logo

Orman ağaçlandırılmasında bu yıl rekor!… Orman Fabrikası Arsası İçin İstimlâk Yetkisi Bekleniyor 11 Ekim 1970 Pazar

Orman ağaçlandırılmasında bu yıl rekor!… Orman Fabrikası Arsası İçin İstimlâk Yetkisi Bekleniyor 11 Ekim 1970 Pazar

Vezirköprü’ye yapılacak orman ürünlerini değerlendirme fabrikaları için istimlâk yetkisinin beklendiğini, gelir gelmez en az 172 dönüm fabrika arazisinin istimlâk edileceğini öğrendik. Durumla ilgili olarak konuştuğumuz Orman İşletme Müdürü S.Mehmet Işık haberimizi doğruladıktan sonra bir başka müjdeyi daha verdi.

Ağaçlandırmada rekor
1971 yılı ağaçlandırması için Ankara’dan, Orman Bakanlığı Birleşmiş Milletler ve Orman Sanayi Kalkındırma proje müdürü yetkili uzmanlar gelmişler. Vezirköprü’deki ormancılarımız da kendilerine yardımcı olarak ağaçlandırma sahalarını tespit etmişlerdir.
Hummalı bir çalışma içinde olan Orman İşletmesi’nden öğrendiğimize göre: 1971 yılında Vezirköprü Kunduz ormanlarını ağaçlandırma, rekor seviyeye ulaşarak 310 hektar saha ağaçlandırılacaktır.
Bu miktar, geçen yılkinden 240 hektar fazladır.
Ekim mevsimi başladı
Fosforlu Gübre Bulunamıyor
Ekim mevsimi başlamış, geçen yıllarda gübrenin büyük faydasını gören köylüler ekmeden önce fosforlu gübre aramakta ise de bulamamaktadırlar.
Azotlu (Beyaz) gübreler Amonyum Sülfat, Amonyum Nitrat halinde boldur. Fakat Triple, Kompose ve Süper Fosfat gübre yoktur.
Samsun’da fabrika üretime geçeceği için ithal edilmeyen fosforlu gübre, fabrika harekete geçemeyince, esas atılacağı mevsimde bulunamamaktadır.
Samsun Zirai Donatım Bölge Müdürlüğü talepler karşısında ne yapacağını şaşırmış vaziyette, hummalı bir çalışma içinde bulunmaktadır.
Sivas Bölge Müdürlüğü’nden temin edilen 500 ton gübrenin Merzifon’da kamyonlarda satıldığı bildirilmektedir.
25 Ekim’de nüfus sayımı var
Vezirköprü’nün Nüfusu 80 Bini Bulacaktır
25 Ekim 1970 Pazar günü bütün yurtta nüfus sayımı yapılacak, o gün sokağa çıkılmayacaktır.
Geçtiğimiz nüfus sayımında Vezirköprü köyleriyle birlikte 69.863 merkezi ise 9683 idi.
Bu Yıl Vezirköprü’de 2140 Çocuk Dünyaya Geldi
İlgililerden öğrendiğimize göre geçen yıl Vezirköprü’de 2140 çocuk dünyaya gelmiş, 50 kişi de ölmüştür.
Evlenip dünya evine girenlerin adedi ise 580’dir.
Red Talebi Kabul Edilmedi
Ortaklarlı Emine’nin Davasına Yine Vezirköprü’de Bakılacak
Aşığı ile birlikte olup kocasını öldürmekten sanık E.’nin karara kalan son duruşmasında, iddia makamınca müebbet hapsi istenen ve E.’nin aşığı olduğu ileri sürülen A.D. ve vekili E.D., davanın görüldüğü Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesini reddetmişlerdi.
Red talebi Amasya’ya gitmiş, Amasya Mahkemesi (red talebini) yerinde görmeyerek kabul etmemiş, davanın yine Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vermiştir.
Kara Mehmet Kara Ahmet’in Evinde Yakalandı
Bundan iki ay kadar önce Ortacami önünde vurularak yakalandıktan sonra Samsun memleket hastanesinde jandarmaların elinden kaçan firari Kara Mehmet (M.K.) tekrar Vezirköprü polisi tarafından ihbar üzerine yakalanmıştır.
Kavraz deresine düşerek yaralanan Kara Mehmet oradan Hıdırlık mevkiindeki Kara Ahmet ‘in (A.Y.) evine traktörle gelmiş, daha sonra kendisini tanıyanların ihbarı üzerine oraya giden polisler (İ.Ş., Y.A., Ö.G.) ve görevli bekçiler tarafından geçtiğimiz Salı günü baskın sonucu yakalanmıştır.
Azılı firariyi sakladığı iddiasıyla A.Y. hakkında koğuşturma açılmıştır. Kara Ahmet’in oğlu Ö. Y.’ın da geçen yıl bir cinayete kurban gittiği bildirilmektedir.
Firari Kara Mehmet’in üzerinde on bir adet mermi bulunmuştur.

Share
262 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?