logo

Önümüzdeki haftadan itibaren altı köyle konuşulabilecek Alo!.. Esenköyü’nü Bağlar Mısınız? 30 Mart 1969 Pazar

Önümüzdeki haftadan itibaren altı köyle konuşulabilecek Alo!.. Esenköyü’nü Bağlar Mısınız? 30 Mart 1969 Pazar

Önümüzdeki haftadan itibaren Bahçekonak köyünden bir vatandaş, Esen köyü ile Çalköylü bir vatandaş Kızılcakoru veya Bayram köyü, hatta Yeniçelik köyü ile konuşabilecek… Köprübaşı santralinden istenen yer bağlanacak. İcabında Vezirköprü Jandarması ve PTT’si aracılığı ile Türkiye’nin her yeri ile konuşulabilecek, istenirse Jandarma kumandanlığındaki telsiz yoluyla bir anda resmi mercilerle bile konuşmak imkan dahiline girmektedir.
Şimdi ilk planda Bahçekonak, Çalköy, Kızılcakoru, Esen, Yeniçelik, Bayram köy telefonları Köprübaşına bağlanmakta, daha birçok işler (ileriki sayılarımızda açıklayacağımız programla birlikte köy kalkındırma dernekleri ve pek az kadrosu ile Vezirköprü Jandarmasının işbirliği ile gerçekleştirilmekte, kendilerine Samsun’da Alay Kumandanı Albay Galip Göksal yardımcı olmaktadır.
Her köye ilk telefon bağlanması bin lira civarında (hat, telefon, direk, vs.) yatırım masrafından başka yılda sadece her köy yüz lira verecek. Köylerimizde, gerek işlerinde, gerekse hastalık gibi acil olaylarda rahatça köyündeki telefondan istifade edecektir.
Yatırım paralarını toplayan köylerin telefonları derhal yapılmaya başlanacaktır. Toplanacak 100’er lira 138 köyden temin edilecek, 13.800 liraya birer santralci ile birer teknisyen memur alınıp, şebekenin çalışması sağlanacak.

Jandarma köy kalkınmasında faydalı olabiliyor. ALO Neresi Beşpınar mı, Soruğu bağlar mısın?
Vezirköprü Köyleri Telefona Kavuşuyor
Vezirköprü köylerinde memnuniyet verici bir kıpırdama başlamıştı. Jandarma karakolu olan; Paşaköy, Köprübaşı, Mezra, Çekelan, Alandağ, Beşpınar köylerinde örnek şeyler yapmak için kalkındırma dernekleri kurulmuştu.
Haber bizi sevindirmişti. Bu işlere teşebbüs eden Jandarma kumandanı Ziya Aslantaş’ı makamında ziyaret ettik. Aldığımız haberi doğruladıktan sonra şu bilgiyi verdi; “Karakol olan köylere çevresini kalkındırmak amacıyla (Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği) kurulmasını sağladık. Bu dernekler yardımıyla telefon çekilmeye başlandı. Biri merkezde olmak üzere 7 santral aldık. Bu santraller kanalıyla PTT’ye bağlanıp, Türkiye’nin herhangi bir yeriyle Vezirköprü’nün herhangi bir köyünden konuşmak imkan dahilinde olacak.”
Yılda sadece 100 Lira
Kumandanın anlattığı şeyler hakikaten ümit verici idi. Santraller dört bin lira. Fakat köy işleri bakanlığı veya vilayetimizin ilgisi bu teşebbüsü daha da faydalı hale getirecek. Mesela: Tellerin üst makamca temini köylülerin, bu olumlu kalkınma çabasında daha faydalı sonuçlar elde etmesini temin edecekti.
Köylerimizin asayişini temin eden Kumandanından Astsubay erine kadar) jandarmamızın; köy davasında, sosyal yöndeki bu başarılı çalışması sadece örnek işleri kazandırmakla kalmamakta, kendiliğinden daha düzenli hale girmesi imkanına da kavuşacaktır.
Vezirköprü’ye hangi okul yapılmalı anketimize “Öğretmen Okulu” diyen
Seven Dede’den Mektup Var
Beni ve sonsuz sevgimi bağrına basmakla, zevklerin en kutsalıyla tanıştırdın. İçimi kabartan engin deniz alemini bu kalemle boşaltacağımı bilsem, zamanı hiç düşünmezdim.
Fakat buna benim acizane dilim müsait değil. İşte ben “Seven Dede” bu engin duygular aleminden boğulmamak için çırpınıyor ve onu kulaçlıyorum. Beni anlayın, inanın çok duyguluyum. 28/3/1969
Seven Dede
Not: Vezirköprü için “Öğretmen Okulu’nu” hayırlı buluyorum. Çocuğumuz belenmek kundaklanmak ister.
İş bankası yapılan müracaatı cevaplandırdı.
İş Bankası Vezirköprü’de Piyasa Etüdü yaptıracak
İlçemizde, tüccar Fuat Sarıkaya önderliği ile 8 derneğin ikinci olarak iş bankasına, Vezirköprü’ye şube açılması için müracaatı olumlu karşılanarak piyasaya etüdün yapılmasını kararlaştırmıştır.
Vezirköprü’de Ne Var?
Müracaatı yapanlar, Vezirköprü’de Ziraat Bankası’ndan sonra, Vakıflar Bankası son açtığı 12 şubeden biri en başarılısının Vezirköprü’de olgunluğu köylerde 300’den fazla traktör, 100’den fazla kamyon vs. bulunduğunu, kendir hububat muhiti olduğunu bildirmişler, yeni açılan bir bankanın bir ay içinde iki milyon lira mevduatta topladığını yazmışlardır.

Share
200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?