logo

Önemli bir UYGULAMA..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

1994 yılından sonra Vezirköprü’de yenilenmesi için çalışılan İmar Revizyonu ve Uygulaması çalışmalarında büyük aşama kaydedildi.
Burada bazı kafa karışıklıkları olduğu ise bir gerçek.
Kabaca anlatacak olursak;
İmar revizyonu ile tarla vasfındaki alanların şehre katılması planı yapılıyor. Tarla vasıflı yerler imara girdiğinde bu yerlerdeki park, bahçe, okul, cami gibi ayrılması gereken yerler planda belirleniyor. Bu bölgelerde yapılacak inşaatların da hangi nizamda olacakları (kat yüksekliği gibi) kesinleşiyor.
Doğal olarak vatandaşlar ellerindeki malların değer kaybetmesini istemeyerek, yer yer, yapılması planlanan revizyona itiraz ettiler.
Öğrendiğime göre, kimi gerektiğinden fazla kesinti yapıldığını söylerken, büyük çoğunluk kat yüksekliklerine itiraz etti.
İtirazların son değişiklik yeri Büyükşehir Belediye Meclisi. Bundan sonra çözülmeyen yerler olursa da artık gerisine mahkemeler karar verecek. Başkan Edis’in de altını çizdiği gibi, mahkeme sürecine girilirse (karar ne olursa olsun) iş epeyce uzar.
Revizyonun hemen ardından yapılacağı söylenen İmar uygulaması ile revizyondan geçen tarlalar kesin parsellere dönüşecekler. Böylece de vatandaşlar parsellerinin tapularını alabilecekler.
İmar uygulaması ile vatandaşlar kesin olarak yerlerini ve bu yerlere ne yapabileceklerini bilecekler. Bu çalışma ile de ileride doğabilecek aksaklıkların önüne geçilmesi planlanıyor.
Bir başka deyişle, itirazların da değerlendirilmesiyle tamamlanacak olan imar revizyonu sonrasında yapılacak imar uygulaması ile herkes kesin olarak parselini bilecek, bu iş tamamlanmış olacak.
Bu neden önemli?
Yaşanan deneyimler gösteriyor ki, daha önce yapılan imar revizyonu sonrasında imar planları tamamlanmadığı için bugün halen vatandaşlar kendi yerlerinin neresi olduğunu ya da yeşil alanda mı, okul yerinde mi binaları olduğunu bilmiyorlar.
Bunu öğrenebildikleri zamanın inşaat ruhsatı almak üzere Belediye’ye gittikleri zaman olduğunu aktarıyorlar.
Sonuç, insanlar kendi yerleri olarak bildikleri yerlerde başka insanlarla ortak olduklarını öğreniyorlar yıllar sonra. Kendilerini ekonomik olarak hazırlayıp inşaata başlayacakları sırada, kendilerinin sandıkları yerin aslında yeşil alan, ya da bir başka kişiyle ortak olduklarını öğrenerek şaşırıyor ve soluğu mahkemelerde alıyorlar.
Kısaca, kendi yerlerine “yerim” diyemiyorlar.
İmar revizyonu ve imar uygulaması ilçedeki hemen herkesin yaşamını bir şekilde etkileyecek büyük bir iş aslında. İlçenin ne tarafa büyüyeceğinden tutun, konut ve işyeri fiyatlarına kadar etkileyecek olan bu çalışma, sonrasında kiralara kadar uzanan bir etkileşim aslında.
Başlamak ve tamamlamak için öncelikle dirayet gerekiyor. Bu anlamda bugün Belediye İmar Komisyonu’nda yer alan arkadaşların önemlerinin büyük olduğunun da altını çizmek gerekir. Planları iyi niyetle inceleyerek tüm vatandaşların lehine olabilecek çalışmalara imza atmaya çalıştılar.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...