logo

Önce indirim, sonra zam yapılmıştı. Suya Yapılan Zam İptal Edildi!

Önce indirim, sonra zam yapılmıştı. Suya Yapılan Zam İptal Edildi!

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında su ücreti ve sayaç okumaya yaptığı zamların hakkaniyetli olmadığına hükmetti. Vatandaşlar fazla ödedikleri ücretleri geri alabilecek mi?

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında suya %15 bedelinde indirim yapılmış ancak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Mayıs ayında suya yüzde 25, sayaç okuma bedeline ise yüzde 150 oranında zam yapılmış ve zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı alınmıştı.
Konuyla ilgili olarak Samsun Barosu avukatlarından ve CHP İlkadım eski başkanı Arzu Sabuncu tarafından suya yapılan zammın iptali için 2. İdare Mahkemesine dava açılmıştı.

Her ay TÜFE oranında yapılan güncellemeler ile birlikte suyun litre fiyatı 5 lirayı bulurken, mahkeme yapılan zamların hakkaniyete uygun olmadığına hükmetti.

Konuyla ilgili olarak Samsun 2.İdare Mahkemesi tarafından mesken tipi aboneler için su tarifesine yüzde 25 oranında artış yapılması suretiyle suyun birim metreküp fiyatının 3,18 TL’den 3,97 TL’ye çıkarıldığı ve sayaç bakım ve onarım bedelinin aylık 2,50 TL olarak belirlendiği belirtilirken, alınan kararda “2560 sayılı Kanunda yer alan artırım sebepleri dışında her ay açıklanan TÜFE oranında artırımın da öngörüldüğü, fakat bu durumun yukarıda belirtilen mevzuatta yer almadığı ve söz konusu artırımın hakkaniyete de uygun olmadığı, ayrıca davacıların abone sözleşmesi uyarınca, sayacın abone tarafından alındığı, sayacın korunması ve arızalanan sayaçların yenisinin alınmasının yine aboneye ait olduğu, fakat buna rağmen davalı idare tarafından sayaç bakım ücreti adı altında ücret talep edilmesinin hakkaniyete uygun olmadığı gibi, bu hususta yapılan zammın da yine 2018 yılı enflasyonunun çok üzerinde olduğu anlaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Geri alınabilecek mi?
Samsun Barosu avukatlarından ve CHP İlkadım eski başkanı Arzu Sabuncu tarafından açılan davanın tüketici lehine sonuçlandırılmasının ardından bu süre zarfına kadar alınan bedellerin ise geri alınabileceği de belirtildi.
Sabuncu tarafından yapılan açıklamada ise; “Mahkeme, 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren uygulanan zamların hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi.
Su abonesi olan ve zamlı su faturalarını ödemek zorunda kalan vatandaşlarımız, belediyeye başvurarak fazla ödedikleri parayı talep edebilirler.
Belediye ödeme yapmayı kabul etmez ise Tüketici Mahkemesine başvurarak paralarını alabilirler” dedi.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?