veya yapmadığında bir hikmet vardır. Cenabı hakkın hikmeti kudreti büyüktür. Cenabı hak bizlere hikmeti ile ve ihsanı ile muamele buyursun.
Bu yazı dürretül vaizinden alınmıştır.

Share
173 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...