logo

Önemli iki sektör; Tarım ve Hayvancılık


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Özellikle dünyayı etkisine alan ve sarsan pandemi süreciyle turizm sektör olarak ciddi zarar gördü.
Diğer sektörlerde de etki oldu ama en ciddi zarar gören ve beraberinde birçok başka sektörleri de etkileyen turizmin zarar görmesi ekonomik olarak daha yıpratıcı oldu.
Vezirköprü’nün geleceğinde önemli yer tutması beklenen turizm, bu yıl da etkilerini gördüğümüz gibi ciddi bir kayıp yaşadı.
Oysa Şahinkaya Kanyonu reklamları ile duyulmuş olan Vezirköprü ismi, binlerce turisti kanyonda ağırlıyordu. İlçe merkezine bunlardan çok az bir kısmı düşse de, yine de bir turistik hareket başlamıştı.
İleride bu pandemi bittiğinde yine gözümüzü çevireceğimiz bu önemli sektör için mola verildiği düşünürsek, bu molayı Vezirköprü’nün iyi değerlendirmesi gerektiği de ortada.
Tarım önemli..
Doğal olarak elimizdekilere dönmemiz gerekti.
Burada ilçe merkezinde hareketlilik sağlayan okulların da tam olarak açılmaması nedeniyle işi güçleşen esnaf yıllar öncesinde olduğu gibi gözünü tarım ve hayvancılığın katma değerine dikmek zorunda kaldı.
Tarımda da, halen cılız birkaç alternatif ürün denemesi haricinde gelişme gösteremeyen Vezirköprü babadan kalma ürünlerle nafakasını çıkarmaya çalışıyor.
Sulamada Vezirköprü ve Duruçay Barajlarının yanı sıra, beklentisi yıllardır süren Kapaklıeşme ve Narlısaray gibi barajların hayata geçmemesi sebebiyle sulu tarım hayalleri ertelendikçe erteleniyor.
Hele bir de aylardır yağmur yağmadığını göz önüne alırsak, su kaynaklarının doğru kullanılarak tarıma aktarılmasının hem ilçe hem de ülke ekonomisi için önemli bir yer tutuğunu görürüz.
Ancak, burada sulamanın gelişmesini de uzun zamandır beklediğimizi, Kapaklıeşme ve Narlısaray gibi ilçede önemli tarımsal faaliyette bulunulan bölgenin de BARAJ beklediğinin tekrar altını çizelim.
Hayvancılık ciddi sektör..
Hayvancılık için önemli beklenti Besi Organize Sanayi Bölgesi.
Vezirköprü’de 90 bin civarında büyükbaş hayvan bulunduğuna ilişkin açıklanan rakam sektör olarak ilçenin elindeki ciddi kaynağı gösteriyor.
Yapılması için talep gerektiği belirtilen Besi Organize Sanayi için taleplerin alındığı ve kısa sürede yer kalmadığını duyuyoruz. Bu rakamsal açıklamalar bile İlçenin aslında ne kadar ‘ciddi’ bir beklenti içinde olduğunu gösteriyor. Diyor ki, “siz bizim önümüzü açın biz üzerimize düşeni yapar, ilçe gelişmesine katkıda bulunuruz.”
Bundan sonrasında DEVLET üzerine düşeni yaparsa, Vezirköprü’de yaklaşık BİN kişinin istihdam edileceği söylenen Besi Organize Sanayi Bölgesi hayata geçecek.
Yaratacağı ekonomik büyüklük düşünüldüğünde Vezirköprü’ye çok ciddi bir para akışı sağlayacak bu yatırımın hızla bitirilmesi beklentisi de artıyor.
Tarım ve hayvancılıkta gerekli gelişmeler sağlanırsa ilçede, inşaat dışında da istihdam sağlanacak; Vezirköprü ekonomisi için sadece Vezirağaç’a bel bağlanmayacaktır.

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...