logo

Orgeneral Faruk Cömert İlçemizi Ziyaret Etti

Orgeneral Faruk Cömert İlçemizi Ziyaret Etti

30 Ağustos’ta Vezirköprü’ye gelen Emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert havuz yanında sergilenen uçağın açılışını yaptı.

Emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’in kullandığı F-104 tipi uçak Belediye Başkanlığının girişimleriyle ilçemiz girişinde bulunan havuz yanına konarak sergiye açıldı.

Törene, Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Muharrem Davulcu, Vezirköprü İlçe Emniyet Müdürü Serhat Koray Yağcı, kurum ve kuruluşların müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis; “Bugün hem memleketine hem Vezirköprü’ye büyük katkıları olan bu uçağı onure ederek bizlere kazandırdılar. Bizleri onure eden paşamıza saygılarımızı sunuyoruz.

Ardından konuşma yapan Kaymakam Yunus Emre Altıner ise; “Bugün burada Vezirköprü’nün değerli bir ismini ağırlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu uçaklara aslında anlam veren bir insan. Böyle bir insanın da Vezirköprü’den çıkması böyle pozisyonlarda bulunmuş olması ve bunu hakkıyla layıkıyla yerine getirmiş olması ve başarılı bir şekilde emekli olarak memleketini unutmaması, böyle bir hizmeti buraya kazandırması çok büyük bir mutluluk demek. Böyle bir eseri bizlere kazandırdığı için çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

Son olarak konuşan emekli Orgeneral Faruk Cömert; “Bugün büyük zaferin 96.yılı dolayısıyla kutladığımız güne rastlayan bu açılış töreni gerçekten anlamlı bir gün. Önce bugünleri yaşatan ulu önder gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarına bu uğurda şehit olmuş bütün vatan evlatlarına, gazilerimize şükranlarımı sunarken onları en içten duygularla anıyorum. 2007 yılında emekli oluncaya kadar defüzer uçağı da dahil olmak üzere bir çok uçakta uçtum. Ancak benim uçuculuk hayatımın bir çok bölümü bu uçakta geçti. Aşağı yukarı bu uçakta 2500 saat uçuşum var. Şu anda görmüş olduğunuz 161 nolu uçakta benim çok uçtuğum bir uçak ve bu uçağın top atışı da çok istikrarlı ve güzeldir. F-104 uçağı dünyada bugüne kadar yapılmış en süratli uçaklarından bir tanesidir. Dünyada ilk defa 104 bin 500 fite çıkarak dünya yükseklik rekorunu kırmış bir uçaktır ve bu rekor halen bu uçağa aittir. Bu uçakta uçanlar normal elbise ile değil astronotların kullandığı tazyikli elbiselerle uçmuşlardır. Böyle bir uçağın Vezirköprü’de anı uçağı olarak bulunmasından da ben çok büyük mutluluk duyuyorum.”dedi.

Ardından Vezirköprü Belediyesi tarafından adliye önündeki Orgeneral Faruk Cömert Parkı içerisinde yaptırılan çocuk kütüphanesini gezdi. Cömert çocuk kütüphanesine kitap bağışında bulundu.

Son olarak Kültür Merkezini gezen protokolde Orgeneral Faruk Cömert tarafından kendisinin bulunduğu tablo hediye edildi ve tablo kültür merkezine asıldı.

Cömert paşa’ya Kaymakam Yunus Emre Altıner tarafından kilim, Belediye başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından da semaver hediye edildi.

Share
669 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?