logo

Önümüzdeki günler aydınlık mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü nüfusu her geçen gün azalmaya devam ediyor.
Bunda uygulanan genel politikaların etkisi olsa da, ilçe bazında Vezirköprü olarak özellikle istihdama yönelik olarak yapılması gerekenlerde hem etkili olunamaması, hem de bazı projelerde geç kalınmasının önemli yer tuttuğu ortada.
Bugün ilçemizde küçük sanayi ve karma sanayi bölgeleri oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlara bir de Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi olan BESİ OSB’yi katmak gerek.
Çalışmaların devam ettiği açıklamalarına karşın ilçemizde hala tartışmalarının sürdüğünü de eklemek gerek.
Oysa kesinleşmiş olan BESİ OSB gibi ciddi istihdam sağlayacağı belirtilen yatırımlarda bir arada olup hızlıca çalışmaları tamamlamak gerekir.
İlçemize hem istihdam kazandıracak, hem de işletmesiyle ciddi bir ekonomi yaratacak olan HUZUREVİ inşaatının sürdüğünü de unutmamak gerek.
Tüm gelişmelerin yanı sıra Vezirköprü’nün asıl geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu da hatırlayalım.
Hayvancılıkta BESİ OSB tamamlanırsa Vezirköprü için önemli bir gelişme olacağına inanan çok kişi var.
Tarım ise başka bir konu.
Geçtiğimiz hafta Samsun’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Vezirköprü’den hazırlanarak verilen dosyaların içeriğine baktığımızda, bu alanda çok eksiğimiz olduğunu da görebiliyoruz.
Bunların başında Vezirköprü’nün başkenti olacağı ifade edilen ancak bugüne kadar ağır aksak bir iki küçük ekicinin üzerine çıkılamayan ve (sanayisi başta olmak üzere) gelişmesi hakkında karamsarlığın hakim olmaya başladığı KENEVİR’i sayabiliriz.
Yine ciddi bir gelir kaynağı olarak ilçe tarımının önemli kalemlerinden TÜTÜN, özellikle piyasasının sıkıntıları açısından yer alıyor.
Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimleri nedeniyle gündeme daha sık gelen PANCAR üretiminde de sıkıntılar yok diyemeyiz.
Ayçiçeği ve buğday gibi ekimi yer tutan ürünlerin fiyatları nedeniyle sıkıntıların olduğunu iddia eden üretici, bu yıl yağışların devamı gelmezse ne yapacağını kara kara düşünüyor.
Üretici ile birlikte Vezirköprü’deki esnaf da gelecek yılın planlamasında sıkıntı yaşayacağını öngörüyor.
Vezirköprü bunları söylerken Bakan Pakdemirli, üretimin arttığını ve tarımda başarı sağlandığını söylüyor.
Ancak Bakan Pakdemirli’nin, geçiminin önemli kısmı tarım ve hayvancılık olan bir ilçede yıkılmak üzere olan bir binada yıllarca hizmet vermeye çalışan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün neden yıllardır kendine ait olan arsasında bir bina yapılarak oraya taşınmadığına ilişkin ise en azından resmi bir açıklama yapmadığı anlaşılıyor.
Ziyaret sonrasında aklımızda kalacak olan; temel sorunlarımızın takip edileceğinin dışında bir açıklama yapılmaması ile Vezirköprü’nün önümüzdeki günlerinin çok da parlak olmayacağını gösteren bir veri olmasıdır.

Share
39 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...