logo

Önümüzdeki günler aydınlık mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü nüfusu her geçen gün azalmaya devam ediyor.
Bunda uygulanan genel politikaların etkisi olsa da, ilçe bazında Vezirköprü olarak özellikle istihdama yönelik olarak yapılması gerekenlerde hem etkili olunamaması, hem de bazı projelerde geç kalınmasının önemli yer tuttuğu ortada.
Bugün ilçemizde küçük sanayi ve karma sanayi bölgeleri oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlara bir de Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi olan BESİ OSB’yi katmak gerek.
Çalışmaların devam ettiği açıklamalarına karşın ilçemizde hala tartışmalarının sürdüğünü de eklemek gerek.
Oysa kesinleşmiş olan BESİ OSB gibi ciddi istihdam sağlayacağı belirtilen yatırımlarda bir arada olup hızlıca çalışmaları tamamlamak gerekir.
İlçemize hem istihdam kazandıracak, hem de işletmesiyle ciddi bir ekonomi yaratacak olan HUZUREVİ inşaatının sürdüğünü de unutmamak gerek.
Tüm gelişmelerin yanı sıra Vezirköprü’nün asıl geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu da hatırlayalım.
Hayvancılıkta BESİ OSB tamamlanırsa Vezirköprü için önemli bir gelişme olacağına inanan çok kişi var.
Tarım ise başka bir konu.
Geçtiğimiz hafta Samsun’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Vezirköprü’den hazırlanarak verilen dosyaların içeriğine baktığımızda, bu alanda çok eksiğimiz olduğunu da görebiliyoruz.
Bunların başında Vezirköprü’nün başkenti olacağı ifade edilen ancak bugüne kadar ağır aksak bir iki küçük ekicinin üzerine çıkılamayan ve (sanayisi başta olmak üzere) gelişmesi hakkında karamsarlığın hakim olmaya başladığı KENEVİR’i sayabiliriz.
Yine ciddi bir gelir kaynağı olarak ilçe tarımının önemli kalemlerinden TÜTÜN, özellikle piyasasının sıkıntıları açısından yer alıyor.
Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimleri nedeniyle gündeme daha sık gelen PANCAR üretiminde de sıkıntılar yok diyemeyiz.
Ayçiçeği ve buğday gibi ekimi yer tutan ürünlerin fiyatları nedeniyle sıkıntıların olduğunu iddia eden üretici, bu yıl yağışların devamı gelmezse ne yapacağını kara kara düşünüyor.
Üretici ile birlikte Vezirköprü’deki esnaf da gelecek yılın planlamasında sıkıntı yaşayacağını öngörüyor.
Vezirköprü bunları söylerken Bakan Pakdemirli, üretimin arttığını ve tarımda başarı sağlandığını söylüyor.
Ancak Bakan Pakdemirli’nin, geçiminin önemli kısmı tarım ve hayvancılık olan bir ilçede yıkılmak üzere olan bir binada yıllarca hizmet vermeye çalışan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün neden yıllardır kendine ait olan arsasında bir bina yapılarak oraya taşınmadığına ilişkin ise en azından resmi bir açıklama yapmadığı anlaşılıyor.
Ziyaret sonrasında aklımızda kalacak olan; temel sorunlarımızın takip edileceğinin dışında bir açıklama yapılmaması ile Vezirköprü’nün önümüzdeki günlerinin çok da parlak olmayacağını gösteren bir veri olmasıdır.

Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...