logo

Organizasyon Becerisi gerek..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de ciddi bir organizasyon eksikliği olduğuna inanıyorum.
Hemen her konuda, iyi niyetli girişimler ya da uygulamalar bile olsa organizasyon hataları yüzünden beklenen verimlilik sağlanamıyor.
Bunlardan birkaçını sıralarsak;
İlçe trafiğinde, az sayıda personelle mucize yaratılmasını beklediğimiz, sıkıntımız büyük. Ancak ilçedeki artan araç sayısına rağmen yolların değişmemesi, otopark sıkıntısına rağmen yeni binalarda bile park için ayrılan yerlerin farklı amaçla kullanılmasına göz yumulması nedeniyle özellikle pazartesi günlerinin ilçede park yeri ve geçiş sıkıntılarıyla boğuşulmasına neden oluyor.
Oysa iyi bir park yeri organizasyonu ile bu sıkıntı en azından hafifleyebilir.
Kadınların ürettiklerinin satılması ve belki de ileride kooperatifleşerek Vezirköprü ürünlerinin pazarlanması için başlayan üretim satış alanı mesela.
Bugün Park ile Ağız Diş Sağlığı Merkezi arasında kurulmuş bir Çadır Kent oldu, kaldı. Bu fikir işlenmemeliydi demiyoruz, ancak iyi bir organizasyonla bu gün can çekişir hale gelen bu proje canlanabilir ve kentin ortasındaki bu ucube çadır kent görüntüsünden kurtulabilinir.
Bir de büyük işlerimiz var;
İlçede her fırsatta dile getirilen, fakat yıllardır ısrarla bitmeyen işlerimiz de aslında organizasyon eksikliğidir.
Vezirköprü’nün yol ve hastane başta olmak üzere, cezaevi ve organize sanayi gibi yatırım alacağı işleri yapamamasının altında organizasyon eksikliği yok mu?
Bu işlerin tamamlanmamasında Samsun’un Vezirköprü’ye bakışının olumsuzluğu yok mu?
Eksik kalan işlerimizde, yıllardır yapılamayan ve halen de başlanmayan Samsun’da Vezirköprülü temsilciler oluşturma eksikliğimiz yok mu? Daha kendi ilinizde iki adamınız yokken Ankara’da nasıl bir bürokrasi oluşturmayı düşünüyorsunuz?
Buralarda Vezirköprü lobisi oluşturmak, zaman ve emek isteyen bir organizasyon değil midir?
Bütün bu organizasyonları beceremezseniz, İlçenizi sadece ‘torpille işe girme’ gibi çağdışı yöntemin siyasetine bırakırsanız geleceğe nasıl umutla bakıp, eğitim ve sağlık başta olmak üzere, düzeltebilirsiniz?
Bu işleri düzeltemezseniz ve sadece, “bizim adamlar nasıl olsa” zihniyeti ve “dostlar alış verişte görsün” işlerine bağlı bırakırsanız, Vezirköprü’de görev yapmaya çalışan hemen her kurumdaki personeli az sayıyla çok iş yapmak zorunda bırakmaz mısınız?
Hal böyle olunca bu personelin hem daha az çalışarak aynı ücreti alacağı, hem de eğitim ve sağlıktan daha iyi yararlanabileceği yerlere tayinini nasıl durduracaksınız?
Belki de bunları durdurmayıp, gücünüz yetmeyenlere ses çıkarmayıp, gücünüz yettiğince sizden olanların gitmesine bile yardımcı olacaksınız?
Bu işlerin tamamı organizasyondur. Küçük ya da büyük, kısa ya da uzun vadeli organizasyonlar.
Peki bu organizasyon becerisine sahip yöneticileri Vezirköprü’de bulabiliyor muyuz?

Share
144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...