logo

Önemli iki sektör; Tarım ve Hayvancılık


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Özellikle dünyayı etkisine alan ve sarsan pandemi süreciyle turizm sektör olarak ciddi zarar gördü.
Diğer sektörlerde de etki oldu ama en ciddi zarar gören ve beraberinde birçok başka sektörleri de etkileyen turizmin zarar görmesi ekonomik olarak daha yıpratıcı oldu.
Vezirköprü’nün geleceğinde önemli yer tutması beklenen turizm, bu yıl da etkilerini gördüğümüz gibi ciddi bir kayıp yaşadı.
Oysa Şahinkaya Kanyonu reklamları ile duyulmuş olan Vezirköprü ismi, binlerce turisti kanyonda ağırlıyordu. İlçe merkezine bunlardan çok az bir kısmı düşse de, yine de bir turistik hareket başlamıştı.
İleride bu pandemi bittiğinde yine gözümüzü çevireceğimiz bu önemli sektör için mola verildiği düşünürsek, bu molayı Vezirköprü’nün iyi değerlendirmesi gerektiği de ortada.
Tarım önemli..
Doğal olarak elimizdekilere dönmemiz gerekti.
Burada ilçe merkezinde hareketlilik sağlayan okulların da tam olarak açılmaması nedeniyle işi güçleşen esnaf yıllar öncesinde olduğu gibi gözünü tarım ve hayvancılığın katma değerine dikmek zorunda kaldı.
Tarımda da, halen cılız birkaç alternatif ürün denemesi haricinde gelişme gösteremeyen Vezirköprü babadan kalma ürünlerle nafakasını çıkarmaya çalışıyor.
Sulamada Vezirköprü ve Duruçay Barajlarının yanı sıra, beklentisi yıllardır süren Kapaklıeşme ve Narlısaray gibi barajların hayata geçmemesi sebebiyle sulu tarım hayalleri ertelendikçe erteleniyor.
Hele bir de aylardır yağmur yağmadığını göz önüne alırsak, su kaynaklarının doğru kullanılarak tarıma aktarılmasının hem ilçe hem de ülke ekonomisi için önemli bir yer tutuğunu görürüz.
Ancak, burada sulamanın gelişmesini de uzun zamandır beklediğimizi, Kapaklıeşme ve Narlısaray gibi ilçede önemli tarımsal faaliyette bulunulan bölgenin de BARAJ beklediğinin tekrar altını çizelim.
Hayvancılık ciddi sektör..
Hayvancılık için önemli beklenti Besi Organize Sanayi Bölgesi.
Vezirköprü’de 90 bin civarında büyükbaş hayvan bulunduğuna ilişkin açıklanan rakam sektör olarak ilçenin elindeki ciddi kaynağı gösteriyor.
Yapılması için talep gerektiği belirtilen Besi Organize Sanayi için taleplerin alındığı ve kısa sürede yer kalmadığını duyuyoruz. Bu rakamsal açıklamalar bile İlçenin aslında ne kadar ‘ciddi’ bir beklenti içinde olduğunu gösteriyor. Diyor ki, “siz bizim önümüzü açın biz üzerimize düşeni yapar, ilçe gelişmesine katkıda bulunuruz.”
Bundan sonrasında DEVLET üzerine düşeni yaparsa, Vezirköprü’de yaklaşık BİN kişinin istihdam edileceği söylenen Besi Organize Sanayi Bölgesi hayata geçecek.
Yaratacağı ekonomik büyüklük düşünüldüğünde Vezirköprü’ye çok ciddi bir para akışı sağlayacak bu yatırımın hızla bitirilmesi beklentisi de artıyor.
Tarım ve hayvancılıkta gerekli gelişmeler sağlanırsa ilçede, inşaat dışında da istihdam sağlanacak; Vezirköprü ekonomisi için sadece Vezirağaç’a bel bağlanmayacaktır.

Share
55 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...