logo

Orman Bakanı Hüseyin Özalp ve Tekel Bakanı Vezirköprü’de coşkun bir şekilde karşılandılar. “Vezirköprü’ye Kereste Fabrikası Yapılması İçin Çalışıyoruz” 22 Mart 1970 Pazar

Orman Bakanı Hüseyin Özalp ve Tekel Bakanı Vezirköprü’de coşkun bir şekilde karşılandılar. “Vezirköprü’ye Kereste Fabrikası Yapılması İçin Çalışıyoruz” 22 Mart 1970 Pazar

Tütün piyasasının açılışı dolayısıyla ilçemize Tekel Bakanı A. İhsan Birincioğlu, Orman Bakanı Hüseyin Özalp gelerek belediye önünde toplanan kalabalığa birer konuşma yapmışlardır.

Şoförler Hazırlanıyor
Şoförler Cemiyeti, bakanları karşılamak için günlerce başarılı çalışmalar yapmışlardır. Bu arada öğrendiğimize göre şoförler, bakanları Köprübaşı’nda fişekler, davul zurnalarla karşılamışlardır. A.P.’li bakanları CHP’liler de karşılayınca bu bakanların hoşuna gitmiş, teşekkür etmişlerdir.
Bir Şaka
Kalabalık vasıtalar halinde ilçeye giren bakanlar bir süre belediyede istirahat etmişlerdir. Burada Orman Bakanı Özalp’a (buyur konuşmaya) diyen (benimle ilgili değil) cevabı alan Tekel Bakanı Birincioğlu:
-Bu davullar bana değil ya… Diye şakalaşmış.
Daha sonra da dışarı çıkılarak belediye önünde konuşulmuştur.
Tekel Destekleyecek
İlk konuşan Tekel Bakanı Birincioğlu: encümene şunları söylemiştir; (16 Marttan itibaren tütün piyasasını açıyoruz. Şimdiye kadar tütün fiyatlarından tek bir şikayet bile almadık. Tütün, yetiştirilmesi güç ve meşakkat isteyen güç bir emek mahsulüdür. Ben de zürrayım. Bu itibarla ızdıraplarınızı biliyorum. “Bu sefer vekil geldi fiyat bitti” olmayacak. Fiyat sonuna kadar düşürülmeyecek, şikayetleriniz olursa yine gelmeye hazırım) demiştir. Bakanın alkışlanan konuşmasından sonra Hüseyin Özalp alkışlar ve atılan fişekler arasında bir konuşma yapmıştır.
Özalp Konuşuyor
Orman Bakanı Hüseyin Özalp da encümenle şunları söylemiştir: “Sayın Başbakanımın selamlarını getirdim. Buraya gelişimiz ve karşılanışımızın iki manası vardır. Birincisi tütün piyasası ikincisi ise Vezirköprü’ye yapılacak kereste fabrikasıdır. Milletvekilleri ve senatörler olarak bu işin üzerinde önemle duruyoruz. Bu hususla ilgili teknisyenleri gönderdim. Raporlarını hazırladılar. Biz Vezirköprü’nün fabrikaya kavuşarak ilçemizin canlanmasını sağlamak için çalışacağız.” Demiştir. Özalp’in konuşması alkışlarla karşılanmıştır.
Vezirköprü’ye Lise Yapılması İçin Teşebbüse Geçildi
Vezirköprü’nün yarısı kadar olmayan ilçelerin lise kazandığı devirde, ilçemizde bir lise açılması için geç de olsa teşebbüse geçilmiştir.
Bu hususta ilk teşebbüsü Vezirköprü Ortaokul Okul Aile Birliği göstermiş, P. Albayı Kamil Seçkin imzası ile gönderilen bildirgede, durumun gerekliliği anlatılmıştır. Hergün üç minibüsle ilçeden Havza’ya öğrencilerin meşakkatlerle gidip tahsil yaptıkları, köy çocuklarının liseye gidemediklerini, çok fakir olan ilçe halkının ilçede lise olmayışı yüzünden çocuklarını okutamadıkları gerçeğini de anlatmıştır.
Bu yıl Tütün az ve kalite çok yüksek
Tütün Piyasası Çok Hareketli
Geçen yılın tütünde ekseri küf rastlanması ve kalitenin düşük olması yanında bu yıl tütün kalitesi çok yüksek ve tütün de çok azdır. Bu bakımdan tüccarlar piyasada tekelden daha hareketli görünmektedir.
Piyasa geçtiğimiz hafta önce Kaymakam V. Mustafa Oruçoğlu’nun kısa konuşmasıyla 14 liradan açılmış daha sonra da Tekel Bakanı ilçemize gelmiştir. Tütün sepeti içinde büyüdüğünü söyleyen bakanın konuşmasından sonra piyasa daha da hareketlenmiş, tüccar 15 liraya kadar tütün almıştır.
Defineciler nerede?… Mezarları kazıp nereye kayboldular?
Habibfakı Köyünde Bulunan Altınların Hikâyesi…
Vezirköprü Habibfakı köyünün önce bir mezar olan sonradan tarlaya çevrilmiş yerde yapılan kazıda, altınların bulunduğu Kaymakamlığa aynı köylü H.Ö. isimli şahıs tarafından ihbar edilmiştir.
Ö.’ün verdiği bilgiye göre: kazıyı kardeşi Ş. Ö. ile Z.P. yapmışlar, orada bir altın yılan, boyunduruğa koşulu altın iki öküz, bir altın terazi, bir gümüş kama bulmuşlardır. Gene muhbirin iddiasına göre bunları bulanlar derhal köyden kaçıp İstanbul’a gitmişlerdir.
Balon da olabilir
4 kilo ağırlıkta bu altınların altın değeri yüz bin lira civarında olabileceği, ancak işlenmiş tarihi eserler olarak değerlerinin milyonları bulacağı tahmin edilen bu hususun bir balon olması ihtimali üzerinde de durulmaktadır.

Share
86 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?