logo

Önemli bir UYGULAMA..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

1994 yılından sonra Vezirköprü’de yenilenmesi için çalışılan İmar Revizyonu ve Uygulaması çalışmalarında büyük aşama kaydedildi.
Burada bazı kafa karışıklıkları olduğu ise bir gerçek.
Kabaca anlatacak olursak;
İmar revizyonu ile tarla vasfındaki alanların şehre katılması planı yapılıyor. Tarla vasıflı yerler imara girdiğinde bu yerlerdeki park, bahçe, okul, cami gibi ayrılması gereken yerler planda belirleniyor. Bu bölgelerde yapılacak inşaatların da hangi nizamda olacakları (kat yüksekliği gibi) kesinleşiyor.
Doğal olarak vatandaşlar ellerindeki malların değer kaybetmesini istemeyerek, yer yer, yapılması planlanan revizyona itiraz ettiler.
Öğrendiğime göre, kimi gerektiğinden fazla kesinti yapıldığını söylerken, büyük çoğunluk kat yüksekliklerine itiraz etti.
İtirazların son değişiklik yeri Büyükşehir Belediye Meclisi. Bundan sonra çözülmeyen yerler olursa da artık gerisine mahkemeler karar verecek. Başkan Edis’in de altını çizdiği gibi, mahkeme sürecine girilirse (karar ne olursa olsun) iş epeyce uzar.
Revizyonun hemen ardından yapılacağı söylenen İmar uygulaması ile revizyondan geçen tarlalar kesin parsellere dönüşecekler. Böylece de vatandaşlar parsellerinin tapularını alabilecekler.
İmar uygulaması ile vatandaşlar kesin olarak yerlerini ve bu yerlere ne yapabileceklerini bilecekler. Bu çalışma ile de ileride doğabilecek aksaklıkların önüne geçilmesi planlanıyor.
Bir başka deyişle, itirazların da değerlendirilmesiyle tamamlanacak olan imar revizyonu sonrasında yapılacak imar uygulaması ile herkes kesin olarak parselini bilecek, bu iş tamamlanmış olacak.
Bu neden önemli?
Yaşanan deneyimler gösteriyor ki, daha önce yapılan imar revizyonu sonrasında imar planları tamamlanmadığı için bugün halen vatandaşlar kendi yerlerinin neresi olduğunu ya da yeşil alanda mı, okul yerinde mi binaları olduğunu bilmiyorlar.
Bunu öğrenebildikleri zamanın inşaat ruhsatı almak üzere Belediye’ye gittikleri zaman olduğunu aktarıyorlar.
Sonuç, insanlar kendi yerleri olarak bildikleri yerlerde başka insanlarla ortak olduklarını öğreniyorlar yıllar sonra. Kendilerini ekonomik olarak hazırlayıp inşaata başlayacakları sırada, kendilerinin sandıkları yerin aslında yeşil alan, ya da bir başka kişiyle ortak olduklarını öğrenerek şaşırıyor ve soluğu mahkemelerde alıyorlar.
Kısaca, kendi yerlerine “yerim” diyemiyorlar.
İmar revizyonu ve imar uygulaması ilçedeki hemen herkesin yaşamını bir şekilde etkileyecek büyük bir iş aslında. İlçenin ne tarafa büyüyeceğinden tutun, konut ve işyeri fiyatlarına kadar etkileyecek olan bu çalışma, sonrasında kiralara kadar uzanan bir etkileşim aslında.
Başlamak ve tamamlamak için öncelikle dirayet gerekiyor. Bu anlamda bugün Belediye İmar Komisyonu’nda yer alan arkadaşların önemlerinin büyük olduğunun da altını çizmek gerekir. Planları iyi niyetle inceleyerek tüm vatandaşların lehine olabilecek çalışmalara imza atmaya çalıştılar.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...