logo

Orman Bakanlığı İlyas Kılıç’a verdiği cevapla fabrikamızı anlatıyor: Fabrikamızdan Haber Var 30 Nisan 1972 Pazar

Orman Bakanlığı İlyas Kılıç’a verdiği cevapla fabrikamızı anlatıyor: Fabrikamızdan Haber Var 30 Nisan 1972 Pazar

Bakanlığımın 1972 yılı bütçesi Bütçe Karma Komisyonu’nda müzakeresi sırasında tarafımdan cevaplandırılmak üzere tercih ettiğiniz sorunuzun cevabı aşağıda arz edilmiştir.
Samsun Vezirköprü ilçesinde birbirleriyle entegre olmak üzere 2 vardiyada 50.000 m3/yıl tomruk imalat kapasiteli kereste fabrikası, 2 vardiyada 18.000m3/yıl tomruk imalat kapasiteli kontrplak fabrikası, 3 vardiyada 15.000 ton/yıl mamul yonga levha kapasiteli, Yonga Levha fabrikası kurulması için hazırlanan ön proje formu 1970 yılında D.P.T. müsteşarlığına takdim edilmiş ve D.P.T.’ınca 7 Co 500 60 proje no.su ile ve projeden 2.200 Bin TL harcanmak üzere 1971 yılı yatırım planına alınmıştı.
Haritası bile yapılmıştı
Tesis için lüzumlu saha istimlâk edilmiş ve sahanın plankoteli haritası çıkarılmıştır. Çalışmalara devam edilmekte iken 1972 yılı yatırımları için 28/8/1971 günü D.P.T’ında yapılan toplantıda Vezirköprü projesinin 1972 yılı yatırımına alınmaması ve projenin tetkik edildiği bildirilmiştir.

Halilbaba’da hiç yüzünden
CİNAYET!..
İlçemizin Halilbaba köyünde hiç yüzünden bir cinayet İşlenmiş, 39 yaşında bir adam öldürülmüş, 18 yaşında biri de cezaevini boylamıştır,
Görenlerin anlattığını göre: Münakaşa arazide koyun otlatma yüzünden çıkmış daha sonra kavgaya dökülerek 18 yaşındaki Gölalanlı Mehmet E. 32 yaşındaki Halilbaba muhtarının kardeşi İsmet Ö.’li öldürmüştür.
Aslında arazi iki köy arasında çekişmelere yol açmakta, Gölalanlılar, tuttukları bekçi yanında da sıra ile her gün köyden biri ile beklemekte idiler.
Taksi kaçıran Burhaniyeli Tımarhaneye gönderildi
Geçtiğimiz hafta ilçemizden H.Ö.’e ait taksiyi kaçırırken Köprübaşında yakalanan Burhaniyeden zengin bir aileye mensup Y.K. tutuklandığı cezaevinde de anormal hareketler yaparak çırılçıplak soyununca Bakırköy (tımarhanesini) boylamıştır. Vezirköprü’ye Y’nün ağabeyi de gelmiş Jandarma refakatinde geçtiğimiz Salı günü otobüsle önce Ankara’ya sonra da Bakırköy’üne götürülmüştür.
(Vezirköprü’yü kalkındırma ve güzelleştirme)
Derneği kuruldu.
Elbirliği ile Sokaklarımızı beton yollara kavuşturup, ilçeyi kalkındıracak bir de Şirket Kurulmasına çalışılacak.
Vezirköprü Çamurdan Kurtulacak!…
Vezirköprü’de çarşının bir kısmı zamanın kaymakamı Hüsnü Salep’in çalışmaları sayesinde betonlanmış, mahallelerin bir kısmı ise, bizzat mahallelerin özel gayretleri ile beton yola kavuşmuştu.
Aynı çalışmalar Kargı ve Durağan’da da başlamış bu ilçelerin yollarını da çamurdan kurtarmışlardı,
Vezirköprü’de
Geçtiğimiz hafta belediyede İlçe ileri gelenleriyle toplantı yapan Vezirköprü Kaymakamı Cengiz Bulut ilçeyi çamurdan kurtarmak için beton yolların zaruretini anlatmış ve 16 kişilik bir de dernek kurdurmuştur. (Vezirköprü’yü Kalkındırma ve Güzelleştirme) derneği adını alan dernek ayrıca halka açık bir şirket kurulmasını da düşünmektedir. Kurulacak şirket, Vezirköprü’yü bir de fabrikayı kavuşturmayı ele alacaktır.
Dernek kurucuları şu kimselerden teşekkül etmiştir:
1-Mahmut Yardımcı Ziraat Bankası Md.
2-Turgut Korkmaz İş Bankası müdürü
3-Hüseyin Tosyalı Vakıflar Bankası müdürü
4- Vefai Tek’er gazeteci
5- Saadettin Yücel E, Sanat E. Md.
6- Dr. Gönül Demirali Hükümet Tabibi
7-Binali Özçelik Veteriner
8- Mehmet Pişkinel E. Koop. Başk.
9- Hüseyin Şengül İl Genel Meclis Üyesi
10- Orhan Uluçay A.P. Başkanı
11- Ahmet Çeltekli CHP Başkanı
12 – M. Emin Aksakal MGP Bşk.
13- Arif Diri Saraç
14- Vahit Tüz Okul Md,
15- Bekir Özata Müftü vekili
16- Kemal Kayalı Şoför Dernek Baş.
Nihayet Vezirköprü Kendir tarım ve satış Koop.
Kendir Kooperatifi kuruldu
Yıllardan beri sözü edilir, konuşulur, faydaları anlatılır fakat bir hayli yekûn tutan kendir, üreticileri için bir kooperatif kurulmasına geçilemezdi.
Geçtiğimiz hafta ilçemiz Ziraat Bankası müdürü Mahmut Yardımcının da yardım ve teşvikiyle (Vezirköprü Kendir Tarım ve Satış Kooperatifi) kurulmuştur.

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI