logo

Organize Sanayi için düğmeye bastık!…

Organize Sanayi için  düğmeye bastık!…

12Vali Şahin Vezirköprü-Havza yolunu yaparak Vezirköprü’yü Merkez’e yaklaştıracaklarını kaydederken; Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz; Organize Sanayi ve kırsal kalkınma üzerinde durdu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz salı günü Vezirköprü’ye geldi.
İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla düzenlenen muhtarlar toplantısında Vezirköprü’nün bekleyen önemli sorunları olduğunu belirten Vali Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz özellikle yol ve OSB üzerinde durdular.
Toplantıda ilk konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptı. Yılmaz, konuşmasında:
– Muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın özellikle yol üzerinde durduklarını biliyorum. Haksız değiller. Ancak, yol Cumhuriyet tarihi boyunca sorun olarak geldi. Yapıyorsunuz, bozuluyor. Vezirköprü’nün daha önemli sorunları var. Biz öncelikle boşalan mahallelerimizin, ekonomisi çökmüş köylerimizin kalkındırılması üzerinde durmalıyız. Önceliğimiz Kırsal Kalkınma olmalı. Dedi.
Yol sıkıntılarının ve alt yapı sorunlarının bir tarafa bırakılarak, asıl olan ekonomi üzerinde durulması gerektiğini kaydeden Yusuf Ziya Yılmaz:
– Bazı şeylerin bitmesini istiyoruz. Yol, su ve kanalizasyon işini bir kenara bırakmak istiyyılmaz oruz. Enerjimizi köylerimizdeki kırsal kalkınmaya ayırmamız gerek. Yol sorununun sonu yok. Yola inanılmaz paralar harcanıyor. Sayın Valimizin de bu konuda talimatları var. Köylerimizde iktisadi olarak gelişmek için ne yapabiliriz? Ona bakmamız gerek. Muhtarlarımızı anlıyoruz ama, öncelikli olanın rençberlikle ilgili neler yapabilirizi konuşalım. Dedi.
Turizmin öncelikli olacağı alanlardan yol yapmaya başladıklarını ifade eden Yılmaz:
– Yaptığımız hizmetleri vatandaşlardan topladığımız vergilerle yapıyoruz. Paramızı yolun altına gömüyoruz. Yol yapmaya en kötü olandan başladık. Diğer bölgelerimize de sıra gelecek. Öncelik tanımamızın iki önceliği bunlardır. Biz artık kaynaklarımızı kırsal kalkınma için kullanmak istiyoruz. Taşan Dağı bölgemizin yolunu yaparsak, Kunduz’a alternetif olacaktır. Yaylalar gelecekte çok önemli olacak. Taşan Dağı Yaylası gelişecektir. Arkadaşlarımıza Kızılcakoru bölgesinde çalışın diyoruz. Dedi.
Yılmaz SUKAP kapsamında Atık Su Arıtma Projesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın programına girdiğini belirterek:
– İçme suyunu kullanıyoruz, ancak atıklarımıza bakmıyoruz. Bu olmaz. Atık su arıtma projemiz 2 aya kadar ihaleye çkacak ve 2019 yıına kadar da çalışmaya bşalayacak. Artık Vezirköprü kanalizasyonu derelere akmayacak. Dedi.
Vezirköprü’de bir sanayi bölgesi için çalışmaya başlayacaklarını da kaydeden Yılmaz:
– Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız burada. Kendisiyle defalarca görüştük. Belediye Başkanımız da Sanayi Bölgesi istediklerini kaydetti. Bir mera var. Mera vasfından çıkmış Buraya bir İhtisas ya da Organize Sanayi Bölgesi kurmak için düğmeye bastık. Dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Samsun Valisi İbrahim Şahin:
– Ne yapıp edip, üretimi artırmamız gerek. Dağıtılan tohumları tulumbaya dökülen ilk su gibi düşünelim. Biz hedeflerimizi yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Mümkün olduğunca modern tarımla uğraşalım. Vezirköprü’de %27 ilçe merkezinde gerisi köylerde yaşıyor. Yolda gelirken de gördük, yolda düzeltme çalışmaları yapılıyor. Tamirler yapılıyor. Duble yol yaparsak merkeze yaklaştırmış oluruz. Durağan tarafına da bir çalışma var. Normalde yol güzergahının aşağıya indirilip yapılması belki mümkün olabilir, ancak kamulaştırma maliyeti için şu anda mümkün değil. Dedi.

Share
1477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?