logo

OR-KÖY


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bir zamanlar Vezirköprü merkezin hemen yanından başlayarak Kunduz’u kapsadığı anlatılan ORMAN ilçe için her zaman önemli gelir kaynaklarından biri olmuştur.
Vezirköprü’nün neredeyse en kârlı kurumlarından da biridir Orman İşletne Müdürlüğü.
Bugün kilometrelerce uzaktan başlasa da, bırakın çok uzak geçmişi bundan kırk yıl öncesinde bile, Karadoruk’tan Mezraa yol ayrımındaki “trafik ağacı”na kadar sol tarafı görmek mümkün değildi.
Geldiğimiz noktada, her gittiğimizde gördüğümüz kesilmiş tomruklar ormanın biraz daha içerilere çekildiği bir halde olduğunu gösterse de, ORMAN Vezirköprü için iyi bir gelir kaynağıdır.
Vezirköprü’de ormandan geçimini sağlayan 2 bin 500 üzerinde aile var.
Kunduz’un önemli bir kısmının Osmancık’a devrinin ardından (ki Osmancık gazeteleri ’60 yıllık mücadelemiz zaferle sonuçlandı’ diye yazmışlardı) Vezirköprü için Orman bir huzursuzluk haline gelmeye başladı.
Orman köylerinin yapılacağı açıklanan yollarla Osmancık’a gidip geleceği iddiası, Osmancık’ın Kunduz’da yapılan etkinliklere bile sahip çıkmaya çalışması zaten İlçede bazı Vezirköprülüleri rahatsız etmeye başlamıştı.
Orman köylüsü açısından ise bugün başka bir kılıç sallanıyor.
“Sinop’a bağlayacağız.”
Vezirköprü, elindeki orman potansiyeli sayesinde, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’nün tabiri caizse göz bebeği konumunda.
Devletin Orman Köylülerine verdiği desteğin bir ismi olan ORKÖY (Orman ve Köy İlişkileri) geçimini ormandan sağlayan vatandaşlar için doğal olarak çok önemli.
Orman Genel Müdürlüğü 2021 yılında 60 milyon lirası hibe 300 milyon lira destek sağlayacağını açıkladı mesela.
Amasya’nın gözdesi Vezirköprü’nün orman köylüsü Amasya Bölge’ye gelen desteklerden en ciddi payı alan ilçe konumunda dersek yanlış söylemiş olmayız.
Özellikle Kavak gibi Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kurulan Müdürlüklerle Samsun’da bir bölge müdürlüğü oluşturulmaya çalışıldığı iddia edilmişti.
Bugün işin adı Sinop oldu.
Sinop’ta ormandan geçinen ve ormanlık alanlarının gelişmişliği sayesinde Vezirköprü’nün önüne geçen birçok ilçe var. Bu ilçelerle birlikte değerlendirilirse Vezirköprü en azından Sinop’ta göz bebeği olma şansını yitirecek, Orman Köylüsüne verilen desteklerden de aslan payını almayı kaçıracaktır.
Ekonomik olarak birçok alanda darbe yiyen Vezirköprü’den gidenler çok çabuk oldu bittiyle gitse de, yerine konan olmayınca ilçe ekonomisi daralmayı, sadece birkaç alanda sıkışmayı sürdürmektedir.
Bu kayıp sadece, orman köylüsünün değil, tüm Vezirköprü’nün kaybı olacaktır.
Bugün Sinop’a bağlanma işinin kaldığını duyduk. Ama özellikle orman üzerinden biliyoruz ki, 60 yıl sonra bile birileri sizin arkanızdan mücadelesini sürdürüyor.

Share
51 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...